Povalový chodník na Sněžku
Share

TOP 20 míst v Krkonoších

Objevte TOP 20 míst, která byste při své návštěvě Krkonoš rozhodně neměli vynechat. V jarních dnech se nemusíte bát davů ani front, a tak si v klidu vychutnejte cíle, které v hlavní sezoně pro vysokou návštěvnost možná raději minete obloukem. 

Poznejte jedinečná místa protkaná příběhy

To nejzajímavější z Krkonoš jsme poskládali do mozaiky pestré jako krkonošská krajina. Je složená z úchvatných přírodních lokalit, tradičních řemesel, historických památek i nově vybudovaných atraktivit.

Všechna místa jsme zanesli do mapy. Stáhněte si ji, nebo vyzvedněte v krkonošských informačních centrech. 

Nahlédnout do mapy

TOP 20 míst v Krkonoších

EPO1

Trutnov

Centrum současného umění EPO1 je největší soukromou galerií v České republice. Zaměřuje se na středoevropský prostor současného a moderního umění.

Chci zjistit víc

 

Stachelberg a rozhledna Eliška

Trutnov

Největší moderní pevnost v Čechách nabízí exkurzi do podzemních chodeb i pevnůstek na povrchu. Celý areál si prohlédněte také z rozhledny Eliška.

Více o pevnosti

Dvorský les

Žacléř

Vzácné, chráněné území se zbytky tzv. bukového pralesa. Tajemné místo plné zakrslých a do bizarních tvarů pokroucených stromů.

Chci zjistit víc

Unikátní radnice s obry

Hostinné

Náměstí i celé Hostinné střeží dva obři na radniční věži. Navštivte informační centrum pod nimi a nechte se pozvat na Putování královstvím obrů – procházku zajímavými místy města.

Více o unikátní radnici 

Stezka korunami stromů

Janské Lázně

Stezka korunami stromů vám ukáže, v čem je příroda Krkonoš jedinečná. Poznáte zdejší krásné lesy doslova od kořenů až po jejich koruny.

Chci zjistit víc

Černohorské rašeliniště

Janské Lázně

Největší vrchovištní rašeliniště Krkonošského národního parku se rozkládá na ploše 72,04 ha. Dojděte k němu po naučné stezce.

Pozor - naučná stezka Černohorské rašeliniště je až do 31. 5. z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů uzavřena

Chci zjistit víc

Z Pomezních Bud ke kostelu sv. Petra a Pavla

Malá Úpa

Projděte se mezi krkonošskými loukami ke kostelu sv. Petra a Pavla a poznejte kus autentické krkonošské krajiny.

Více informací 

Sněžka

Pec pod Sněžkou

Nejimpozantnější hora na sever od Alp a východ od Karpat. To je nejvyšší hora České republiky, Sněžka, měřící 1603 metrů.

Chci zjistit víc

Rozhledna Žalý

Benecko

Nejstarší kamennou rozhlednu v Krkonoších nechal vystavět hrabě Harrach. Užijte si neomezený kruhový rozhled.

Více o rozhledně 

 

Návštěvnické centrum Vrchlabí

Vrchlabí

Budova bývalého augustiniánského kláštera je novým návštěvnickým centrem Krkonošského národního parku. Interaktivní expozice dokumentuje příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka.

Chci zjistit víc 

Pojizerský Pacifik

Pojizerský Pacifik je železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Vede údolím řeky Jizery a přímo vybízí ke svezení a naplánování výletů z jednotlivých stanic.

Více informací 

Zámek Jilemnice

Jilemnice

Renesanční zámek ze 17. století slouží bohatým a zajímavým expozicím Krkonošského muzea. Podívejte se do hraběcích komnat, nebo projděte historii lyžování.

Více o zámku 

Mohyla Hanče a Vrbaty

Vítkovice v Krkonoších

Na Zlatém návrší vzdejte hold jednomu z nejsilnějších krkonošských příběhů. Mohyla připomíná tragický závod, při kterém 24. března 1913 zahynuli lyžaři Bohumil Hanč a Václav Vrbata.

Chci zjistit víc 

 

Pramen Labe, Labský a Pančavský vodopád

Špindlerův Mlýn

Symbolický pramen Labe se nachází ve výšce 1386 m n.m. v podobě kamenné skruže. Za návštěvu rozhodně stojí také nedaleký Labský a ikonický Pančavský vodopád, nejdelší v Krkonoších.

Chci vědět víc 

Rautis

Poniklá

Výroba perličkových vánočních ozdob v Poniklé má více než stoletou tradici. Pokud vás zajímá, jak se ozdoby rodí, a proč byl jedinečný postup výroby zapsán na seznam UNESCO, vydejte se na prohlídku do Rautisu.  

Více o Rautisu 

Rozhledna U borovice

Vysoké nad Jizerou

Vystoupejte po 70 schodech a užijte si výhled na Ještěd, Bezděz, Jizeru, Štěpánku, Kozí Hřbety, Žalý a Benecko. Zahlédnete také obrysy Orlických hor nebo Kozákov.

Více o rozhledně 

Hlídka na Stráži

Rokytnice nad Jizerou

Čtyři originální vyhlídky – LIŠKA, MEDVĚD, OVCE a HORNÍK, vám poskytnou úchvatné pohledy na město, okolí i život v lese.

Chci zjistit víc 

Mumlavský vodopád

Harrachov

10 m vysoký vodopád se nachází 1 km nad Harrachovem. Je mezi krkonošskými vodopády nejširší a chlubí se také největším objemem průtoku vody.

Více o vodopádu 

Sklárna a minipivovar Novosad a syn

Harrachov

Sklo se v Harrachově fouká, řeže a brousí již více než 300 let. Nahlédněte sklářům pod ruce během exkurze.

Chci zjistit víc 

Rozhledna Štěpánka

Kořenov

Stojí na pomezí Jizerských hor a Krkonoš a nabízí nádherný výhled do obou pohoří.

Více o rozhledně 

 

Bonusový tip - Cesta česko-polského přátelství

Nádherné výhledy do Čech i Polska, nejvyšší hřebenové partie Krkonoš a jedinečná místa – tak lze shrnout, co vše nabízí hřebenová cesta česko-polského přátelství.

Chci vědět víc