Zubačka
Mapa
Share

Ozubnicová trať Tanvald – Kořenov – Harrachov

Ozubnicová dráha Tanvald - Kořenov - Harrachov zahájila svůj provoz 30. června 1902. Její trať vede v obtížných podmínkách a vyžadovala mimořádná technická řešení. Trať se vine romantickou krajinou, kde se střídají tunely, mosty, hluboké zářezy i vysoké náspy. Panorama Jizerských hor a Krkonoš podtrhuje výjimečnou polohu nejstrmější železnice v ČR, která byla v minulosti důležitým spojem mezi Českou republikou a Polskem a během 2. světové války i důležitou trasou do Berlína. U strojů pracujících na této dráze bylo největším problémem spolehlivé brzdění. Původní řešení ozubnicí bylo nahrazeno nejdříve motorovými vozy s hydrodynamickou brzdou, později lokomotivami s elektronickou regulací a ozubnicový provoz byl nahrazen adhesním.

Trať je celoročně v provozu, v hlavní letní a zimní sezóně jezdí ke každému vlaku městská doprava. 

V budově bývalé železniční stanice Kořenov můžete navštívit Muzeum ozubnicové dráhy. Informace o pravidelných vlacích Českých drah naleznete na www.cd.cz či na tel. 221 111 122. 

Informace

Lokalita
GPS
50.7641256N, 15.3400539E
Krkonošská pivní stezka
Krkonošská pivní stezka

Užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku. Zdolejte jedinou vysokohorskou pivní stezku v České republice!