Den bitvy u Trutnova
Mapa
Share

Den bitvy u Trutnova

Stezka je vedena po památnících na jedinou bitvu, ve které v prusko-rakouské válce v roce 1866 na severním bojišti zvítězila rakouská armáda. 27. června se tu utkalo šedesát tisíc pěšáků, čtyři tisíce jezdců a dvacet pět dělostřeleckých baterií. Projděte se bojištěm i vy!

Osudná bitva

Prusko-rakouská válka o nadvládu v budoucím sjednoceném Německu byla důsledkem bitvy u Trutnova. Utkalo se tu 27. června 1866 šedesát tisíc pěšáků, čtyři tisíce jezdců a dvacet pět dělostřeleckých baterií. V Trutnově rakouská armáda zvítězila, ale nezabránila celkové porážce v dalších bitvách ve východních Čechách o několik dní později.

Projděte se bojištěm

Stezka začíná na Krakonošově náměstí, úvodní panel stojí u pamětní desky zasazené do historického dláždění. Přes městský park vede na vrch Šibeník k pomníku rakouského generála Ludvíka Gablenze. Stezku uzavírá vojenský hřbitov u barokní kaple sv. Jana Křtitele na Janském vrchu. 

Na naučnou stezku navazuje 11 km dlouhý cykloturistický okruh, jehož začátek a konec je u památníku generála Gablenze. Vede po místech dalších významných bojů bitvy u Trutnova.

Délka: 3,5 km

Informace

Lokalita
GPX soubor
formát gpx (29.4 KB)
Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.