U Dvorského lesa
Mapa
Share

Po stopách J. A. Komenského

Žacléř

V Žacléři a jeho okolí je nainstalováno 17 panelů žacléřské naučné trasy s názvem Po stopách J. A. Komenského. Nepřibližuje pouze život a dílo významného českého myslitele, ale také dobu, ve které žil.

V roce 1628, kdy opouštěl Komenský u Černé Vody Čechy, bylo Žacléřsko již zalidněnou oblastí. Lidé obdělávali políčka, věnovali se řemeslům, dokonce se tu již kutalo černé uhlí. Třináct panelů rozmístěných ve městě a jeho osadách podává ve 4 jazycích stručné informace o historických událostech, návštěvách významných osob, kulturních památkách a pamětihodnostech. Panel č. 1 je umístěn na Rýchorském náměstí, v památkové zóně najdete ještě další tři, u kostela, hřbitova a zámku Žacléř.

U urnového háje se seznámíte s hrdelním právem, které se v Žacléři vykonávalo, pod firmou Keramtech, dále s historií výroby porcelánu, u bývalé žacléřské přádelny s historií židovského tábora, ve kterém byly během II. světové války vězněny židovské dívky. Na Jiřího kopci u těžní věže Jiří je popsána historie dobývání černého uhlí. Další panely jsou umístěny v žacléřských osadách – Rýchory, Prkenný Důl, Vernířovice, Bobr a Černá Voda.

Růžový palouček a Labyrint

Poslední panel č. 17 je osazen na Růžovém paloučku. Zde, v Černé Vodě u Žacléře roku 1628 překročil J. A. Komenský se stoupenci Jednoty bratrské hranice a do své vlasti se již nikdy nevrátil. Na jeho památku zde stojí Labyrint o průměru 10 m s bronzovou podobiznou Komenského uprostřed. Památník odkazuje na vrcholné dílo Komenského Labyrint světa a Ráj srdce. Zvídavým návštěvníkům neuniknou kovová písmena roztroušená po památníku, z nichž je možno sestavit tajenku, která se skládá ze tří slov.

Žacléřskou trasu lze projet na kole či projít pěšky, slibuje pěkný a poučný výlet.

V Turistickém informačním centru v budově muzea obdržíte stručnou informační brožuru s mapkou a můžete vyrazit. Na mapě níže je vyznačeno pouze trasa z centra Žacléře na Růžový palouček. 

Celková délka trasy: 16 km

Informace

Lokalita
GPX soubor
formát gpx (26.04 KB)
Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.