Sklárna Novosad a syn
Mapa
Share

Sklárna a minipivovar Novosad a syn

Harrachov

První sklářské hutě vznikaly na severu naší republiky v 16. století. O dvě století později již byly české země největším vývozcem skla na světě. Někde mezi těmito dvěma milníky, v roce 1712, byla založena sklárna na Novém světě v Harrachově.

Inovativnost a sázka na kvalitu

Nechal ji vystavět rod Müllerů a vybral si pro její polohu skutečně skvělé místo, protože sklárna funguje dodnes, a to téměř nepřetržitě. Ale nebylo to jen díky dobrému výběru místa a dostatku dřeva v jeho okolí. Bylo to především díky osvíceným myslím jejích majitelů, tvrdé práci, inovativnosti, sociálnímu cítění i sázce na kvalitu bez kompromisů. Müllerové, Harrachové a Novosadové již 300 let pečují o značku harrachovského skla.

Nahlédněte sklářům pod ruce

A ačkoliv prošla sklárna modernizací, dodnes funguje v mnohém stejně jako kdysi – v huti se fouká ručně, památkově chráněná brusírna postavená na pohonu vodní turbínou jede naplno. Přesvědčte se o tom sami! Exkurze do výrobny probíhají každý den od 8 do 15 hodin.

Navštívit můžete také muzeum skla s unikátními kousky nasbíranými za celé období fungování sklárny. A kromě toho – víte, že hned vedle sklárny se vaří pivo František a odpočinout si můžete v pivních lázních?

Křišťálové údolí 

Krkonoše jsou součástí Křišťálového údolí. Tato 70 kilometrů dlouhá přímka proplétající se mezi horskými masivy je jedinečným dědictvím, místem, kde se potkává unikátní příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. V našich nejvyšších horách jsou s touto tradicí spojena dvě místa - Harrachovská sklárna a Rautis v Poniklé.

Informace

Lokalita
Adresa
Nový Svět 95
51246 Harrachov
GPS
50.7824708N, 15.4194897E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.