EPO1
Mapa
Share

EPO1

Centrum současného umění

Centrum současného umění EPO1 je jiné. Na rozdíl od mnoha výtvarných galerií jej neobklopují významné historické budovy a krásná historická centra. Stojí tak trochu stranou, na východním okraji Trutnova. EPO1 je centrem plným energie, a to doslova. Název EPO1, tedy Elektrárna Poříčí 1, totiž odkazuje k původní funkci více než sto let starého objektu. Historická budova bývalé prvorepublikové elektrárny se nyní přetváří v umělecké centrum disponující rozsáhlou výstavní plochou 3 400 metrů čtverečních. 

Když se sny taví v realitu

Myšlenka EPO1, které je největší soukromou galerií v České republice, se zrodila v hlavách Rudolfa Kaspera, majitele a jednatele firmy Kasper Group a jeho manželky Renaty. Nevyužitý objekt nabitý geniem loci jim učaroval natolik, že se rozhodli přetavit sny a vize v realitu. V tu chvíli se začala psát první kapitola EPO1.

Monumentální galerie nadregionálního významu

Historický objekt, jehož dominantami jsou obrovská turbínová hala či rozvodna s technickými prvky, prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Na jejím konci stojí monumentální výtvarná galerie nadregionálního významu zaměřující se na středoevropský prostor současného a moderního umění.  Ať už jde o sochy, malby, instalace či fotografie. 

Jednou z hlavních myšlenek a cílů EPO1 je podporovat mladé umělce a zprostředkovat jejich díla veřejnosti v prostorech galerie. Právě s tímto záměrem vznikl projekt Fresh Power, v rámci kterého centrum nakupuje sochy od tvůrců nejmladší generace a buduje tak pestrou a dynamickou sbírku, která je součástí stále expozice. 

Stopy EPO1 ale nejsou patrné pouze v prostoru galerie či jejím bezprostředním okolí. V rámci projektu Power for Space instaluje (EPO1) sochy do veřejného prostoru, kde je mohou potkat jak náhodní kolemjdoucí, tak milovníci umění, jdoucí cíleně za nimi.

Informace

Lokalita
Adresa
Elektrárenská 322
541 03
GPS
50.5773369N, 15.9582094E