Trať Pojizerský Pacifik
Share

Po trati Pojizerský Pacifik vstříc výletům

Užijte si jízdu údolím Jizery

Zveme vás na projížďku po lokálce zvané Pojizerský Pacifik, jejíž koleje se jako ozdobná stuha již po století vinou západními Krkonošemi. 

Vyrazte po kolejích vstříc nevšedním zážitkům

Během letních měsíců trať ožívá, a to především o víkendech. Využijte speciální jízdy, naplánujte dobrodružné výlety po západních Krkonoších, nechte se provést unikátním martinickým nádražím. Třeba potkáte i samotného hraběte Harracha... 

Informace

Ke stažení
Další soubory
formát pdf (7.84 MB)
formát pdf (7.84 MB)
Nostalgické jízdy na trati Pojizerský Pacifik

Trať plná příběhů a zajímavostí

Co je to vlastně ten Pojizerský Pacifik?

Vžitý název lokální neelektrifikované normálně rozchodné jednokolejné trati 042 z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Měří něco málo přes 20 kilometrů. Až na úvodní úsek lemuje a křižuje řeku Jizeru. Pokud budete pozorní, napočítáte na trati mnoho mostů, mostků a propustí. Dodávají jí na malebnosti. Však také železniční viadukt za zastávkou Jablonec nad Jizerou – Hradsko sehrál svou roli ve filmu „Jak vytrhnout velrybě stoličku“

V současné době zajišťují osobní dopravu na trati dvouvozové motorové jednotky RegioNova. Ze stanice v Martinicích vyrážejí v pravidelných dvouhodinových intervalech. Končí v Jablonci nad Jizerou, do Rokytnice nad Jizerou již zajíždějí pouze výjimečně. 

Jízdní řád

Prozkoumejte Železniční stanici Martinice v Krkonoších

Na koleje Pojizerské Pacifiku vstupte skrz jedinečnou výpravní budovu v Martinicích v Krkonoších. Železniční stanice z roku 1871 je nejvýše položenou stanicí na trati a také její nejvýznamnější památkou. 

A v čem spočívá její jedinečnost? 

Tady řídí provoz skuteční lidé, výpravčí a signalisti. Využívají k tomu zabezpečovací zařízení z poloviny 20. století – mechanicky ovládaná návěstidla a výhybky. Podobně zachovalý, a hlavně funkční areál železniční stanice, včetně krásné výpravní budovy a původního reliéfu kolejiště, byste v naší republice hledali marně. Přesvědčte se o tom během komentované prohlídky, o víkendech od května do října se tu totiž otevírá Železniční muzeum

Více o areálu stanice

Vyrazte na výlet podél trati

Vlakem se po trati můžete projet celoročně, brázdí ji každý den tam a zpět, z Martinic či Jablonce vyráží co 2 hodiny. Pozor - do Rokytnice zajíždí pouze jednou denně. Vlak vás pohodlně přiblíží k zajímavým místům v západních Krkonoších. Zaparkovat auto lze přímo u nádraží v Martinicích nebo Jablonci, pro další putování už ho nebudete potřebovat. 

Na výlet přibalte do batohu Průvodce po trati Pojizerský Pacifik. Dočtete se v nim mnoho o její historii i současnosti. A všechny výlety jsou v něm popsány také. 

Kde vystoupíte a jaký bude cíl vaší cesty?

Tipy na výlety

Průvodce po trati

Vychutnejte si speciální jízdy a rodinný program

O čtyřech letní víkendech se po trati prohání speciální nostalgické vlaky. Bafající parní lokomotivu poznáte podle oblaku páry a sazí už z dálky. Nebo raději nasednete do malého motoráčku s pohádkovým názvem Hurvínek? Krkonošské železniční víkendy se letos konají 13. - 14. 7., 27. - 28. 7., 10. - 11. 8. a 24. - 25. 8. 2024.

Sobotní jízdy navíc obohatí speciální rodinný program. Přímo na perónu nádraží se odehrají dětská divadla i soutěže. Setkejte se osobně s hrabětem Harrachem a vyslechněte jeho vyprávění o Krkonoších. Průvodci Železničního muzea vám budou k službám. Co chybí k dokonalosti? Nic. Nádražní kavárna s domácími dobrůtkami, párkem na tácek i v rohlíku, točeným pivem a kávou za hubičku bude totiž také otevřená...   

Kompletní program

Zkuste hry do vlaku v té nejlepší společnosti

Jedete s dětmi? Vytiskněte si nebo vyzvedněte na nádraží novou hru Jízda s hrabětem. Sám Jan Harrach bude dětem dělat průvodce po trati, seznámí se s ním v krátkém komiksu. Zahrajte si prima hry přímo během cesty, některé si nechte na doma, ať vám neutečou výhledy z okýnka. Vyluštěte šifry, vyprávějte si příběhy, pozorujte krajinu za oknem, tipujte a soutěžte. 

Hru lze vyzvednout na nádraží v Martinicích a v informačních centrech Jilemnice, Vrchlabí a Rokytnice nad Jizerou. 

Vytisknout hru

Historický vlak v Jablonci nad Jizerou

A pokrok přijel po kolejích...

Lokální trať Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou je jednou z nejhmatatelnějších stop hraběte Jana Harracha v regionu. Výstavba železnice, kterou v roce 1898 inicioval a prosadil, otevřela Krkonoše průmyslovému pokroku i turistům. 

Pokrok tak doslova přijel po kolejích! Vždyť cesta z Martinic do Rokytnice trvala dostavníkem dvě a půl hodiny… Parní vlak stejnou vzdálenost již na začátku 20. století urazil za 44 minut. A uvezl mnohonásobně více nákladu i osob. 

Více o rodu Harrachů

Léto s Pojizerským Pacifikem

O letních sobotách ožívá trať Pojizerský Pacifik nostalgickými jízdami a rodinným programem