Zubačka
Mapa
Share

Ozubnicová trať Tanvald – Kořenov – Harrachov

Ozubnicová dráha Tanvald - Kořenov - Harrachov zahájila svůj provoz 30. června 1902. Její trať vede v obtížných podmínkách a vyžadovala mimořádná technická řešení. Trať se vine romantickou krajinou, kde se střídají tunely, mosty, hluboké zářezy i vysoké náspy. Panorama Jizerských hor a Krkonoš podtrhuje výjimečnou polohu nejstrmější železnice v ČR, která byla v minulosti důležitým spojem mezi Českou republikou a Polskem a během 2. světové války i důležitou trasou do Berlína. U strojů pracujících na této dráze bylo největším problémem spolehlivé brzdění. Původní řešení ozubnicí bylo nahrazeno nejdříve motorovými vozy s hydrodynamickou brzdou, později lokomotivami s elektronickou regulací a ozubnicový provoz byl nahrazen adhesním.

Trať je celoročně v provozu, v hlavní letní a zimní sezóně jezdí ke každému vlaku městská doprava. 

V budově bývalé železniční stanice Kořenov můžete navštívit Muzeum ozubnicové dráhy. Informace o pravidelných vlacích Českých drah naleznete na www.cd.cz či na tel. 221 111 122. 

Informace

Lokalita
GPS
50.7641256N, 15.3400539E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.