Rautis Poniklá
Mapa
Share

Rautis

Skleněné perličky z Poniklé

Jedinečná ruční výroba na seznamu UNESCO

Výroba perličkových vánočních ozdob v Poniklé má více než stoletou tradici. Původně se z perliček dělala bižuterie, ale když k nám na konci 19. století dorazila móda zdobení vánočního stromečku, začali chudí skláři navlékat perličky na drátky a tvořit z nich miniaturní napodobeniny věcí, které měli kolem sebe. Vznikaly tak perličkové košíčky, vějířky, konvičky, letadla, lokomotivy, kočárky nebo pavoučci a samozřejmě i hvězdičky. Celá výroba – foukání perlí do formy, stříbření, barvení, řezání i montáž – probíhá dodnes ručně.

V roce 2020 byla výroba vánočních ozdob ze skleněných perlí zapsána do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Exkurze do výroby

Postupem času se centrem výroby perlových ozdob stala malá obec Poniklá v Krkonoších. Firma Rautis navázala na více než stoletou tradici a vyrábí perličkové ozdoby dodnes. 

Pokud Vás zajímá, jak ozdoby vznikají, přijeďte se do Poniklé podívat na exkurzi a nechte se okouzlit starobylou krásou ozdob. Při exkurzi můžete sledovat celý proces výroby, od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži ozdoby. Součástí exkurze je také expozice Skleněné perličky na lidových krojích. V podnikové prodejně si pak můžete zakoupit ozdoby za zvýhodněné ceny a prohlédnout novou kolekci 3D hvězd. Pokud máte zájem tvořit doma, můžete si zde také zakoupit materiál nebo hobbysety, což jsou stavebnice s materiálem na konkrétní ozdobu včetně drátku a návodu. V případě zájmu můžete navštívit kreativní dílnu, která je součástí podnikové prodejny. Zde si s odbornou asistencí můžete zkusit vyrobit vlastní ozdobu.

V dubnu 2018 proběhla rekonstrukce firemní prodejny a kreativní dílny. Firma otevřela kavárno-krámek Nad věcí na návsi a realizovala dětské hřiště s vodními prvky.

Křišťálové údolí

Věděli jste, že Krkonoše jsou součástí Křišťálového údolí? Tato 70 kilometrů dlouhá přímka proplétající se mezi horskými masivy je jedinečným dědictvím, místem, kde se potkává unikátní příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo.V našich nejvyšších horách jsou s touto tradicí spojena dvě místa - Harrachovská sklárna a Rautis v Poniklé.

Informace

Lokalita
Adresa
Poniklá 151
512 42 Poniklá
GPS
50.6620597N, 15.4659358E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.