Hurvínek na trati Martinice - Rokytnice
Share

Tipy na výlety podél trati Pojizerský Pacifik

Trať Pojizerský Pacifik spojuje Martinice v Krkonoších s Rokytnicí nad Jizerou. Vede podél řeky Jizery a nabízí pohodové svezení na start výletů po západních Krkonoších. Bez auta a starostí s uzavírkami nebo parkováním. Výlety jsme pro vás připravili a zaznačili do mapy, stačí si vybrat. 

Kam na výlet podél trati

Do Krkonošského muzea a Zvědavé uličky

Vystoupíte na zastávce Jilemnice

Nahlédněte do hraběcích komnat v jilemnickém zámku. Nechte se okouzlit pohyblivým Metelkovým betlémem – kouzelný je nejen o Vánocích. Nebo si projděte historii lyžování, od prvních dřevěných ski až po současné moderní kusy. To vše v expozicích Krkonošského muzea v Jilemnici. 

Zvědavá ulička, to je název roztomilé jilemnické ulice, v níž stojí roubenka za roubenkou, každá trochu povystrčená za tou předchozí. Jako by zvědavé tetičky vystrkovaly hlavy, aby přes sousedku dohlédly na dění na rynku.

Kudy tam
 

Za perličkovými ozdobami do Rautisu

Vystoupíte na zastávce Poniklá

Navštivte místo, kde se píše příběh krkonošské perly a ručně vyráběných vánočních ozdob. Jsou originální, pestrobarevné i decentní, blýskavé a na pohled křehké. 

V Rautisu se ozdobičky vyrábějí dodnes ručně a tento jedinečný proces výroby byl zařazen na seznam UNESCO. Díky pravidelným exkurzím do výroby můžete cestu perličky sledovat i vy. Od jejího vyfouknutí, až po navléknutí na drátek. A pak si také navlékání sami vyzkoušet. 

Kudy tam

Na Ptačí stezku a do Památníku zapadlých vlastenců

Vystoupíte na zastávce Jablonec nad Jizerou

Zkuste příjemnou vycházku krajinou zapadlých vlastenců – právě v Pasekách se totiž děj románu Karla Václava Raise odehrává. O Václavu Metelkovi, který byl předlohou pro hlavního hrdinu románu, vám povypráví v muzeu Památník zapadlých vlastenců. 

Cílem výletu je hospoda Na Perlíčku, které místní neřeknou jinak než Prdek. Vaří tu vlastní pivo Prdecký Perlík. Přímo tady také začíná nová naučná Ptačí stezka. 12 zastavení = 12 ptáčků, se kterými se seznámíte. 

Kudy tam
 

Na Hlídku na Stráži

Vystoupíte na zastávce Jablonec nad Jizerou

Originálně pojaté vyhlídky na vrchu Stráž vás nadchnou. Lehké stavby ze dřeva a oceli nabízí nádherný výhled do rokytnického údolí, na panorama Lysé hory a Kotle, dohlédnete i do Pasek a Vysokého nad Jizerou. Čtyři vyhlídky symbolizují čtyři patrony z rokytnického erbu. Pokoříte Lišku, Ovci, Medvěda nebo Horníka? Nebo všechny?

Vyhlídky jsou součástí lesoparku s příjemným posezením ve stínu stromů.

Kudy tam

Na hřiště a koupaliště Pilišťata

Vystoupíte na zastávce Jablonec nad Jizerou

I za letní pohodou se dá jet po kolejích. Příjemné dětské hřiště na Pilišťatech je hned vedle koupaliště. Dojdete sem i s menšími dětmi nebo kočárkem a pak už jen všechny ratolesti vypustíte do prostoru. Cestou se nezapomeňte zastavit na zmrzlinu v centru města. A pokud dáváte přednost přírodnímu koupání, kousek od Pilišťat je kemp Zátiší, přímo na břehu Jizery…

Kudy tam
 

Parní mašina na trati Pojizerský Pacifik

Mohlo by se hodit před cestou vědět

  • Trať začíná (nebo končí) v Martinicích, a to na zcela unikátním nádraží. O víkendech od května do října je tu otevřené Železniční muzeum a nádražní kavárna, chvilku tu pobuďte. 
  • Vlaky jezdí na trati každý den, z Martinic nebo Jablonce vyrážejí co 2 hodiny. Pozor - trať sice vede až do Rokytnice, ale sem vlak zajíždí pouze 1 denně. 
  • Pokud jedete s dětmi, vybavte se do vlaku zábavnou hrou Jízda s hrabětem.
  • O letních prázdninách se o vybraných víkendech po trati prohání parní mašina nebo motoráček Hurvínek. 

Chci vědět víc

Jízdní řád vlaků

Další články

Nabízejí úkryt poutníkům po krkonošských hřebenech. Umožní bezpečně spočinout v horské krajině, jejíž počasí je vrtkavé a zaskočit může nejednoho z nás.
Babí léto přeje výletům. Vyvezte se některou z lanovek a rozběhněte se po podzimem zbarvených krkonošských hřebenech.
Letošní podzim nabízí místo plískanic a mlhy barevné sluneční lázně. Čerstvý vzduch vybízí k pohybu, a tak s vděčností využíváme každý volný den k úniku do přírody. S dětmi utečte do Krkonoš.