Interiér kostela sv. Augustina
Mapa
Share

Augustiniánský klášter a kostel

Vrchlabí

Klášter augustiniánů ve Vrchlabí je komplexem barokních budov, chráněný jako kulturní památka České republiky. Dnes zde sídlí Krkonošské muzeum Správy KRNAP a klášterní kostel slouží zejména jako koncertní sál s výbornou akustikou.

Klášter byl založen roku 1705 Maxmiliánem z Morzinů. Barokní architektura s prvky klasicismu je ozdobou města a dominuje rozsáhlé klášterní zahradě, která navazuje na přilehlý zámecký park. Klášter byl dokončen roku 1725  a je dílem architekta Rakušana Adama Auera. Celý areál přešel do rukou řádu augustiniánů. Právě sv. Augustinovi byl kostel zasvěcen královéhradeckým biskupem Mauriciem Adolfem Karlem z Pharsalu. Obytná budova kláštera je sídlem přírodovědné a historické expozice Muzea Krkonoš

Barokní kostel sv. Augustina

V interiéru klášterního kostela sv. Augustina se nalézá sedm portálových oltářů z let 1725 až 1735. Zdobí ho hlavní, 19 metrů vysoký, rokokový oltář s obrazem sv. Augustina a sedm postranních oltářů s hodnotnou barokní výtvarnou výzdobou. Dále cenné varhany z roku 1895 od firmy Rieger z Krnova.

Na hlavním oltáři vysokém 19 metrů je ústředním motivem obraz sv. Augustina, kterému je kostel zasvěcen (autorem je pražský malíř Franz Dalliger). Umělecky nejhodnotnější je oltář sv. Kříže na pravé straně presbytáře, který je pravděpodobně prací Jana Františka Pacáka, pomocníka a žáka Matyáše Bernarda Brauna.

Pozoruhodné nástropní malby vytvořili vrchlabští Ignác a Gottfried Tauchmannovi. Vnitřní zařízení kostela tvoří harmonický a jednotný celek. Interiér kostela dnes slouží zejména jako koncertní sál, který disponuje výbornou akustikou. Není běžně přístupný, konají se zde také svatby a jiné obřady.

Za klasickou hudbou v klášterním kostele je možné vyrazit v průběhu Vrchlabského hudebního léta. Během letních prázdnin se dveře kostela otevírají pro návštěvníky pravidelně už mnoho let, vždy od úterý do neděle od 10 do 15 hodin.

Informace

Lokalita
Adresa
Husova 213
543 01 Vrchlabí
GPS
50.6287156N, 15.6053058E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.