Mohyla Hanče a Vrbaty
Mapa
Share

Po stopách Hanče a Vrbaty

Na běžkách trasou legendárního závodu

Vzdejte hold příběhu přátelství, obětavosti, pevné vůle a síly ducha. Odehrál se před více než 100 lety, v bílé náruči zimních hor ale rezonuje dodnes. 

Vydejte se po stopách Hanče a Vrbaty, dvou přátel, které rozdělila smrt. V roce 1913 se Hanč účastnil mezinárodního běžkařského závodu na 50 km. Bylo teplo, tak závodníci vyrazili na lehko, v košilích a kalhotách. Počasí se však během závodu začalo zhoršovat natolik, že bylo životu nebezpečné a závod byl odvolán. Hanč se bohužel nedokázal dostat do bezpečí včas. Na pomoc mu vyrazil jeho přítel Vrbata, někde v místě Harrachových kamenů se setkali, on příteli ve vichřici půjčil svůj kabát a vydal se pro pomoc. Tím v mrazivém počasí obětoval svůj život. Hanč byl nalezen na půli cesty mezi Vrbatovou a Labskou boudou ještě živý, na pomoc se mu vydal další přítel, Emerich Rath. Záhy však, již v teple Labské boudy, umírá také.  

Medvědín - Zlaté návrší - Mohyla Hanče a Vrbaty - Hančův pomník - Ambrožova vyhlídka - Labská bouda - Vosecká bouda - Violík - Sněžné jámy - Martinova bouda - Špindlerův Mlýn

  • Délka trasy: 24 km
  • Náročnost: vysoká
  • Možnosti občerstvení: Vrbatova bouda - Labská bouda - Martinova bouda
  • Parkování: Parkoviště P3 Medvědín

Informace

GPX soubor
formát gpx (121.64 KB)
Aktuální stav běžkařských stop v Krkonoších
Aktuální stav běžkařských stop v Krkonoších

Ověřte si, kdy byla vámi vybraná trasa naposledy upravena. Data z GPS v rolbách se přenášejí přímo do mapy a vy tak budete v dokonalém obraze.

Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.