Podzimní dovolená s dětmi
Share

3 podzimní dny s dětmi v Krkonoších

Chystáte se strávit s dětmi prodloužený podzimní víkend v Krkonoších? Poradíme vám, jak naplnit 3 dny skvělými rodinnými zážitky, poznáním i odpočinkem. Možná, že o některých z míst jste ještě neslyšeli. Tím spíš stojí za objevení.

Až do konce října se můžete zapojit do razítkovací hry Pohádkové Krkonoše. Nabízí ta nejlepší místa pro rodiny s dětmi, provede vás po nich a ještě bude děti motivovat k výletům a putování. 

 

Lesopark Příchovice

1. den

Probuďte svou fantazii v Lesoparku

Kořenov - Příchovice, Areál U Čápa

Příchovice jsou součástí Kořenova ležícího na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor. Za jeden den tu můžete navštívit hned dvě rozhledny a užít si výhled na obě pohoří. Kamenná Štěpánka stojí na vrchu Hvězda. Druhá rozhledna je novodobou dřevěnou stavbou připomínající maják, jaký stojí na pobřeží a vede lodě tím správným směrem do přístavu. Vás zavede do Lesoparku na Sluneční, rovnou do pohádky a světa fantazie.

Na pohádkové cestě, která se Lesoparkem proplétá, potkáte dobře známé pohádkové postavy. Vypadají ale trochu jinak, než jak je vídáte v knížkách nebo televizi. Budete muset zapojit vlastní představivost, abyste všechny odhalili. U některých se zapotí děti i rodiče (naštěstí vám ale napoví mapa na začátku trasy).

V Majáku Járy Cimrmana si kupte nejen vstupné na rozhlednu, ale také dřevěnou kuličku. V Lesoparku jsou hned dvě dlouhé dráhy. 

Na konci Lesoparku čeká všechny za odměnu krásné dětské hřiště ve stínu stromů. Pro děti je tu spousta atrakcí a prolézaček, pro rodiče lavičky a knihobudka.

V areálu U Čápa se zabavíte na celé odpoledne, klidně i celý den. Dobře se tu najíte, můžete ochutnat jejich vlastní pivo Světoběžník. Rodiče se pobaví v Muzeu Járy Cimrmana, děti na hřišti před restaurací. 

Nahlédněte sklářům pod ruce

Harrachov

Pokud toho za jeden den chcete stihnout více, přejeďte z Kořenova do Harrachova. Místní Sklárna Novosad&Syn funguje nepřetržitě již více než 300 let. Během prohlídky se podíváte přímo do sklářské hutě a uvidíte, jak z malé skleněné kapky vznikají velká díla. Výroba probíhá v mnohém stejně jako kdysi a vy tak budete mít možnost doslova nahlédnout mistrům svého řemesla pod ruce. 

Čtěte také
Podzim již vládne pevnou rukou na hřebenech i pod nimi. Teple se oblečte a na víkend či ve dnech volna utečte do náruče barevné přírody, kterou nikde jinde na světě neuvidíte.
Hlídka na Stráži

2. den

Zdolejte Hlídku na Stráži

Rokytnice nad Jizerou

Hlídka na Stráži, to je soubor originálních vyhlídek ze dřeva a oceli na vrcholu hory Stráž nad Rokytnicí nad Jizerou. Každá má svůj příběh a symboliku i originální podobu. Zdolat je všechny je trochu dobrodružství, trochu adrenalin, ale hlavně zážitek!

Vyhlídky symbolizují postavy ze znaku města Rokytnice nad Jizerou. Máte tak možnost vyšplhat na Ovci, Lišku, Medvěda a Horníka. Na některé budete šplhat vysoko, ale všechny zvládnete s opatrností pokořit i s dětmi. Odměnou vám bude nádherný výhled do rokytnického údolí, na panorama Lysé hory a Kotle, do Vysokého i Pasek nad Jizerou. 

Vyhlídky jsou součástí lesoparku, najdete tu místa k odpočinku i na svačinku. Pokud zaparkujete na rokytnickém náměstí před budovou radnice, vyrazte po žluté, cesta na vrchol Stráže je dlouhá jen 2 km. 

Za příběhem krkonošské perly

Poniklá

Po lehké turistice a velké zábavě na vyhlídkách se zastavte v Poniklé. Místní firma Rautis píše již mnoho let příběh krkonošské perly, poznejte ho. Využijte s dětmi možnost exkurze do výroby, podíváte se, jak perličkové ozdobičky vznikají krok za krokem. Na začátku je skleněná tyčinka, na konci blyštivé vánoční ozdoby všemožných tvarů.  Kromě toho, že se podíváte, jak se perly foukají, stříbří, barví, zdobí a řežou, můžete si z nich vlastnoručně vybranou ozdobu umontovat.

Herní krajina Pecka

3. den

Vstupte na vlastní dobrodružství do herní krajiny Pecka

Velká Úpa

Velké rodinné dobrodružství se před vámi otevře, jen co vystoupíte z lanovky na Portáškách. Budete si připadat jako v pohádce, třeba v té o Smolíčkovi Pacholíčkovi, až vyšplháte jelenovi do paroží. A bude to pořádná výška! Děti se mohou proběhnout čapím hnízdem, změřit síly s obrovskými mravenci, prolézt hadím tělem, nebo strčit hlavu do rysí tlamy. Kuličkodráha je bude bavit, dokud neztratí dřevěnou kuličku (k zakoupení v půjčovně SkiResort Live). 

Na Pecce se prostě pobavíte, děti vyřádí, vyzkouší svoje šplhací schopnosti a navíc se taky všichni společně něco naučíte o krkonošských zvířátkách. Přímo u horní stanice lanovky stojí Horská chata Portášky, kde se stavte na báječné borůvkové knedlíky a spoustu dalších dobrot.  

Za permoníky i trutnovským drakem

Svoboda nad Úpou 

Vstupte do Krakonošova panství, do království krkonošských zvířátek, zurčících potůčků, ale taky mezi tančící víly, permoníky a další pohádková stvoření. Pohádková výstava je ideálním zastavením cestou z výletu. Spousta originálních postaviček vás s dětmi dovede až do podzemí, kde se skrývá bájný trutnovský drak. Ale nebojte, celou dobu na vás bude dohlížet Krakonoš. Výstava je obohacena o interaktivní dřevěné herní prvky, které zabaví i poučí o horské přírodě.  

Čtěte také
Deštivého počasí se v Krkonoších nelekněte. Užijte si zábavu pod střechou, vyzkoušejte tradiční řemesla, poznejte krkonošskou historii. Odpočněte si a dopřejte odpočinek i horské přírodě.

Další články

Užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku. Horské cesty pod nohama a v jejich cíli jeden z pivních speciálů.
Počasí začíná přát výletům, krkonošské vršky opouštějí poslední zbytky sněhu a jarní vůně nás táhne ven. Kdy a kde můžete během výletu využít lanovku zjistíte v našem přehledu.
Na letošní prázdniny vyrazte do Krkonoš! Společný rodinný čas naplňte pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím.