Čertova strouha
Mapa
Share

Čertova strouha

Špindlerův Mlýn

Čertova strouha byla postavena jako součást nejzajímavějšího systému přehrad v Krkonoších, zabraňujících vzniku povodní. Těm místní obyvatelé v hrůze čelili na konci 19.století. Rozsáhlé hrazenářské práce, které byly následně provedeny v povodí Labe, Jizery a Úpy, jsou důkazem mistrovství našich předků, přičemž jejich příkladem je právě Čertova strouha. Její zahrazení se zachovalo téměř kompletní a plně funkční i dnes. Díky vysokému stavitelskému umění dosahovanému skromnými technickými prostředky zde bylo vybudováno 43 příčných a 194 podélných kamenných hrazenářských objektů, přičemž přibližně polovina kamene k tomuto účelu byla získávána z lomu, zřízeného nad ústím Červeného potoka.

Dnes vede v Čertově dole Naučná stezka Čertova strouha, která seznamuje veřejnost s touto technickou zajímavostí. Kompletně zpracovaný tip na výlet a spoustu dalších podrobností najdete na webu Neznámé Krkonoše

Informace

Adresa
543 51 Špindlerův Mlýn
GPS
50.7484756N, 15.6515856E
Krkonošská pivní stezka
Krkonošská pivní stezka

Užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku. Zdolejte jedinou vysokohorskou pivní stezku v České republice!