Muzeum skla a minipivovar Novosad & syn
Mapa
Share

Muzeum skla a minipivovar Novosad & syn

Harrachov

Sklárna Novosad a syn je soukromá nejstarší sklárna v Čechách. Byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Zachoval se zde tradiční způsob výroby. Unikátní 100 let stará historická brusírna skla, která je poháněná transmisemi a vodní turbínou. Vše je v téměř původní podobě a plně funkční. Sortiment výroby tvoří luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry.

Muzeum skla je součástí sklárny. Obsahuje historicky a technologicky ucelenou sbírku historického skla z produkce harrachovské sklárny. V přízemí muzea je stylová restaurace, nabízející krkonošské speciality.

V roce 2002 byl přímo v areálu sklárny přistaven minipivovar s restaurací. Zde se naskýtá vyhlídka do hutní haly s pecemi, a tak návštěvníci mohou shlédnout skláře přímo při práci. Součást pivovaru - varna je umístěna v restauraci. Vaření piva je nejen možno sledovat, ale i chutnat jednu z prvních fází výroby, tzv. sladinu.

Informace

Lokalita
Adresa
Nový Svět 95
512 46 Harrachov
GPS
50.7824708N, 15.4194897E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.