K Labské boudě
Share

4 dny s dětmi ve 3 krkonošských údolích

Chystáte se na letní dovolenou s dětmi do Krkonoš? To nás těší! Znamená to, že vedete děti k pohybu, lásce k přírodě a poznání. Plánovat dovolenou s dětmi, navíc tu aktivně prožitou, je náročné. Proto bychom vám s tím rádi co nejvíce pomohli. V tomto článku najdete tipy na 4 dny ve třech částech Krkonoš. Zároveň poradíme, co dělat při horším počasí, nebo kde se vykoupat. Pokud jedete na delší dovolenou, můžete si program libovolně složit a poznat Krkonoše od východu po západ. 

Pohádkové Krkonoše

Potřebujete dodat vašim výletům další motivaci? Pomůže vám razítkovací hra Pohádkové Krkonoše. Po celých horách je rozmístěno 30 razítkovacích míst, na kterých si do brožurky mohou děti otisknout razítka a za ty pak vyhrát krásné ceny. Mnoho razítkovacích míst je zahrnuto v tomto článku zahrnuto, označili jsme je pro vás značkou P jako POHÁDKY. 

Herní krajina Pecka

Východní Krkonoše - Prázdniny pod Sněžkou

Janské LázněPec pod Sněžkou, Malá Úpa a okolí, Zobrazit na Mapy.cz

Den 1. - Janské Lázně z korun stromů i vrcholku Černé hory

Kabinková lanovka ČERNOHORSKÝ EXPRESS vás vyveze na vrchol Černé hory, odkud můžete vyrazit na příjemnou procházku k Černohorskému rašeliništi. S kočárkem ji zvládnete jen částečně, doporučujeme spíše nosítka, jelikož naučná stezka Černohorské rašeliniště vede z velké části po povalových chodnících. Vyrazíte – li v druhé polovině léta, počítejte s tím, že se vrátíte zmazaní od borůvek, je jich tu opravdu všude plno.

Po procházce nechte děti vyřádit v Dětském parku KabinkaP – šlapací káry a lodičky na vodní nádrži jsou zárukou spokojenosti. Do Janských Lázní můžete opět sjet lanovkou, sejít pěšky, nebo si v půjčovně SkiResort Live půjčit koloběžky a užít si rychlou jízdu z kopce. Především s dětmi buďte ale opatrní, úrazy na koloběžkách jsou od jara do podzimu častým důvodem k výjezdu Horské služby.

Pokud jste děti dosud dostatečně neutahali, od dolní stanice lanovky můžete příjemnou procházkou dojít až ke Stezce korunami stromůP. Nebo přejet autem na parkoviště na Hoffmanových boudách. Pak už se vydejte na 1500 metrů dlouhé putování ke kořenům a do korun majestátních krkonošských lesů. Cestou vyzkoušejte adrenalinové prvky a pročtěte zajímavé informační tabulky a cedulky. Jsou psané hravě, budou bavit vás i děti.

Den 2. - Baldův svět

Tady si trochu odpočinete, děti naopak ani na chvilku nezastaví. Báječný areál v Mladých Bukách, kde si každé dítko najde svou zábavu a vydržíte tu klidně většinu dne. Vodní hřiště se stavidly, vodními mlýny a malým jezírkem zaujme hned po příchodu. Doporučujeme náhradní boty a plavky s sebou, děti mohou běhat ve vodních korytech a v jezírku se vykoupat. Pro ty méně otužilé je připraveno i vyhřívané brouzdaliště.

Přímo z Baldova světa uvidíte bobovou dráhu Berta, která nabízí super rychlé svezení, ale i překrásné výhledy na východní Krkonoše.

Den 3. - S dětmi na Sněžku nebo k Herní krajině Pecka a Krakonošově zpovědnici

I s těmi nejmenšími si můžete troufnout na horu nejvyšší! Ať už lanovkou nebo pěšky, zdolejte s malými horolezci vrchol Sněžky. Podívejte se na doporučené trasy, vyberte si, zda půjdete s kočárkem nebo nosítkem, se staršími dětmi promyslete, kterou cestu vám zařídí kabinková lanovka. Pokud se ale chystáte zdolat královnu českých hor v létě, počítejte s velkým množstvím lidí. Na lanovku se tvoří i několikahodinové fronty, a to především o víkendu. Naplánujte tedy výlet ve všední den a vyrazte brzy ráno. Poučte děti, jak se chovat na vrcholu – v posledních letech přibývá návštěvníků, kteří nerespektují a nectí křehkou přírodu kolem. Právě kvůli nim je vrchol Sněžky obehnán sítěmi.

