Pojizerský Pacifik
Share

Pojizerský Pacifik

Romantická jízda údolím Jizery

Pojizerský Pacifik je železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou. Vede údolím řeky Jizery a přímo vybízí ke svezení a naplánování výletů z jednotlivých stanic. Užijte si jedinečné výhledy na panorama Krkonoš. 

Během letních měsíců trať ožívá, a to především o víkendech. Využijte speciální jízdy, naplánujte dobrodružné výlety po západních Krkonoších, nechte se provést unikátním martinickým nádražím. Třeba potkáte i samotného hraběte Harracha... 

Nádraží Martinice

Unikátní nádraží

Trať začíná v Martinicích v Krkonoších. Místní nádraží z roku 1871 je unikátní hned v několika ohledech. Je nejvýše položeným na trati a zároveň je také kulturní památkou. K řízení železničního provozu se zde stále používají dnes již ojedinělá mechanická návěstidla. Stanice jako celek tvoří unikátní areál s dochovaným a plně funkčním systémem řízení a zabezpečení provozu na železnici z poloviny 20. století, proto byla také roku 2016 vyhlášena kulturní památkou. 

Mnohem více se o nádražní budově i areálu železniční stanice dozvíte v rámci prohlídky místního Železničního muzea nebo při příjemné procházce po naučné stezce Nádraží Martinice

Údolí Jizery

Projeďte se romantickou krajinou

Z Martinic trať pokračuje ve směru Jilemnice > Hrabačov > Víchová nad Jizerou > Horní Sytová > Poniklá > Poniklá, zastávka > Jablonec nad Jizerou, Hradsko > Jablonec nad Jizerou > Rokytnice nad Jizerou. Hlavním iniciátorem stavby lokálky byl známý krkonošský politik, mecenáš a podnikatel Jan hrabě Harrach. S výstavbou se započalo 10. října 1898 a ke slavnostnímu zahájení provozu na 20 km dlouhé trati došlo 7. prosince 1899.

Využijte vlaku a vyrazte na výlet po západních Krkonoších

Připravili jsme pro vás hned několik tipů na pěší výlety v okolí trati. Stáhněte si je spolu se zákresem do mapy a využijte při plánování. Kolem trati najdete také mnoho zajímavých naučných stezek. 

Parní mašina

Nostalgické jízdy a letní rodinný program

Během letních prázdnin trať ožívá vůní nostalgie a dobrodružství. Během Krkonošských železničních víkendů se po ní prohání historické vozy tažené parním vlakem, nebo motorový Hurvínek. Speciální jízdy jsou doplněny sobotním programem pro celou rodinu.

Čtěte také
Pojeďte si spolu s námi užít dobrodružnou jízdu na trati Pojizerský Pacifik! Svezte se historickými vlaky za pohádkovým rodinným programem a soutěžte o pobyt na Labské boudě.

Léto s Pojizerským Pacifikem

O letních sobotách ožívá trať Pojizerský Pacifik nostalgickými jízdami a rodinným programem