Malý Šišák
Share

Putování po krkonošských trasách s přívlastkem

Objevte cesty s přívlastkem, dálkové trasy i kratší krkonošské stezky. Poznejte skutečné Krkonoše, buďte jako poutník součástí krajiny, jejíž výjimečnost přesahuje hranice naší země.

Co jsou cesty s přívlastkem?

V názvech cest se odráží historie kraje i příběhy místních lidí, kteří po nich dlouhá léta chodívali. Některé cesty jsou tak pojmenovány podle účelu, kterému sloužily - například Kládová, Dřevařská nebo Pašerácká. Další podle významných osob - třeba Harrachova nebo Bucharova. Jiné pak podle charakteru terénu, kterým vedly - Kamenná, Údolní, Horská... Toto pojmenování je oním přívlastkem, který vybrané cesty odlišuje od jiných. 

Část textů je inspirována články z časopisu Krkonoše - Jizerské hory.

 

Pěší putování

Dálkové trasy i cesty s přívlastkem vás provedou přírodou, pro kterou je typický vysokohorský ráz, ale i skrz barevná údolí a horské louky vonící létem. Naberte čistý vzduch do plic, nechte ho pročistit vaši mysl od všedních starostí a vyrazte do neuvěřitelně pestré sítě cest a stezek. 

Toulky krajinou pod Sněžkou

Tip na výlet
Červeně značená trasa se vine rozmanitými partiemi východních Krkonoš. Pralesu na dosah, od řopíku k řopíku i k pevnosti Stachelberg.
Tip na výlet
Cesta, pojmenovaná po hraběnce Aloisii Czernin-Morzinové, prochází hlubokým, strmým údolím zvaným Těsný (Klausův) důl k Pardubickým boudám. Provede vás bukovým lesem kolem vodopádů a kaskád Černohorského potoka.
Tip na výlet
Jaké to bylo být horských nosičem? Zvládli byste to také? Pojďte si to vyzkoušet! Díky Cestě horských nosičů můžete vystoupat po obnovené původní trase, kudy sto let vynášeli nosiči náklady na Sněžku.

Vydejte se středními Krkonošemi podél hranic i k prameni Labe

Tip na výlet
Nádherné výhledy do Čech i Polska, nejvyšší hřebenové partie Krkonoš a jedinečná místa - tak lze shrnout, co vše nabízí Cesta česko - polského přátelství.
Tip na výlet
Červeně značená cesta vás zavede z Jilemnice až k Prameni Labe. Nese jméno jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování – Jana Buchara.
Tip na výlet
Pouť krkonošská, kterou Karel Hynek Mácha vykonal v roce 1833, zásadně ovlivnila jeho další literární dílo. Romantická a zároveň drsná krajina hor mu byla inspirací. Vydejte se v jeho stopách a nechte se i vy unést krkonošskou přírodou.

Západním směrem - okolím Harrachova i Pasek nad Jizerou

Tip na výlet
Harrachova cesta se po Krkonoších klikatí v celkové délce 19 km. Spojuje Harrachov v západní části se Špindlerovým Mlýnem ve střední části hor.
Tip na výlet
Planýrka je vrstevnicová trasa, která vás provede nejstaršími částmi Pasek nad Jizerou. Jednu z nejstarších a nejhezčích krkonošských cest nechal jako lesnickou silnici v 19. století upravit hrabě Kamil Rohan.
Tip na výlet
Buďárku, přímou cestu paseckými stráněmi, projdete od Jizery téměř k Rejdicím na pomezí Jizerských hor. Stoupá vzhůru Pasekami po cestě, kterou budaři nosívali máslo a sýry na trhy až „do Němec“.
Luční bouda

Přenocujte na horských boudách

Nebojte se vydat na dálkové pochody. Rozložte si je na více dní a neopouštějte na noc horské hřebeny. Využijte možnosti stylového přenocování na horských boudách. Ke krkonošské krajině neodmyslitelně patří, vždyť jejich hospodáři ji také po dlouhá léta utvářeli. Některé stojí osaměle, jiné ve skupinách na lučních enklávách. V každé se o vás dobře postarají a nocleh pod krkonošským nebem pro vás bude jistě nezapomenutelným zážitkem.

Podívejte se také na další doporučené ubytování v Krkonoších.

Další články

Na letošní prázdniny vyrazte do Krkonoš! Společný rodinný čas naplňte pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím.
V Krkonoších je to sice často do kopce, ale cesty vedou krajinou, kterou si s dětmi zamilujete. Jak to víme? Protože jsme pro vás výlety s dětmi vyzkoušeli!
Vydejte se společně za krkonošskými výhledy, na jedinečná hřiště, krátké procházky i za společným tvořením a hraním. Tady zkrátka nuda nehrozí!