Jarní výlety pod horami
Share

Jarní výlety pod horami

Vrcholky hor ještě pocukrované sněhem, pod nimi pučí kočičky a podmáčenou půdu pokrývají koberce bledulek. Slunce nabírá na síle, a tak brzy podhorské louky zbarví svěží zelenou.

Kontrasty, které kouzlí jarní příroda na horách, nabízejí zase úplně jiné výhledy na jejich hřebeny. Nechme je chvíli odpočívat a vydejme se do podhůří, kde už vládu nad krajinou převzalo jaro.  

Objevte spolu s námi podhorské cesty a cestičky, na kterých si užijete klid, bublání potůčků a šumění lesa. 

Nebo se projdete městy na úpatí hor a poznáte jejich skryté skvosty.

Na Královecký Špičák

Bernartice

Příjemný čtyřhodinový výlet po místech, kde davy lidí nepotkáte, ale kouzelné přírody si užijete plnými doušky. Na vrcholu Královeckého Špičáku vás za stoupání odmění kouzelná vyhlídka a příjemné odpočinkové místo.

Více o výletě

TIP

Překrásný výhled na Vraní hory se vám naskytne z rozhledny Eliška u Stachelbergu. 

Do Sklenářovic za bledulkami

Vydejte se ke starému kamennému mostu přes Zlatý potok, který připomíná dnes již zaniklou obec Sklenářovice. V jarním období je doslova obrostlý bílými koberci bledulek. Spočiňte na chvíli v poklidné atmosféře lesa obklopeni bílými posli jara, nového začátku, nového života.

Mapa trasy

Po stopách bitvy u Trutnova 27. 6. 1866

Ten červnový den se pro mnohé vojáky proměnilo okolí Trutnova doslova v peklo. Do bitvy jich vyrazilo více než 60 tisíc. Kolik jich padlo, bylo zraněných, vyděšených… Přímo místy bojů vás provede a na tyto a mnohé další otázky odpoví naučná stezka Den bitvy u Trutnova.

Více o stezce

Víchovská stezka za Kavánovými obrazy

Projděte se po místech, kde tvořil svá krásná díla malíř František Kaván. Malebná krajina, klidné podhorské cesty a impozantní výhledy na západní Krkonoše vás uchvátí. Stezku můžete projít pěšky i projet na kole.  

Více o stezce

TIP: Dílo Františka Kavána si prohlédněte v galerii Krkonošského muzea v Jilemnici.  

Přírodní park Hrádeček

Lehká procházka cenným územím spojeným se jménem Václava Havla. To je výlet přírodním parkem Hrádeček, na který vás v jarních dnech srdečně zveme. Projdete kolem jeho chaty ve vsi Hrádeček až ke zřícenině hradu Břecštejn. 

Více o trase

Do Horní Branné a Martinic v Krkonoších

Vydejte se po stopách Harrachů i J.A. Komenského, poznejte Život pod horami i nejvýše položenou železniční stanici v Krkonoších. V Horní Branné nechal rod Harrachů svůj zřetelný otisk a vybral si ji též za místo svého posledního odpočinku. Odkaz tohoto slavného šlechtického rodu je však stejně hmatatelný i v cíli výletu - Železniční stanici Martinice v Krkonoších

Více o výletu

Jilemnice známá neznámá

Poznejte Jilemnici, kolébku lyžování, historické město i rodiště Jaroslava Havlíčka a Bohumila Hanče. Naučná stezka vás provede po nejzajímavějších místech města a nabídne výhledy na Krkonoše i jejich podhůří. 

Celá trasa je velmi podrobně zpracována v tištěné podobě v propagačním materiálu, který získáte v Informačním středisku v Jilemnici. 

Více o stezce