Pojizerský Pacifik
Share

Pojizerský Pacifik

Romantická jízda údolím Jizery

Pojizerský Pacifik je železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou. Vede údolím řeky Jizery a přímo vybízí ke svezení a naplánování výletů z jednotlivých stanic. Užijte si jedinečné výhledy na panorama Krkonoš. 

Unikátní nádraží

Trať začíná v Martinicích v Krkonoších. Místní nádraží z roku 1871 je unikátní hned v několika ohledech. Je nejvýše položeným na trati a zároveň je také kulturní památkou. K řízení železničního provozu se zde stále používají dnes již ojedinělá mechanická návěstidla. Stanice jako celek tvoří unikátní areál s dochovaným a plně funkčním systémem řízení a zabezpečení provozu na železnici z poloviny 20. století, proto byla také roku 2016 vyhlášena kulturní památkou. 

Projeďte se romantickou krajinou

Z Martinic trať pokračuje ve směru Jilemnice > Hrabačov > Víchová nad Jizerou > 
Horní Sytová > Poniklá > Poniklá, zastávka > Jablonec nad Jizerou, Hradsko > Jablonec nad Jizerou > Rokytnice nad Jizerou. Hlavním iniciátorem stavby lokálky byl známý krkonošský politik, mecenáš a podnikatel Jan hrabě Harrach. S výstavbou se započalo 10. října 1898 a ke slavnostnímu zahájení provozu na 20 km dlouhé trati došlo 7. prosince 1899.

Využijte vlaku a vyrazte na výlet po západních Krkonoších

Připravili jsme pro vás hned několik tipů na pěší výlety v okolí trati. Stáhněte si je spolu se zákresem do mapy a využijte při plánování. Kolem trati najdete také mnoho zajímavých naučných stezek. 

Projížďky parním vlakem

Několikrát do roka je také možné projet se na trati unikátní parní mašinou. Děje se tak v prosinci v rámci Andělské projížďky, kdy do vlaku přistoupí Mikuláš, čerti i andělé a poté v rámci Krakonošových letních podvečerů.