Pokud se rozhodnete nechat výstup na Sněžku na jaro či podzim a budete pátrat po jiném programu, zkuste trasu z Velké Úpy. Vyvezte se lanovkou na Portášky. No a tam se chvilku zdržíte! Herní krajina PeckaP je hřiště, jaké jste ještě neviděli. Vstupte na louku a do lesa, jež ožívají obřími mloky, rysy, zmijemi a jeleny. Změřte síly s mravenci, posaďte se jelenovi do paroží, vyšplhejte do čapího hnízda, zkuste obří kuličkovou dráhu. Cestou zpět svěřte své přání a hříchy do Krakonošovy zpovědnice, vede k ní hravá naučná stezkaP

Den 4. - Pohádkovou stezkou

Pohádky do Krkonoš neodmyslitelně patří. A kdo by neznal ty od Marie Kubátové. Připomeňte si je spolu s dětmi na Pohádkové stezceP na Horní Malé Úpě. Čeká vás 10 zastavení plných příběhů a her. Celá stezka je poměrně dlouhá, proto doporučujeme absolvovat asi 6 km okruh, který zvládnete i s kočárky.

Když počasí nepřeje

Když chcete odpočívat

Janské Lázně jsou na to ideálním místem! Místní aquacentrum a wellness přijdou vhod.

Když chcete být u vody

Meďánkovo hřiště na Medvědíně

Střední Krkonoše - všem hřebenům na dosah

Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Hostinné a okolí, zobrazit na Mapy.cz

Den 1. - Ze Špindlerovy boudy za zvířátky

Příjemná a nenáročná trasa, která vás bude bavit. Na Špindlerovku vyjedete autobusem a odtud vyrazíte po červené hřebenovce. Cestou si můžete pročíst informační panely k Naučné stezce profesora Fanty a potom odbočíte na Naučnou stezku Krkonošská zvířátka. Děti se tu dozvědí spoustu zajímavostí o typických obyvatelích Krkonoš a když budou mít oči na stopkách, také je i osobně potkají. 

Den 2. - Na kole ze Špindlu do Vrchlabí

Máte s sebou kola? Užijte si pohodový sjezd a krásné výhledy. Trasa je nenáročná a převážně z kopce. Ve Špindlu sednete na lanovku, která vás vyveze na Pláně. Odtud sjedete do Strážného, kde doporučujeme chvilku odpočinout. Děti nám určitě dají za pravdu, že místní hřiště s obrovskou dřevěnou rolbou se opravdu povedlo. Poté pokračujte do Vrchlabí, odkud vás Krkonošský cyklobus může dovézt zpět do Špindlu. Než vyrazíte, doporučujeme procházku po zámecké parku a klášterní zahradě a po nábřeží Marie Kubátové. Líbit by se vám mohla i návštěva Krkonošského muzea nebo zábavné questyP, které si pro vás připravili v místním informačním centru.  

Den 3. - Putování královstvím obrů či Mravenčí stezka

Užijte si pohodový výlet do podhůří. Hostinné je panstvím obrů, kteří ho už léta střeží z výšky radniční věže. Poznejte jejich království díky zábavné hřeP a vysoutěžte si odměnu. Až budete mít města dost, vyrazte do lesa a poznejte mravenčí říši

Den 4. - K prameni Labe nebo ve stopách Medvědů

Jsou místa v Krkonoších, které chce navštívit každý z nás. Pramen Labe, Labská louka a Pančavský vodopád k nim určitě patří. Než doputujete k symbolickému prameni českého veletoku, svlaží si děti nožky v křišťálově čisté vodě Pančavy, pohopsají po kamenech a dospělí se pokochají nádhernými výhledy. Nezapomínejte ale, že to jsou také místa, která zaslouží naši ochranu. Výlet na ně si užijete nejlépe mimo letní sezonu. S dětmi volte trasu z Horních Míseček

Pokud se rozhodnete pro jinou trasu, zkuste vyrazit po stopách krkonošských medvědů. A kde jinde je hledat, než na MedvědíněP! Vyjedete sem sedačkovou lanovkou, užijete si výhled na střední Krkonoše z lavičky či dřevěné houpací sítě, zatímco děti si zařádí na trampolíně, houpačkovém kolotoči, nebo zdolají jedno z písmen MEDVĚDÍN. 

