Paseky nad Jizerou
Mapa
Share

Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou jsou jedním z nejcennějších krkonošských středisek lidové architektury s řadou roubených chalup s typickým zdobením lomenic.

Kraj zapadlých vlastenců

Uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše najdete Krkonošské muzeum - Památník zapadlých vlastenců, vybudovaný jako pocta Věnceslavu Metelkovi. Právě osobností tohoto písmáka, houslaře a učitelského pomocníka se inspiroval Karel Václav Rais ve svém románu Zapadlí vlastenci. Dnes návštěvníkům představí bohatou sbírku hudebních nástrojů, ukázku práce na tkalcovském stavu, pohyblivý betlém i odkazy na divadelní tradice obce a její historii.

Nejstarší architektonickou církevní památkou je barokní kostel sv. Václava z roku 1789 se vzácnými rokokovými oltáři.

Ptačí stezkou na čamburínu

Naučná stezka, jakou jinde neuvidíte, vznikla z iniciativy majitelů chaty Na Perlíčku. 12 originálních zastavení seznámí s 12 druhy ptáků, ale také s paseckými rodáky a jejich příběhy. Provede vás klidnou, malebnou krajinou, potěší krásnými výhledy. Pro děti jsou na každém zastavení připraveny hry a úkoly. V cíli čeká hospoda Na Perlíčku, které místní neřeknou jinak než Prdek. Zkuste nejen skvělou kuchyni, ale také jedinečnou hru čamburína. 

O Ptačí stezce

Rozlehlé sjezdovky

V zimě nabízí Skiareál Paseky oázu klidu na pokraji Západních Krkonoš. V nadmořské výšce od 620 do 860 metrů na rozlehlých stráních je tu pro vás připraveno deset kilometrů pravidelně upravovaných sjezdových tratí různé náročnosti.

V rámci hudební tradice obce se tu v první polovině srpna každoročně konají tradiční Pasecké hudební slavnosti.

Užitečné odkazy

Informace

Region
Západní Krkonoše
Adresa
Paseky nad Jizerou 242
512 47 Paseky nad Jizerou
GPS
50.7240411N, 15.4001628E
Dnes
20. 5. 2024
lightrainshowers_day
17.8 °C
teplota
2 m/s
vítr

Skrytý skvost Krkonoš

Výletní cíle v okolí