Skiareal Harrachov
Share

Skiing in the western Krkonose Mountains

Western Krkonose Mountains - it is mainly Harrachov and Rokytnice. But also a number of other resorts, smaller in size, but exceptional for their excellent skiing conditions and quiet atmosphere. Which ones will you choose?

Skiareal Harrachov

Harrachov Ski Resort

Harrachov is the heart of the Krkonose Mountains, a small mountain town and a glassmaking and ski jumping centre. The ski resort offers 2 chairlifts and 3 lifts leading to the top of the Devil's Mountain and conditions for skiers of all ages and abilities.

Info for the 2023/2024 season

  • Ski passes will be sold online.
  • A self-service Ski Depot can be used for ski hire.

Harrachov Ski Resort

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou - a paradise for sports families

The fifth largest resort in the Czech Republic offers sports skiing for the whole family on almost 17 km of downhill slopes of all levels. The part of the ski resort on Lysa hora called Horni Domky is suitable for all keen skiers. Studenov, on the other hand, is visited more by families with children, beginners and ski courses. High-mountain Rokytnice attracts a family atmosphere, perfectly groomed slopes, but of course also quality services such as professional rental and ski service.

Info for the 2023/2024 season

  • From this season onwards, ski passes will be at dynamic prices. You can secure the lowest price by buying early. 
  • Thanks to new technologies, you can look forward to perfectly groomed slopes.
  • Ski passes can be purchased conveniently and without queues online. Pre-sales are already open. 
  • New and extra heated skidepots will be available.

Rokytnice Ski Resort

Other winter resorts in the western Krkonose Mountains

We recommend
Three ski resorts are located in Vitkovice v Podkrkonosi: Aldrov, Vurmovka and Janova Hora.
We recommend
This ski resort offers skiers and snowboarders extensive and very well maintained blue or red ski runs. Two ski lifts and two four-seat chair lifts will take you to the hill tops.
We recommend
This resort in the mountain village offers excellent conditions for children, beginners and experienced skiers and snowboarders.
We recommend
The Sachty ski resort in Vysoke nad Jizerou offers excellent conditions for skiers and snowboarders. You can use ten blue and red ski runs.
We recommend
The Kamenec ski resort in Jablonec nad Jizerou offers perfect fun on skis or snowboards for experienced and recreational skiers.
We recommend
The village of Korenov lies on the boundary of the Krkonossky National Park and the Jizerske Mountains. Several smaller ski lifts can be found in the village, and there are two ski resorts: in Prichovice and Rejdice.

 

Wellness hotel Skalka, Benecko

Accommodation in the Western Krkonose Mountains

If you have not yet secured accommodation, we will be happy to recommend it to you. Choose a mountain hut, hotel or apartment. The presented entities cooperate with us, so we know that we can rely on their services.

Areál U Čápa nabízí všestranné vyžití pro malé i velké, mladé i starší, v létě i v zimě.  Naleznete jej v Příchovicích, na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Budova dnešního penzionu má svůj původ v historické usedlosti z roku 1754. Původní část, kde se dnes nachází restaurace a část pokojů, byla v roce 2010 rozšířena o nové západní křídlo. Nabízí zde veškerý komfort a možnosti relaxace.

Info a rezervace

OREA Resort Sklář**** nabízí ubytování ve 171 útulných pokojích několika cenových kategoriích. Hosté mají k dispozici restauraci a bar, hotelové wellness centrum s vyhřívaným bazénem, saunu, parní lázeň, vířivku a mnoho druhů masáží. Všichni hosté mají každý den do hotelového wellness centra volný vstup.

V resortu najdete spoustu možností pro sportovní vyžití jak v zimních i letních měsících. Pro děti jsou připraveny animační programy.

Info a rezervace

Penzion Koniklec se nachází v Jestřabí v Krkonoších, obci, která se nachází přibližně deset kilometrů od malebné Jilemnice. Jestřabí je pro svoji polohu, krásnou krajinu a specifický půvab stále více vyhledávaným turisty a milovníky přírody. Návštěvníci, kteří přijíždějí za klidem, čerstvým vzduchem a krásnou přírodou se sem rádi vracejí.

Info a rezervace

Horský hotel IDOL nabízí perfektní polohu pro lyžování, skialpinismus, běžecké lyžování, turistiku i cyklistiku.

Nachází se v blízkosti lyžařského střediska Horní Mísečky, ve výšce 900 m. n. m. Tato lokalita je propojená se Špindlerovým Mlýnem sedačkovou lanovkou Medvědín.

Celoroční provoz hotelu vybízí navštívit známé lyžařské středisko v zimě i v létě. Využít můžete i vlek, který se nachází přímo nad hotelem, nebo naopak sjet do lyžařského areálu Vítkovice-Aldrov.

Info a rezervace

Labská bouda je oblíbenou zastávkou turistů mířících například k prameni Labe, na Sněžné jámy, Labský vodopád, Pančavský vodopád nebo Zlaté návrší. Nachází se v první zóně Krkonošského národního parku.

Ubytovat se můžete v komfortních pokojích s vlastním sociálním zařízením, k dispozici je zde i "spacákovna", která nabízí úžasné výhledy na Labskou rokli a klidný prostor pro přespání turistů, kteří přicházejí s vlastním spacákem a karimatkou.

Info a rezervace

Sportovně relaxační areál Wellness Hotel Skalka naleznete přímo v centru Benecka. Má kapacitu 40 lůžek a leží v bezprostřední blízkosti zimních a letních sportovních aktivit.

Sport-relax centrum Hotelu Skalka nabízí klidné prostředí a výborně vybavené prostory pro vnitřní sporty. Venku je k dispozici volejbalový kurt a udržovaný anglický trávník. Na travnatém golfovém hřišti můžete otestovat své umění, nebo se naučit základům tohoto stále populárnějšího sportu.

Info a rezervace

Apartmán Flora v samém centru Benecka je vhodný zejména pro rodiny s dětmi. Je umístěn v bezprostřední blízkosti lyžařských vleků, nedaleko upravovaných běžeckých tratí. K apartmánu lze sjet přímo na lyžích. Má mimořádně krásný výhled na hory, ale i daleko do kraje směrem k Českému ráji, Ještědu a do české kotliny.

Kavárna, restaurace, půjčovna lyžařského vybavení, lyžařské školičky, prodejna potravin a drobného zboží, pošta, autobusová zastávka – to vše se nachází do vzdálenosti 100 metrů od apartmánu.

Info a rezervace

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136

Další články

Krkonošské cyklobusy od 25. 5. opět v provozu! 9 linek křižuje naše hory od západu po východ. Pomohou s dopravou na vrcholy, umožní vychutnat božské výhledy a užít si sjezd zpět do údolí.
Relaxation also belongs to free days! Include it in your program here in the Krkonose Mountains. You will still enjoy the mountain fairy tales and the distant views will not escape.
Choose the highest mountains in Bohemia for your winter holiday. The Krkonose Mountains offer stable snow cover, resorts without crowds and mountains of experiences, even if you're not into skiing. They offer a harsh climate and a friendly face. Come and see for yourself!