Jilemnice
Mapa
Share

Jilemnice

Jilemnice, to je město s tradicí, zázemím pro turisty a především jedno z mála měst našich nejvyšších hor, které si dodnes dokázalo zachovat svou historickou tvář. K návštěvě vás zve jilemnické náměstí s historickou budovou radnice, Krkonošské muzeum, které najdete nedaleko náměstí v zámku hraběcího rodu Harrachů, Zvědavá ulička, kostel sv. Vavřince a mnoho dalších zákoutí malebné Jilemnice. Nejen město, ale i okolí láká k návštěvě.

Město lyžování, biatlonu a Jaroslava Havlíčka

V Jilemnici byl založen první lyžařský spolek, je proto právem nazývána kolébkou lyžování. Jeho historii vám připomene expozice v Krkonošském muzeu. Dodnes jsou zde lyžování, běh na lyžích a biatlon sportem číslo 1, přesvědčte se o tom ve Všesportovním areálu Hraběnka, kde se denně v rámci tréninku. prohánějí nové talenty. Vždyť místní odchovanci, Jaroslav Soukup a Veronika Vítková, přivezli ze ZOH 2014 hned dvě medaile.

Jilemnice je také neodmyslitelně spjata s postavou a tvorbou Jaroslava Havlíčka, pro kterého bylo toto město nejdůležitějším inspiračním zdrojem.

Historické město s nejpilnějšími hodinami v Evropě

Chcete-li poznat nejzajímavější části města, doporučujeme projít naučnou stezku Jilemnice známá neznámá. Provede vás po historických památkách i krásných lokalitách. Neminete Krkonošské muzeum v jilemnickém zámku. Zvědavou uličku - soubor roubených chaloupek - ani kostel sv. Vavřince.

Jilemnice se také pyšní jednou evropskou raritou. Na radniční věži je totiž umístěn unikátní hodinový systém - opakovačky. Jejich odbíjení je nejenom krásné, ale velmi praktické. Každou čtvrthodinu, aniž byste viděli na ciferník, můžete dobře určit správný čas. Ozve se nejprve malý cimbál a oznámí počet čtvrtí. pak následuje cimbál prostřední a ohlásí počet celých hodin. Pokud nastane celá hodina, ozve se ještě velký cimbál a mohutnými údery počet celých hodin zopakuje. Za den se ozve celkem 1020 úderů, což je evropský rekord.

Užitečné odkazy

Informace

Region
Západní Krkonoše
Adresa
Masarykovo náměstí 82
514 01 Jilemnice
GPS
50.6089439N, 15.5059881E
Dnes
22. 5. 2024
partlycloudy_day
14 °C
teplota
5.2 m/s
vítr