Památník zapadlých vlastenců
Mapa
Share

Památník zapadlých vlastenců

Paseky nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše a v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století. Vznikl v roce 1958 v prostorách bývalé farní budovy zásluhou několika paseckých nadšenců a díky ochotným dárcům vzácných rodinných památek původně jako literární památník věnovaný památce písmáka, houslaře a učitelského pomocníka Věnceslava Metelky, jehož osobností se inspiroval Karel Václav Rais ve svém románu Zapadlí vlastenci.

Zájem veřejnosti vedl k postupnému rozšiřování sbírek a výstavních prostor. V průběhu let prošla budova muzea několika rekonstrukcemi. Během let 2017-18 proběhla celková rekonstrukce budovy a následně byly vytvořeny zcela nové expozice. V muzeu lze shlédnout například ukázku práce na tkalcovských stavech, děti jistě zaujme pohyblivý betlém. Nově byla do expozice nainstalována i zrestaurovaná opona paseckých ochotníků.

Pro návštěvníky nemluvící česky je připraven audioprůvodce ve třech jazykových mutacích, a to v polštině, němčině a angličtině.

Krkonošská houslařská škola

V 19. století platilo v Krkonoších známé rčení "Co Čech, to muzikant". I v těch nejzapadlejších vískách se pěstovala hudba, mladí a nadějní hudebníci často ovládali i více nástrojů a neostýchali se se svým uměním vyrazit do světa. Bylo tedy třeba dobrých hudebních nástrojů. V té době si v Pasekách založil svou dílnu na výstavbu a opravy strunných nástrojů Věnceslav Metelka, který je tak považován za zakladatele Krkonošské houslařské školy. Jeho potomci a následovníci, ať tvořili či tvoří doma či v cizině, rozvíjeli a dodnes rozvíjejí umění a věhlas školy, jež se kdysi zrodila v zapomenuté krkonošské vsi. 

Škole je věnována jedna expozice muzea, shlédnout zde můžete i krátký film "Jak se rodí housle" a proniknout tak do tajů tohoto jedinečného řemesla. 

Informace

Adresa
Paseky nad Jizerou 121
512 47 Paseky nad Jizerou
GPS
50.7240311N, 15.4006650E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.

Výletní cíle a trasy v okolí

Další výletní cíle nebyly nalezeny.