Památník Jiřího Harcuby
Mapa
Share

Památník Jiřího Harcuby

Prohlídky možné domluvit od června do září

Roubený přízemní dům s brusičskou dílnou se zachoval v podobě stavby charakteristické pro lidovou architekturu na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Vznikl jako sklářské obydlí v návaznosti na sklárnu v Novém Světě a je typickým příkladem regionální lidové stavby z konce 18. století.

V domě se nachází historicky vzácná domácí brusičská a rytecká dílna, tvořící jedinečně dochovaný soubor sklářských technologií. Díky ní byl dům v roce 1980 zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek.

Domluvte si prohlídku

Dům je pro veřejnost přístupný zatím pouze dvakrát do roka, a to v červnu v rámci Dnů lidové architektury a potom v září, v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. 

V případě zájmu o individuální prohlídku je třeba kontaktovat kurátorku sbírky Památník Jiřího Harcuby Severočeského muzea v Liberci na emailu kristyna.rossmannova@muzeumlb.cz. Individuální prohlídky je možné uskutečnit pouze po předchozí domluvě, od června do září a v počtu minimálně osmi lidí.

 

Informace

Lokalita
Adresa
Harrachov 73
468 49 Harrachov
GPS
50.7804619N, 15.4172633E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.