Podzim ve Velké Úpě
Share

Podzim kouzlí v Krkonoších, přijeďte se podívat

Přivítejme jedno z nejkrásnějších období krkonošského roku. Kopce i údolí jsou klidné a pod teplou vřesovou peřinou oddechují po letním náporu.

Teď je ten pravý čas vyrazit na túru

Projděte zlatavé smilkové louky, jejichž vlhká a slunná místa zdobí tu v trsech, tu osamoceně, erbovní rostlina Krkonoš - hořec. Z mlhy a šedi vystoupejte na hřebeny zalité sluncem a zbarvené fialovým vřesem. Pohlédněte na bílé moře pod sebou a nastavte tvář slábnoucím slunečním paprskům. 

Takovou pohádku píše podzim v Krkonoších!

Horní Malá Úpa

Východní Krkonoše - pod dohledem Sněžky

Co třeba Malá Úpa? Obec na hranicích s Polskem vás okouzlí klidem, čistou přírodou, malebnými chaloupkami a zvířaty pasoucími se na šťavnatých lukách.

Děti si užijí Pohádkovou stezku s příběhy Marie Kubátové a tvořivou dílnu Nadechni se, kde si mohou vyrobit třeba plechový hrnek na horskou vodu ze studánky. 

Malá Úpa je také skvělým výchozím místem pro výšlap na Sněžku, zvolit můžete hned několik variant. 

Minout byste neměli pivovar Trautenberk se skvělým stejnojmenným pivem a mnoha dobrotami k němu. Doporučujme také horskou chatu Hradečanka s výbornou italskou kuchyní a kvalitními víny. 

Chystáte se vystoupat na Sněžku z Pece? Podzim je na to ideální doba! Obří důl je nádherný za každého ročního období, na podzim bude téměř liduprázdný. Na lanovku nebudete stát dlouhé fronty a na vrcholu si užijete výhledy bez davů za zády. Půjdete dolů pěšky kolem Luční boudy? Povede vás k ní povalový chodník přes hnědozlaté Úpské rašeliniště a vůně borůvkových koláčů. 

Vyrazit ale můžete také z Portášek. Vyveze vás k nim sedačková lanovka a pokud jste vyrazili s dětmi, užijete si společně Herní krajinu Pecka i skvělou krkonošskou kuchyni na Horské chatě Portášky. Můžete se tu i ubytovat a prožít podzimní romantiku na krkonošských hřebenech.

Lehká procházka cenným územím spojeným se jménem Václava Havla, to je výlet přírodním parkem Hrádeček u Mladých Buků. Chalupa bývalého českého prezidenta stojí pod zříceninou hradu Břecštejn obklopená bukovým lesem, který se brzy začne barvit do červena. Začátek trasy je u Grund Resortu, kde se určitě zastavte na výborné jídlo či kávu v restauraci s úžasným výhledem. 

Nad Klínovými boudami

Střední Krkonoše - všem hřebenům na dosah

Už cesta podél Labe z Vrchlabí pro vás bude nádherným barevným zážitkem. Ve Špindlu jezdí hned dvě sedačkové lanovky. Od jejich horních stanic vedou naučné hravé stezky a samozřejmě mnoho turistických tras, stačí si jen vybrat, který vrchol zdoláte. Co třeba vyrazit z Medvědína ke Kotelním jámám? V podzimních barvách vypadají impozantně. 

Chcete - li se obejít bez lanovky, doporučujeme Harrachovu cestu - nejstarší turistickou trasu v Krkonoších. Nechte se doprovodit řekou Labe do Labského dolu a od Labské boudy se podívejte, jak se její meandry klikatí krajinou. Podél Mumlavy pak sejděte do Harrachova. Ať už zkusíte trasu celou, nebo jen její část, čekají vás jedinečná místa, zurčení řek a hučení vodopádů. 

Pokud si chcete pořádně protáhnout nohy, zkuste krásnou, i když náročnou trasu. Z Vrchlabí vás zavede do Dolního Dvora k unikátní zvonkohře na kostele sv. Josefa. Dlouhé stoupání přes Rennerovy boudy končí u bývalé Klínovky, kde chvíli spočiňte a odměňte se pohledem do údolí Klínového potoka. Potom už vás příjemná cestička lemovaná borůvčím dovede na Friesovy boudy. Skvělé místo, s výbornou kuchyní a vlastním pivem Fries. I ubytování můžeme vřele doporučit. Od Friesovek už seběhnete do Strážného, odkud se autobusem můžete vrátit zpět do Vrchlabí. 

Vše o trase

Výhled od sochy sv. Josefa

Západní Krkonoše - z údolí Jizery a Mumlavy až na vrcholy

Malebné městečko Vysoké nad Jizerou je to pravé místo pro podzimní poklidné procházky. Vychutnejte si během nich výhledy všemi směry, které se nikdy neokoukají. Ať už vyrazíte k Marinkovu kříži, soše sv. Josefa ve Sklenařicích, nebo na další doporučená místa, otevřou se před vámi barevná panoramata, která nabízí jenom Krkonoše. 

Kam za nejkrásnějším výhledem

Pojizerský Pacifik je lokální železniční trať klikatící se podél řeky Jizery na trase Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou. Proveze vás západními Krkonošemi a umožní v poklidu sledovat krajinu za oknem. Do vlaku nastupte v Martinicích, auto tu pohodlně zaparkujete. Budova i celý areál nádraží vás na chvíli unese do dob minulých, kdy se tu proháněly parní mašiny a prach ze sazí vířil vzduchem. Proč je nádraží unikátní a co všechno se od minulého století nezměnilo vám o víkendu prozradí v místním Železničním muzeu.

Vláček ve směru na Rokytnici vyráží každé dvě hodiny (vždy v lichou). Vystupte v Jablonci nad Jizerou a vydejte se po starých krkonošských cestách do Pasek nad Jizerou - kraje zapadlých vlastenců. 

Kudy za zapadlými vlastenci

Vše o trati Pojizerský Pacifik

Věděli jste, že Krkonoše jsou součástí Křišťálového údolí? Tato 70 kilometrů dlouhá přímka proplétající se mezi horskými masivy je jedinečným dědictvím, místem, kde se potkává unikátní příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. V našich nejvyšších horách jsou s touto tradicí spojena dvě místa - Harrachovská sklárna a Rautis v Poniklé.

V Harrachově určitě po návštěvě sklárny zajděte k Mumlavskému vodopádu a podívejte se, jak se koryto řeky i okolní lesy barví podzimem. Pokračovat můžete třeba až na Krakonošovu snídani. 

 

Ať už zvolíte jednodenní výlet, prodloužený víkend nebo u nás strávíte celé podzimní prázdniny, určitě nebudete litovat! Tipů na výlet je tu víc než dost. Ale nezapomeňte teplé funkční a nepromokavé oblečení, podzimní počasí je proměnlivé a zrádné. 

Podívejte se, jak se vybavit a připravit na horskou túru. 

Čtěte také
Krkonoše jsou jediné české hory s vysokohorským rázem. Klima na jejich hřebenech má vzhledem k tak vysoké nadmořské výšce svá specifika a rizika.

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136