Žacléř
Mapa
Share

Žacléř

Žacléřský region je skvělým cílem pro všechny, kdo hledají poklidná místa bez davů turistů, procházky i túry pestrou krajinou i vyjížďky na kole rozmanitým terénem. Na své si přijdou i obdivovatelé technických památek a zajímavých příběhů z historie příhraniční oblasti, kde se po 400 let dolovalo černé uhlí. Navíc je to kousek do polské části Krkonoš a Dolního Slezska, kde na návštěvníky čeká mnoho davy turistů zatím neobjevených lákavých míst.

Pestrý region nabízející klidná místa i zajímavé příběhy

Unikátní sbírka porcelánu v Městském muzeu

Přímo na žacléřském náměstí se nachází žacléřské muzeum. To přibližuje historii dolování uhlí, život v místě do konce II. světové války, zajímavé osobnosti a nově také unikátní expozici sbírky porcelánu Václava Petiry, která sestává z ca 800 ks sošek a dalších předmětů, vyráběných v žacléřské porcelánce do roku 1945.

Rýchory - nejvýchodnější výběžek Krkonoš

Žacléřské náměstí je nejlepším výchozím bodem do lokality Rýchor, kde se rozkládá tajuplný bukový prales Dvorský les. Krásné výhledy skýtá luční enkláva Sněžné domky. Cestou se vám naskytne pohled k jezeru Bukówka v Polsku i na naši nejvyšší horu, Sněžku.

Hornický skanzen

V areálu bývalého dolu Jan Šverma je přístupná památka na hlubinné černouhelné hornictví, které je na Žacléřsku písemně dokumentováno již od 16. století. Ve strojovnách a šachetních budovách je vytvořena expozice, z těžní věže jámy Jan se nabízí úchvatný pohled do okolí.

Unikátní Labyrint

V Černé Vodě v odlehlém cípu při hranici s Polskem vznikl netradiční památník Jana Amose Komenského, jehož autorkou je sochařka Paulina Skavova. Kruhový labyrint s citacemi Komenského myšlenek je odkazem na Komenského stěžejní dílo Labyrint světa a Ráj srdce.

Vraní hory - pohoří, kde vlci dávají dobrou noc

Z příhraniční obce Královec můžete vystoupat na nejvyšší vrchol Vraních hor – Špičák, odkud se nabízí krásný pohled na Žacléř i hřebeny Krkonoš. Přes sousední Bernartice se můžete dále vydat po stezkách do Bečkova k vodopádu nebo do osady Rybníček bývalou poutní cestou na Janský vrch s Krausovou vyhlídkou.

Žacléř je také skvělým výchozím bodem pro objevování polského Dolního Slezska – k nádrži Bukowka, do barokního kláštera v Krzeszowě, do žulových skal Góry Sokole, jelenohorského údolí zámků, horského města Karpacz…. Návštěvníkům s plánováním výletů rádi ochotně poradí zaměstnanci žacléřského infocentra.

Užitečné odkazy

Informace

Region
Východní Krkonoše
Adresa
Rýchorské náměstí 181
542 01 Žacléř
GPS
50.6524314N, 15.9063053E
Dnes
23. 7. 2024
partlycloudy_night
18.8 °C
teplota
1.3 m/s
vítr

Hornický skanzen Žacléř