Zámek v Jilemnici
Mapa
Share

Zámecká cesta

Jilemnice - Martinice - Horní Branná - Vrchlabí - Valteřice - Jilemnice

Zámecká cesta nás zavede hluboko do dějin, kdy krkonošské hory a podhůří byly rozdělené mezi často soupeřící šlechtické rody do 16. století, kdy si pro svá sídla vstavěli reprezentativní renesanční zámky.

V polovině 16. století místním pánů hodně zamíchal karty mladý hornický odborník Kryštof Gendorf, který přišel do Čech z rodných Korutan. Rychle rozpoznal rudné bohatství Krkonoš. V roce 1533 zde koupil vrchlabské panství a později i další panství na východě Krkonoše - Trutnov a Žacléř. Podnikavý Gendorf rozvinul hornické a  hutní podnikání v Krkonoších nebývalou měrou a ve Vrchlabí vybudoval bezkonkurenčně největší železárny v Čechách. Gendorf přetvořil ves Vrchlabí v prosperující město a vystavěl zde r. 1546 jeden z prvních renesančních zámků v Čechách.

Úspěšný cizinec to neměl mezi místními starousedlými pány jednoduché. Z jihu (panství Hostinné) a ze západu (panství štěpanické) s ním sousedili Valdštejnové, kteří se cítili ohrožováni Gendorfovou rozpínavostí a podnikavostí. Původně vládli Valdštejnové svému rozsáhlému panství ze štěpanického hradu (dnes už jen zříceniny hradu). Panství bylo však dědickými nároky rozděleno na dvě menší části, z nichž jedna byla záhy prodána. Úlohu hradu převzaly nejprve dvě tvrze a ve druhé polovině 16. století pak půvabné renesanční zámky. Zámek v Horní Branné dal vystavět Zdeněk z Valdštejna, zatímco zámek v Jilemnici zbudovali noví majitelé Křinečtí z Ronova.

Podkrkonošské zámky dnes již slouží jiným účelům. Ve Vrchlabí a Horní Branné se z nich staly úřední budovy. Vrchlabský zámek však dosud uchovává vzácná renesanční kamna. Prohlídku zámku je možno domluvit v informačním centru. V hornobranském zámku najdeme zase malé muzeum J. A. Komenského. V jilemnickém zámku sídlí Krkonošské muzeum se zajímavými etnografickými a historickými expozicemi, mimo jiné o historii lyžování v Krkonoších.

Od jilemnického zámku se vydejte kolem mateřské školky a nemocnice a poté polní cestou na křižovatku s cyklotrasou č. 4206, po které se vydáte doleva. Projedete kolem rozcestí U obrázku, přes všesportovní areál Hraběnka, kolem Martinických rybníků starou zámeckou cestou až do Horní Branné k zámku. Odtud se vydejte směrem na Vrchlabí, téměř na kopci odbočte vpravo na polní cestu a sjeďte do Vrchlabí k rybníku Vejsplachy. Projedete městem k vrchlabskému zámku. Od něj se vydejte kolem Augustiniánského kláštera do kopce a po zeleně značené turistické trase pokračujte až do Valteřic. A odsud stále po zelené Žlábkem zpět do Jilemnice.

Informace

Lokalita
GPX soubor
formát gpx (186.2 KB)
Poznejte Krkonoše na kole
Poznejte Krkonoše na kole

Nebojte se vyrazit na kolo do nejvyšších hor. Více než 900 km cyklotras vás provede přírodou, kterou jinde neuvidíte.

Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.