Dělostřelecká tvrz Stachelberg
Mapa
Share

Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Trutnov

Dělostřelecká tvrz Stachelberg se nachází mezi městy Trutnov a Žacléř na vrcholu hřbetu nad vesnicí Babí. V areálu tvrze najdete základové desky pevnostních objektů, začátek naučné stezky "Opevnění Trutnovsko" nebo rozhlednu Eliška.

Vlastní expozice v pěchotním srubu T-S 73 zachycuje výstavbu čs. stálého opevnění z let 1935–1938, které bylo budováno především proti hitlerovskému Německu. Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém – jedná se celkem o 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Vyzbrojený objekt lehkého opevnění je ukázkou pevnůstky („řopíku“) jak vypadala připravená k boji za mobilizace v září 1938.

Během exkurze projdete asi 1 kilometr podzemních chodeb i historickou expozici. Tím však vaše prohlídka nemusí končit - s jiným průvodcem můžete vyrazit do malých pevnůstek na povrchu, které tvoří skutečný příběh československého opevnění. Na konkrétních vyzbrojených objektech uvidíte, jak naše opevnění fungovalo v různých obměnách až do konce 20. století.

Prohlídky probíhají v českém jazyce, zahraniční návštěvníci mají možnost využít tištěné texty nebo audio průvodce. Více informací je k dispozici na pokladně tvrze. 

Informace

Lokalita
Adresa
Trutnov - Babí
541 01 Trutnov
GPS
50.6305975N, 15.9118875E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.