Zámek Horní Branná
Mapa
Share

Zámek s památníkem J. A. Komenského

Horní Branná

Na paměť krátkého pobytu J. A. Komenského v Horní Branné před jeho exilem byl v září 1957 v hornobranském zámku zřízen památník. Památník je častým místem návštěv pedagogů, našich i zahraničních turistů. V průčelí zámku byla zasazena pamětní bronzová deska od akademického sochaře Karla Pešata z Jablonce nad Nisou. Od roku 1999 je zde jedna místnost věnována spisovateli, malíři, učiteli Josefu Šírovi, který se v Horní Branné narodil v roce 1859. Po dohodě je možné expozici navštívit s odborným výkladem.

Branský zámek založil Zdeněk z Valdštejna a po jeho smrti stavbu v r. 1582 dokončila jeho vdova Marie z Martinic. Nově postavený zámek byl ve své podobě pokládán za čelný výplod tehdejšího stavitelského umění.

Po stopách Albrechta z Valdštejna

Klášter je jednou ze stop, které v našem regionu zanechal slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Vydejte se i po dalších místech, sbírejte razítka a získejte odměny. 

Čtěte také
Vydejte se na putování s jednou z nejvýznamnějších postav evropských dějin na přelomu 16. a 17. století.

Informace

Lokalita
Adresa
čp. 1
512 36 Horní Branná
GPS
50.6087617N, 15.5688444E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.