Kotel
Share

Voňavý víkend v Krkonoších

Přemýšlíte, kam vyrazit za svěže zelenou přírodou, zážitky a čistou hlavou? Krkonoše jsou správnou volbou! Poradíme vám, kde se ubytovat, kam vyrazit a co si nenechat ujít. Na hřebenech si užijete procházku mezi posledními zbytky sněhu, v podhůří se to hemží kvetoucími rostlinami, u potoků rostou devětsily, řeky jsou plné vody, vodopády hučí, vše voní probouzející se přírodou a jarem.

Od 29. května jsou každý červnový víkend v provozu Krkonošské cyklobusy. Přepraví vás s kolem i bez něj. Stáhněte si jízdní řády a naplánujte prima výlet. 

Sněžka

Východní Krkonoše

Pec pod Sněžkou Velká Úpa - Malá Úpa - Janské Lázně - Mladé Buky - Žacléř - Trutnov

Chcete - li zdolat Sněžku, je jaro ideálním obdobím. Především ve všední dny se vyhnete davům na vrcholu i frontám u lanovky. Protože - ruku na srdce - královna českých hor si naši pozornost zaslouží a byla by škoda nechat si zážitek ze zdolání nejvyššího bodu republiky ujít. Dobře se na ni ale připravte, nahoře se jarní vzdoušek snadno změní na ledový vichr. Kabinková lanová dráha je v provozu denně, pokud počasí dovolí. 

V provozu je každý víkend také lanovka na Portášky, která vás vyveze k Herní krajině Pecka za báječným rodinným dobrodružstvím třeba v paroží jelena. Co se občerstvení týče, doporučujeme Horskou chatu Portášky. Je otevřená každý den a těší se na vaši návštěvu. Z Portášek můžete pokračovat také na Sněžku, nebo sejít zpět do Velké Úpy a cestou projít naučnou stezku Krakonošova zpovědnice.  Další tipy kudy kam kolem Portášek přináší stránka Neznámé Krkonoše.

V Peci pod Sněžkou jsou pro vaše děti připraveny dvě trasy Skrytých příběhů, pobaví se u nich celá rodina. 

V Janských Lázních se denně svezete kabinkovou lanovkou ČERNOHORSKÝ EXPRESS. Z vrcholu Černé hory se můžete svézt na koloběžkách, projít kolem Černohorského rašeliniště, sejít Javořím dolem do Velké Úpy nebo vyzkoušet První cyklistickou naučnou stezku. Denně je všem návštěvníkům otevřena Stezka korunami stromů Krkonoše. A pro milovníky zvířátek také Farmapark Muchomůrka.

Do Mladých Buků láká děti každého věku Baldův svět s atrakcemi všeho druhu, od těch vodních až po trampolíny a bludiště. 

Doporučené ubytování

Čertova strouha

Střední Krkonoše

Špindlerův Mlýn - Strážné - Vrchlabí - Dolní Dvůr

Ve Skiareálu Špindlerův Mlýn je denně v provozu lanová dráha na Medvědín (po - čt + ne: 9 - 12, 13 - 16, pá - so: 9 - 12, 13 - 17). Odtud můžete vyrazit po stopách medvědů, k prameni Labe nebo Pančavskému a Labskému vodopádu, které jsou z jara jednoduše dechberoucí. Chcete - li minout turisty nejvíce navštěvovaná místa, zkuste třeba výlet na Kotelní jámy. Pokud vyjedete lanovkou i s kolem, vydejte se Za výhledy do Labského dolu. Krkonošské řeky se na jaře mění v dravce, o to více si užijete procházku podél Bílého Labe k naučné stezce Čertova strouha.

Na hřebeny vás ze Špindlu vypraví také pravidelné autobusové linky na Špindlerovu boudu. Ať už jde o cyklobus či linky pro pěší. Zde se napojíte na hřebenovou Cestu česko - polského přátelství, na kole sjedete do Polska, s dětmi se projdete k naučné stezce Krkonošská zvířátka

Celoročně ve Špindlu funguje bobová dráha, ta 1. krkonošská. 

Pro všechny fajnšmekry a obdivovatele zlatavého moku je otevřená Krkonošská pivní stezka. Ideální víkendový program pro partu kamarádů! Poznáte krásné partie Krkonoš, projdete se a ochutnáte luxusní pivo z místních minipivovarů. A věřte, že po zdolání nějakého toho kilometru bude chutnat o to více. 

Doporučené ubytování

Pojizerský Pacifik

Západní Krkonoše

Jilemnice - Benecko - Vítkovice v KrkonošíchRokytnice nad Jizerou - Vysoké nad Jizerou - Harrachov - Kořenov

Po západních Krkonoších vás proveze Pojizerský Pacifik. Unikátní trať mezi Martinicemi v Krkonoších a Rokytnicí nad Jizerou nabízí romantické projížďky údolím Jizery i rodinné dobrodružství. Vystupte v Poniklé a vydejte se do Rautisu, kde se vyrábí překrásné skleněné perličkové ozdoby. Nebo dojeďte do Jablonce nad Jizerou a projděte se kolem Pasek na Perlíček.

V Harrachově je o víkendech v provozu lanovka na Čertovu horu. Vyveze vás i s koly a vy se potom můžete vydat dlouhým sjezdem do kraje zapadlých vlastenců. V Harrachově můžete po delší pauze navštívit Muzeum skla ve Sklárně a minipivovaru Novosad a syn či expozici Šindelka, kolem které se projdete k Mumlavskému vodopádu a dál až na Krakonošovu snídani.

V Rokytnici nad Jizerou jezdí lanová dráha Horní domky, a to vždy od pátku do neděle. Ve stejných dnech je v provozu také bikepark Rock-it-nice. Je libo příjemná procházka? Vydejte se po stopách krkonošských řemesel k Janatovu mlýnu v Buřanech. 

Za čerstvým vzduchem vyjeďte na Benecko, jen pozor na uzavírku, vyjedete sem jen od Vrchlabí. Čeká na vás parádní in-line stezka na Rovinka, oblíbená Lufťákova stezka, nebo malý okruh single tracku. Krásnou procházku lemovanou roubenkami nabízí okruh Po stopách Štěpanického hradu. K rozhledně Žalý vás od 25. 5. vyveze lanovka z Herlíkovic. Na kolech potom můžete sjet třeba do Hostinného podél toku Labe. 

Doporučené ubytování 

Chystáte se do Krkonoš s karavanem nebo obytným vozem? Podívejte se, v jakém kempu vás rádi uvítají, nebo využijte některý z nabízených stellplatzů.

Autoři fotek:

  • Úvodní fotka, Zlaté návrší a Pojizerský Pacifik - Martin Lukeš
  • Vyfrézovaná silnice na Luční boudu - Miloš Šálek