Rodina na Medvědíně
Share

4 dny s dětmi ve 3 krkonošských údolích

Připravili jsme pro vás tipy na 4 báječně prožité dny ve 3 krkonošských údolích. Nemusíte si tak lámat hlavu s plánováním dovolené, stačí vybrat, které z aktivit jsou pro vás ty pravé!

Pro lepší orientaci jsme v rámci článku rozdělili Krkonoše podle tří údolí na západní, střední a východní. V každé z částí jsme sestavili kompletní program na 4 nabité dny. Volte tedy podle toho, ve kterém místě máte zázemí. Nicméně - nenechte se omezovat žádnými hranicemi a užijte si výlety dle vašich společných přání - nikam to u nás není zase tak daleko. 

U Černohorského rašeliniště

Východní Krkonoše: Prázdniny pod Sněžkou

Janské Lázně zdaleka nejsou jen poklidným lázeňským městečkem a strávit tu můžete rozhodně i víc než jeden den. Na vrchol Černé hory vás během léta denně vyveze kabinková lanovka ČERNOHORSKÝ EXPRESS. Přímo u stanice čeká Dětský park Kabinka, který děti určitě nebudou chtít minout. Hned za rohem vyšplháte na rozhlednu Panorama a pak vyrazte na pohodovou vycházku k jedinečnému Černohorskému rašeliništi. Zpět do Janských Lázní to jde třeba na koloběžce. A na závěr dne vběhněte do korun stromů na Stezce Krkonoše a do Emilova lesního světa

Tady si trochu odpočinete, děti naopak ani na chvilku nezastaví. Báječný areál v Mladých Bukách, kde si každé dítko najde svou zábavu a vydržíte tu klidně většinu dne. Vodní hřiště se stavidly, vodními mlýny a malým jezírkem zaujme hned po příchodu. Doporučujeme náhradní boty a plavky s sebou, děti mohou běhat ve vodních korytech a v jezírku se vykoupat. Pro ty méně otužilé je připraveno i vyhřívané brouzdaliště.

Přímo z Baldova světa uvidíte bobovou dráhu Berta, která nabízí super rychlé svezení, ale i překrásné výhledy na východní Krkonoše.

Vše o Baldově světě

I s těmi nejmenšími si můžete troufnout na horu nejvyšší! Podívejte se na doporučené trasy, vyberte si, zda půjdete s kočárkem nebo nosítkem, se staršími dětmi promyslete, kterou cestu vám zařídí kabinková lanovka. Pokud se ale chystáte zdolat královnu českých hor v létě, počítejte s velkým množstvím lidí. Na lanovku se tvoří i několikahodinové fronty, a to především o víkendu. Naplánujte tedy výlet ve všední den a vyrazte brzy ráno. Poučte děti, jak se chovat na vrcholu – v posledních letech přibývá návštěvníků, kteří nerespektují a nectí křehkou přírodu kolem. Právě kvůli nim je vrchol Sněžky obehnán sítěmi.

Pokud se rozhodnete nechat výstup na Sněžku na jaro či podzim a budete pátrat po jiném programu, zkuste trasu z Velké Úpy. Vyvezte se lanovkou na Portášky. No a tam se chvilku zdržíte! Herní krajina Pecka je hřiště, jaké jste ještě neviděli. Vstupte na louku a do lesa, jež ožívají obřími mloky, rysy, zmijemi a jeleny. Změřte síly s mravenci, posaďte se jelenovi do paroží, vyšplhejte do čapího hnízda, zkuste obří kuličkovou dráhu. Cestou zpět svěřte své přání a hříchy do Krakonošovy zpovědnice, vede k ní hravá naučná stezka.

Pohádky do Krkonoš neodmyslitelně patří. A kdo by neznal ty od Marie Kubátové. Připomeňte si je spolu s dětmi na Pohádkové stezce na Horní Malé Úpě. Čeká vás 10 zastavení plných příběhů a her. Celá stezka je poměrně dlouhá, proto doporučujeme absolvovat asi 6 km okruh, který zvládnete i s kočárky.

Vše o Pohádkové stezce

U Mohyly Hanče a Vrbaty

Střední Krkonoše - všem hřebenům na dosah

 

Příjemná a nenáročná trasa, která vás bude bavit. Na Špindlerovku vyjedete autobusem a odtud vyrazíte po červené hřebenovce. Cestou si můžete pročíst informační panely k Naučné stezce profesora Fanty a potom odbočíte na Naučnou stezku Krkonošská zvířátka. Děti se tu dozvědí spoustu zajímavostí o typických obyvatelích Krkonoš a když budou mít oči na stopkách, také je i osobně potkají. 

