Rozhledna Štěpánka
Mapa
Share

Rozhledna Štěpánka

Kořenov

Nejstarší novogotická kamenná rozhledna Jizerských hor na vrchu Hvězda nad Příchovicemi ve výšce 958 m n.m. Je pojmenována po arcivévodovi Stephanovi (Štěpánovi), který se stal v roce 1847 patronem stavby císařské Krkonošské silnice. Výstavba se však zastavila odchodem knížete do Uher, a to na celých 40 let. Torzo rozhledny udržoval horský spolek a turisti, kteří sem chodili pozorovat slunce. Toto uskupení nakonec od knížete věž převzalo, a o 4 roky později rozhlednu dostavělo a nakonec i otevřelo pro veřejnost roku 1892.Výhled z ní je opravdu překrásný, kromě západních Krkonoš jsou vidět Jizerské hory, Desná a Kamenice.

Ke Štěpánce se váže pověst, podle níž kníže Rohan na varování cikánky zastavil stavbu, protože po dokončení stavby měl brzy zemřít. Roku 1892 byla stavba dokončena a kníže skutečně zemřel brzy poté.....

Rozhlédnout se po krajině ze Štěpánky můžete i při tradičním novoročním výšlapu na Hvězdu, který je každým rokem čím dál více navštěvován.

Informace

Lokalita
Adresa
468 48 Kořenov
GPS
50.7465053N, 15.3658869E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.