Pojizerský Pacifik
Share

Pojizerský Pacifik

Romantická jízda údolím Jizery

Pojizerský Pacifik je železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou. Vede údolím řeky Jizery a přímo vybízí ke svezení a naplánování výletů z jednotlivých stanic. Užijte si jedinečné výhledy na panorama Krkonoš. 

Během letních měsíců trať ožívá, a to především o víkendech. Využijte speciální jízdy, naplánujte dobrodružné výlety po západních Krkonoších, nechte se provést unikátním martinickým nádražím. Třeba potkáte i samotného hraběte Harracha... 

Nádraží Martinice

Unikátní nádraží

Trať začíná v Martinicích v Krkonoších. Místní nádraží z roku 1871 je unikátní hned v několika ohledech. Je nejvýše položeným na trati a zároveň je také kulturní památkou. K řízení železničního provozu se zde stále používají dnes již ojedinělá mechanická návěstidla. Stanice jako celek tvoří unikátní areál s dochovaným a plně funkčním systémem řízení a zabezpečení provozu na železnici z poloviny 20. století, proto byla také roku 2016 vyhlášena kulturní památkou. 

Mnohem více se o nádražní budově i areálu železniční stanice dozvíte v rámci prohlídky místního Železničního muzea nebo při příjemné procházce po naučné stezce Nádraží Martinice

Údolí Jizery

Projeďte se romantickou krajinou

Z Martinic trať pokračuje ve směru Jilemnice > Hrabačov > Víchová nad Jizerou > Horní Sytová > Poniklá > Poniklá, zastávka > Jablonec nad Jizerou, Hradsko > Jablonec nad Jizerou > Rokytnice nad Jizerou. Hlavním iniciátorem stavby lokálky byl známý krkonošský politik, mecenáš a podnikatel Jan hrabě Harrach. S výstavbou se započalo 10. října 1898 a ke slavnostnímu zahájení provozu na 20 km dlouhé trati došlo 7. prosince 1899.

Využijte vlaku a vyrazte na výlet po západních Krkonoších

Připravili jsme pro vás hned několik tipů na pěší výlety v okolí trati. Stáhněte si je spolu se zákresem do mapy a využijte při plánování. Kolem trati najdete také mnoho zajímavých naučných stezek. 

Parní mašina

Nostalgické jízdy a letní rodinný program

Během letních prázdnin trať ožívá vůní nostalgie a dobrodružství. Během Krkonošských železničních víkendů se po ní prohání historické vozy tažené parním vlakem, nebo motorový Hurvínek. Speciální jízdy jsou doplněny sobotním programem pro celou rodinu.

Čtěte také
Nostalgické jízdy na trati Pojizerský Pacifik
Pojeďte si spolu s námi užít dobrodružnou jízdu na trati Pojizerský Pacifik! Svezte se historickými vlaky za pohádkovým rodinným programem a soutěžte o pobyt na Labské boudě.

Léto s Pojizerským Pacifikem

O letních sobotách ožívá trať Pojizerský Pacifik nostalgickými jízdami a rodinným programem