Františkánský klášter
Mapa
Share

Františkánský klášter

Hostinné

Františkánský klášter v Hostinném je raně barokní stavbou z let 1677-1684 postavenou Wolfgangem Dientzenhoferem podle plánu pražského stavitele Martina Reinera. V přízemí konventu se nacházela klášterní lékárna a v prvním patře byl roku 1728 zřízen špitál pro poutníky a chudé. Součástí kláštera byla také zelinářská a bylinná zahrada. Františkáni z vypěstovaných rostlin vyráběli léčivé masti a čaje, v úlech chovali včely. Klášter sloužil františkánům do roku 1950, kdy byl příslušníky tehdejší státní bezpečnosti vyklizen a řádoví bratři byli uvězněni v internačním táboře.

Františkánský klášter do nedávné minulosti chátral, dočkal se ovšem zdařilé rekonstrukce a roce 2012 byl oceněn titulem Stavba roku. V historických prostorách prvního patra kláštera jsou umístěny stálé sbírky Městského muzea. Expozice seznamuje s vývojem města Hostinného od doby kolonizace Podkrkonoší počátkem 13. století až do roku 1948. Unikátní je kolekce ručně vyřezávaných včelích úlů. V ambitu kláštera se nachází soubor rozměrných lunet ze 17. století, zobrazujících epizody z života svatého Františka z Assisi. V dvoulodním klášterním kostele Neposkvrněného početí Panny Marie se nachází Galerie antického umění. Vystavené odlitky antických plastik z majetku Univerzity Karlovy v Praze jsou součástí jedné z nejvýznamnějších evropských sbírek a představují výběr nejlepších děl, která byla v antickém sochařství vytvořena. V areálu kláštera se nachází také městská knihovna.

Po stopách Albrechta z Valdštejna

Klášter je jednou ze stop, které v našem regionu zanechal slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Vydejte se i po dalších místech, sbírejte razítka a získejte odměny. 

Čtěte také
Vydejte se na putování s jednou z nejvýznamnějších postav evropských dějin na přelomu 16. a 17. století.

Informace

Lokalita
Adresa
Nádražní 119
543 71 Hostinné
GPS
50.5399619N, 15.7280325E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.