Hrobka sv. Kříže
Mapa
Share

Hrobka sv. Kříže a harrachovský špitál

Horní Branná

Hrobka sv. Kříže

Vzácnou dobovou stavbu, jež architektonicky připomíná orientální byzantské stavby blízkého východu, tvoří dva souosé pravidelné osmiboké hranoly o nestejné výšce. Stavba této zajímavé budovy započala již v roce 1840, ale vysvěcena byla až 4. září 1870 jako hrobka sv. Kříže rodu Harrachů. V podzemní části hrobky se nachází zděná chodba - krypta, ve které jsou uloženy ostatky členů harrachovského rodu. Dnes se zde konají smuteční obřady a hudební koncerty.

Po dohodě je možné navštívit hrobku s odborným výkladem - návštěvu je třeba předem telefonicky domluvit na čísle 734 722 632. 

Harrachovský špitál

Budovu Harrachovského špitálu, který se nalézá naproti hrobce při cestě z Jilemnice, nechal roku 1710 vystavět hrabě Alois, aby sloužila k zaopatření dvanácti zestárlých hraběcích služebníků až do jejich smrti. Zajištěné zde měli ubytování, stravu, oděv a roční výslužné 58 zlatých a 42 krejcarů. Zřízení takového zařízení bylo na tehdejší dobu významným sociálním činem. Dnes se zde nachází dům s pečovatelskou službou.

Informace

Lokalita
Adresa
512 36 Horní Branná
GPS
50.6094714N, 15.5678442E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.