Černohorská sáňkařská cesta
Share

Sáňkování

V Krkonoších se sáňkuje spontánně, tzv. nadivoko. Sáňkaři vyjdou na kopec a spouští se dolů. Proto je možné provozovat tento sport téměř na každém kopci a sjíždět z různých strání. Když je hodně sněhu, tak nikdo svahy neupravuje. Není zajištěna bezpečnost. Děti je nutné dozorovat a při sjíždění je zachytit.

Níže vám přinášíme několik tipů na vhodné sáňkařské lokality v Krkonoších, více informací o nich získáte v příslušných krkonošských informačních centrech.

Sáňkování na sjezdových tratích nedoporučujeme, sjezdovky často namrzají a sáňky, boby i kluzáky se tak mohou velmi rychle stát neovladatelnými

Sáňkařská dráha Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn - Ze Špindlerovky

Start rolbou denně upravované sáňkařské dráhy se nachází nedaleko Špindlerovy boudy – u Vojenské zotavovny Malý Šišák ve výšce 1155 m n. m. Cíl leží na Dívčích lávkách, asi 15 minut chůze od centra města. Na start se pohodlně dostanete jedním z autobusů určených pro přepravu sáňkařů. Sjezd dolů vede převážně lesní cestou. Dojezd je v údolí Bílého Labe u Dívčích lávek. Zpět do centra města se můžete svézt autobusem nebo jít pěšky – příjemnou procházkou po stezce pro pěší podél Labe. Sjezd si můžete vychutnat i večer (dráha je osvětlená).

Sáňkařská dráha Špindlerův Mlýn

Anebo se můžete svézt po cestě vedoucí od Petrovy boudy, přes někdejší Davidovku (autobusem na Špindlerovu boudu), či po horské silnici, po které se v zimě lyžuje, vedoucí z Medvědína (lanovkou nahoru) směrem na Horní Mísečky a odtud „Vodovodní“ sjezdovou tratí zpět do Špindlerova Mlýna.

Kromě těchto dvou tras si můžete rodinné sáňkování užít také na Hradečance na Bedřichově.

Černohorská sáňkařská cesta

Janské Lázně - Černohorská sáňkařská cesta

Od horní stanice kabinkové lanovky kopíruje sáňkařská cesta zpočátku trasu silnice, která vede na Černou horu z Janských Lázní. Po krátkém rovném úseku začne trasa uhýbat vlevo pod lanovku, traverzem přejedete černou sjezdovku, pokračujete pásem lesa a pod vlekem se dostanete na první červenou sjezdovku. Tu opět překonáte traverzem, následuje lesní úsek, druhá červená sjezdovka, a když se cesta začne otáčet vpravo, jste již na úbočí Klausova údolí. V závěru více než 3km sjezdu znovu podjedete vlek a na společném dojezdu od sjezdovek se vrátíte k dolní stanici lanovky. Cestě, kterou jste absolvovali, říkají místní Zvonková. Stejnou cestou před stoletím jezdili horalé na rohačkách. Zvuk zvonečků varoval, že se blíží velké sáně. Sáňkařská dráha měří 3,5 km, během kterých sjedete z vrcholu Černé hory o více než 500 výškových metrů dolů. Provozní doba sáňkařské cesty je od 8.00 do 17.00 hodin.

Černohorská sáňkařská cesta

Bobování v Krkonoších

Sáňkování a bobování na krkonošských kopcích a loukách

Kam vyrazit za spontánní bobovačkou, pokud to zrovna nejde před domem? Poradíme, ale prosíme, buďte ohleduplní, dbejte na bezpečí sebe a svých dětí a parkujte jen na místech k tomu určeným. 

Černý Důl

  • Kopec Hřbiťák: bývalý lyžařský kopec vedle místního hřbitova

Pec pod Sněžkou

  • Lanovkou se můžete nechat vyvézt na Růžovou horu a poté si užít sjezd přes Růžohorky, Portášky do Pece nebo Velké Úpy.
  • Lanovkou vystoupáte na Hnědý vrch a přes Liščí louku a Lesní boudu sjedete do Pece.

Malá Úpa

  • Žlutá cesta: Vede od chaty Jelenka po žluté turistické cestě. Je to zásobovací cesta a je upravována rolbou nebo skútrem, za kterým je taženo zařízení pro úpravu cesty. Nutno dojít k chatě Jelenka nebo stačí třeba jen do poloviny. Celá cesta je dlouhá 4 km. Končí u hlavní silnice na Pomezní Boudy blízko bývalého vleku Hýbnerka. Celkově není prudká, jen s několika málo prudšími krátkými úseky. Je vhodná pro rodiče s dětmi, starší děti mohou jezdit sami. Vzhledem k tomu, že je to místo odlehlejší, asi budou rodiče vždy nablízku.
  • Po modré: Druhá vede od kostela sv. Petra a Pavla v Dolní Malé Úpě a jedná se o modrou turistickou trasu, která končí u Spáleného Mlýna. Je to lyžařská cesta a je využívána sáňkaři, běžkaři i pěšími turisty. Je projížděna místními rolbou nebo skútrem a měří 2 km. Musíte se k ní dostat buď pěšky od Spáleného Mlýna, nebo skibusem k chatě Moravanka, odtud kousek pěšky ke kostelu a pak už na saních dolů. Cesta je mírnější, děti mohou jezdit sami. Je zde větší provoz, protože vede k přilehlým chalupám a penzionům

Trutnov

  • Svah od trutnovského lesoparku na tzv. paradráze od dřevěného altánku dolů k městu. Jedná se o klidné místo, kde je i možnost opékání dobrot a zahřátí zmrzlých rukou u ohniště.

Rokytnice nad Jizerou

  • Rodinné sáňkování je možné v areálu Modrá Hvězda, kde je také klouzačka a možnost menšího občerstvení.

Benecko

  • Sáňkovat na vlastní nebezpečí zde můžete na mnoha loukách. Doporučujeme také cestu od rozhledny Žalý na Zlatou vyhlídku.

Vrchlabí

  • Pro nejmenší sáňkaře doporučujeme zámecký park – najdete zde malý kopeček, na kterém se můžete svézt a po sjezdu ještě stihnete nakrmit kachny na rybníku. Sáňkovat, bobovat a klouzákovat se dá také v areálu Vejsplachy. Jen pozor, jsou tu také zasněžované a upravované běžecké trasy, těm se raději vyhněte. Svézt se můžete také po tzv. „panelce“ na Liščím kopci.