Když počasí nepřeje

Když chcete být u vody

Pojizerský Pacifik

Západní Krkonoše - z údolí Jizery a Mumlavy až na vrcholy

Benecko, Rokytnice nad Jizerou, Harrachov a okolí, Zobrazit na Mapy.cz

Den 1. - Vyluftovat se ve vzdušných lázních

Kde jinde začít dovolenou než na tom nejčerstvějším krkonošském vzduchu! Na Benecku jsou na malé výletníky připraveni, vyberte si jednu z krásných naučných a hravých stezek. Ať se rozhodnete pro LufťákovuP nebo Přírodní, užijete si určitě prima nenáročnou procházku se zábavou i poučením. Máte - li s sebou in-line brusle, nebo hledáte klidnou cestu pro projížďku na motorce či odrážedle, vyrazte směr Rovinka. Se staršími sportovci zkuste Singletrack. Po pořádném vyžití si mohou děti (a koneckonců i rodiče) odpočinout v tvořivé Dílničce pro šikovné ruce

Den 2. - Pojizerským Pacifikem za dobrodružstvím

Snad všechny děti jezdí rády vlakem. Naplánujte si výlet tak, aby auto zůstalo na parkovišti a mohli jste si krásnou krkonošskou krajinu vychutnat z okna vlaku. Pojizerský Pacifik je lokálka na trase Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Nádraží v MartinicíchP je kulturní památkou a nabízí také Železniční muzeum či naučnou stezku. Odtud už můžete vyrazit na cestu po západních Krkonoších na trase Jilemnice – Poniklá – Jablonec nad Jizerou – Rokytnice nad Jizerou. Tipy na výlety najdete v našem letáčku.

V létě jsou navíc jízdy Pacifikem ještě zábavnější. Každou sobotu je pro všechny cestující připraven zábavný program. Martinické nádraží ožije divadelním přestavením, ve vlaku se s vámi sveze hrabě Harrach a možná přijde i Krakonoš... Navíc mohou děti vyplnit kvíz a zapojit se do soutěže o pobyt na Labské boudě. Kompletní program najdete zde

Den 3 - Hlídka na Stráži

Na vrcholu Stráž nad Rokytnicí nad Jizerou byl v roce 2021 vybudován jedinečný vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži. Pokořte s dětmi jednu ze čtyř originálních vyhlídek ze dřeva a oceli. Troufnete si na houževnatou Ovci, silného Medvěda, bystrou Lišku i odvážného Horníka? Šplhání po schodech a žebřících bude děti bavit, všichni společně pak oceníte rozhled do krajiny. Lesopark je uprostřed lesa, najdete tu mnoho odpočinkových míst. Užijete si tu krásný společný čas. 

V Rokytnici doporučujeme také vystoupat na Radniční věž a užít si výhled do daleka. Pro bikery všech kategorií je připraven bike park Rock it nice na svazích lyžařského areálu Horní Domky. Lanová dráha je ale v provozu též a vyveze vás na start spousty krásných výletů. Co třeba přes Dvoračky do Harrachova

Den 4 - Harrachov

Město se sklářskou tradicí vás nabídkou letních aktivit nadchne. Mumlavský vodopád na dosah ruky určitě láká k procházce, kterou navíc zpestří Liščí naučná stezka. Od vodopádu můžete pokračovat klidně i s kočárkem nebo odrážedlem až na Krakonošovu snídani. Návštěvu vodopádu doporučujeme ve všední dny a po ránu, vyhnete se množství lidí. Věděli jste, že harrachovská sklárna funguje už více než 300 let? Navštivte ji v rámci exkurze, kdy se podíváte sklářům doslova pod ruce. S koly vyrazte na PumpTrack, který je volně přístupný všem. Den zakončete jízdou na bobovce a děti též pošlete na do korun stromů v Monkey Parku

Když počasí nepřeje

Když chcete být u vody

Doporučené ubytování

Váháte, kde se s rodinou ubytovat? Vyberte si zaručeně kvalitní služby jednoho z našich partnerů. Ať už sháníte menší pension, apartmán nebo stylové ubytování na horské boudě v Krkonoších. 

Hledám ubytování v Krkonoších

Pohádkové Krkonoše

Rodinné dobrodružství v Krakonošově revíru

Další články

Textový blok nad blokem akordeonů
Užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku. Horské cesty pod nohama a v jejich cíli jeden z pivních speciálů.
Počasí začíná přát výletům, krkonošské vršky opouštějí poslední zbytky sněhu a jarní vůně nás táhne ven. Kdy a kde můžete během výletu využít lanovku zjistíte v našem přehledu.