Čertova strouha
Mapa
Share

Čertova strouha

Špindlerův Mlýn

Čertova strouha byla postavena jako součást nejzajímavějšího systému přehrad v Krkonoších, zabraňujících vzniku povodní. Těm místní obyvatelé v hrůze čelili na konci 19.století. Rozsáhlé hrazenářské práce, které byly následně provedeny v povodí Labe, Jizery a Úpy, jsou důkazem mistrovství našich předků, přičemž jejich příkladem je právě Čertova strouha. Její zahrazení se zachovalo téměř kompletní a plně funkční i dnes. Díky vysokému stavitelskému umění dosahovanému skromnými technickými prostředky zde bylo vybudováno 43 příčných a 194 podélných kamenných hrazenářských objektů, přičemž přibližně polovina kamene k tomuto účelu byla získávána z lomu, zřízeného nad ústím Červeného potoka.

Dnes vede v Čertově dole Naučná stezka Čertova strouha, která seznamuje veřejnost s touto technickou zajímavostí. Kompletně zpracovaný tip na výlet a spoustu dalších podrobností najdete na webu Neznámé Krkonoše

Informace

Adresa
543 51 Špindlerův Mlýn
GPS
50.7484756N, 15.6515856E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.