Albrecht z Valdštejna
Share

Po stopách Albrechta z Valdštejna

Slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna, jehož jméno si většina z nás spojí s Jičínem a Frýdlantskem, zanechal svou nesmazatelnou stopu i v Krkonoších. Vydejte se na putování s jednou z nejvýznamnějších postav evropských dějin na přelomu 16. a 17. století.

Sdružení Český ráj připravilo společně s partnery z Lužických a Jizerských hor, Krkonoš a Máchova kraje novinku v podobě mapy s motivační hrou Po stopách Albrechta z Valdštejna. 

Po stopách Albrechta z Valdštejna

Z Jičína přes Bezděz až do Krkonoš

Projekt po stopách Albrechta z Valdštejna propojuje místa spojená s postavou tohoto slavného vojevůdce. Vypravit se za ním můžete do jeho někdejšího frýdlantského panství a navštívit Jičín, město, které právě za vlády Albrechta z Valdštejna dosáhlo svého největšího rozmachu. Vydat se můžete také do Nové Paky, Lomnice nad Popelkou, Turnova, na hrad Valdštejn, zámek Hrubý Rohozec, zříceninu hradu Trosky či zámek Mnichovo Hradiště, kde jsou uloženy vévodovy ostatky.

Valdštejnovy stopy však dalece překračují hranice Českého ráje, neboť jeho vévodství dosahovalo až do České Lípy a na severu nad Frýdlant. V rámci putování za jeho odkazem proto můžete navštívit také Bezděz, Frýdlant, Lemberk nebo Valdštejnské domky v Liberci. Za prohlídku jistě stojí i město Cheb, které bylo roku 1981 prohlášeno městskou památkovou rezervací, a kde byl vévoda roku 1634 zavražděn. 

Zámek Horní Branná

Valdštejnova stopa v Krkonoších

V našich nejvyšších horách jsou se jménem významného politika, mecenáše a vojevůdce spojena zajímavá místa, která doporučujeme během putování neminout.

Františkánský klášter Hostinné

K nejvýznamnějším obdobím historie města Hostinného patří jeho spojení s významným českým šlechtickým rodem Valdštejnů. Městské muzeum ve Františkánském klášteře proto připomíná ve své expozici osobnosti několika jeho generací. Podrobné informace mohou zájemci o valdštejnskou historii nalézt v rozsáhlé publikaci Hostinné, která je zájemcům nabízena v městském informačním centru a v pokladně muzea.

Zámek Horní Branná

Podkrkonošská obec Horní Branná patřila Valdštejnům od roku 1387 jako součást panství Štěpanice, avšak Albrecht z Valdštejna ji nakonec věnoval svému švagrovi Otto Bedřichu Harrachovi, čímž zahájil významnou éru působení Harrachů v Krkonoších. Místní zámek se proslavil jako dějiště věštby Kristiny Poniatowské, která zde, za přítomnosti Jana Amose Komenského, předpověděla Valdštejnův tragický konec. V překrásných podzemních prostorách zámku se nachází expozice Život pod horami, která vás seznámí nejen s touto příhodou, ale i s celou historií obce.

Čtyři historické domky Vrchlabí

Soubor čtyř štítových domů na vrchlabském náměstí patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby.

Éra Albrechta z Valdštejna, který vrchlabské panství vlastnil od roku 1624, je zde připomenuta také. Ve Vrchlabí tehdy fungovaly velké železárny, které se v dřívější době proslavily výrobou kos, ale Valdštejn z nich učinil jednoho z hlavních dodavatelů zbraní pro své vojsko.

 

Valdštejnova mapa

Sbírejte razítka do Valdštejnovy mapy

I tato krkonošská místa jsou stejně jako všechna ostatní zanesena do Valdštejnovy mapy, kterou lze získat v informačních centrech a v tzv. zapojených objektech. Při návštěvě každého místa, které je na mapě uvedeno, obdržíte razítko do mapy. Za tři razítka ze tří různých objektů získáte odměnu – pamětní minci putování. Po získání šesti razítek na vás čekají Valdštejnův blok a tužka. Odměny pak bude možné vyzvednout na „razítkovacích místech“ označených na mapě logem Albrechta z Valdštejna. 

Společníkem při poznávání vám bude také brožurka Po stopách Albrechta s podrobnými informacemi, webový portál www.albrechtzvaldstejna.cz či facebookový profil @postopachalbrechta. 
 

Po stopách Albrechta z Valdštejna