Expozice Život pod horami
Mapa
Share

Expozice Život pod horami

Horní Branná

Historicko - národopisná expozice se nachází v překrásných přízemních prostorách hornobranského renesančního zámku a přibližuje vznik obcí Horní Branná a Valteřice v době kolonizace pohraničního hvozdu, jejich vývoj a život obyvatel až do současnosti. Postupně je pojednáno o jednotlivých držitelích panství, přičemž zasloužená pozornost je věnována rodu Harrachů, který zdejší kraj velmi pozvedl.

Dále se návštěvník seznámí se zemědělstvím v podhorských podmínkách, místní tradiční stravou, lidovou architekturou a plátenictvím, které bylo důležitým zdrojem přivýdělku. Pozornost je věnována i evangelické a katolické církvi, bohatému spolkovému životu v obcích a významným rodákům. Není opomenuta ani oblast sportu, zejména lyžování. Vždyť zdejší lyžaři se velmi dobře prosadili v národních i mezinárodních závodech, dokonce se účastnili i olympijských her.

Expozici uzavírá panel s výčtem aktivit, kterými se zabývají obce a jejich obyvatelé v současnosti. Návštěvník se může těšit na moderní a atraktivní formu prezentace informací - prosvětlené panely, přírodní dioráma, vitríny s exponáty, promítání na stěny, vestavěnou světnici podhorské chalupy, dotykové obrazovky a další.

Expozice je přístupná od května do srpna. V květnu a červnu o sobotách, během letních prázdnin navíc i v úterý a pátek, vždy v čase 9 - 12, 13 - 15.

V ostatních dnech pouze po předchozí telefonické domluvě - 734 722 632 - a to pro skupinu nejméně 10 osob. 

Virtuální prohlídka expozice

Informace

Lokalita
Adresa
Zámek Horní Branná 1
512 36 Horní Branná
GPS
50.6089469N, 15.5698756E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.