Máte s sebou kola? Užijte si pohodový sjezd a krásné výhledy. Trasa je nenáročná a převážně z kopce. Ve Špindlu sednete na lanovku, která vás vyveze na Pláně. Odtud sjedete do Strážného, kde doporučujeme chvilku odpočinout. Děti nám určitě dají za pravdu, že místní hřiště s obrovskou dřevěnou rolbou se opravdu povedlo. Poté pokračujte do Vrchlabí, odkud vás Krkonošský cyklobus může dovézt zpět do Špindlu. Ve Vrchlabí se ale klidně na chvíli zdržte. Návštěva Krkonošského muzea nebo zábavné questy dodají výletu další rozměr.   

Prozkoumat trasu

Užijte si pohodový výlet do podhůří. Hostinné je panstvím obrů, kteří ho už léta střeží z výšky radniční věže. Poznejte jejich království díky zábavné hře a vysoutěžte si odměnu. Až budete mít města dost, vyrazte do lesa a poznejte mravenčí říši. Nebo na nové koupaliště. 

Jsou místa v Krkonoších, které chce navštívit každý z nás. Pramen Labe, Labská louka a Pančavský vodopád k nim určitě patří. Nezapomínejte ale, že to jsou také místa, která zaslouží naši ochranu. Výlet na ně si užijete nejlépe mimo letní sezonu. S dětmi volte trasu z Horních Míseček. 

Pokud se rozhodnete pro jinou trasu, zkuste vyrazit po stopách krkonošských medvědů. A kde jinde je hledat, než na Medvědíně! Vyjedete sem sedačkovou lanovkou, užijete si výhled na střední Krkonoše z lavičky či dřevěné houpací sítě, zatímco děti si zařádí na trampolíně, houpačkovém kolotoči, nebo zdolají jedno z písmen MEDVĚDÍN. 

Hlídka na Stráži

Západní Krkonoše - z údolí Jizery a Mumlavy až na vrcholy

Kde jinde začít dovolenou než na tom nejčerstvějším krkonošském vzduchu! Na Benecku jsou na malé výletníky připraveni, vyberte si jednu z krásných naučných a hravých stezek. Ať se rozhodnete pro Lufťákovu nebo Přírodní, užijete si určitě prima nenáročnou procházku se zábavou i poučením. Máte - li s sebou in-line brusle, nebo hledáte klidnou cestu pro projížďku na motorce či odrážedle, vyrazte směr Rovinka. Se staršími sportovci zkuste Singletrack. Po pořádném vyžití si mohou děti (a koneckonců i rodiče) odpočinout v tvořivé Dílničce pro šikovné ruce

Snad všechny děti jezdí rády vlakem. Naplánujte si výlet tak, aby auto zůstalo na parkovišti a mohli jste si krásnou krkonošskou krajinu vychutnat z okna vlaku. Pojizerský Pacifik je lokálka na trase Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Nádraží v Martinicích je kulturní památkou a nabízí také Železniční muzeum či naučnou stezku. Vyzvedněte si tu zábavnou hru Jízda s hrabětem a vyrazte na dobrodružnou rodinnou cestu. 

V létě se navíc po trati prohánějí parní mašiny nebo historické motoráčky a nádraží ožívá rodinným programem. Nenechte si ujít Krkonošské železniční víkendy. 

Objevit Pojizerský Pacifik

Na vrcholu Stráž nad Rokytnicí nad Jizerou najdete lesopark Hlídka na Stráži. Pokořte s dětmi jednu ze čtyř originálních vyhlídek ze dřeva a oceli. Troufnete si na houževnatou Ovci, silného Medvěda, bystrou Lišku i odvážného Horníka? Šplhání po schodech a žebřících bude děti bavit, všichni společně pak oceníte rozhled do krajiny. 

V Rokytnici doporučujeme také vystoupat na Radniční věž a užít si výhled do daleka. Pro bikery všech kategorií je připraven bike park Rock it nice na svazích lyžařského areálu Horní Domky. Lanová dráha je ale v provozu též a vyveze vás na start spousty krásných výletů. Co třeba přes Dvoračky do Harrachova? 

Město se sklářskou tradicí vás nabídkou letních aktivit nadchne. Mumlavský vodopád na dosah ruky určitě láká k procházce, kterou navíc zpestří Liščí naučná stezka. Od vodopádu můžete pokračovat klidně i s kočárkem nebo odrážedlem až na Krakonošovu snídani.

Věděli jste, že harrachovská sklárna funguje už více než 300 let? Navštivte ji v rámci exkurze, kdy se podíváte sklářům doslova pod ruce. S koly vyrazte na PumpTrack, který je volně přístupný všem. Den zakončete jízdou na bobovce a děti též pošlete na do korun stromů v Monkey Parku. 

Rodinná dovolená v Krkonoších

Dovolená s dětmi v Krkonoších

Hledáte další místa? Zastihlo vás špatné počasí? Nebo naopak sluníčko láká k vodě? Vše, co potřebujete o rodinné dovolené v Krkonoších ještě vědět, pro vás máme připravené v našem článku.

Vše o dovolené s dětmi

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136

Krkonoše s dětmi