Bucharova cesta
Map
Share

Bucharova Trail

Bucharova trail connects Jilemnice with the symbolical source of the main Czech river, the Labe (the Elbe). The trail, almost 30 km in length, is marked red in the terrain.

The trail bears the name of the former head teacher in Dolni Stepanice, one of the founders of Czech tourism and skiing in the Krkonose, Jan Buchar (1859–1932). He was actually behind the idea to make this trail. It was built by the Jilemnice branch of the Czech Tourists’ Club with the support of Count Jan Harrach.

It was originally referred to as the “Path across Three Hills” and ended in Horni Misecky. In 1924, to mark Jan Buchar’s 65th birthday, it was extended from Horni Misecky via Spindleruv Mlyn and the southern side of Kozi hrbety ridge to Lucni chalet. The section from Svaty Petr to Lucni chalet is today called the Stara Bucharova cesta (Buchar’s Old Road). Its route differs slightly from its original course.

Trail course

Main square in Jilemnice – Hrabacov – Dolni Stepanice – Benecko – Predni Zaly – Rovinka junction – Harrachova rock – Horni Misecky – Medvedin – Smidova lookout point – Vrbatova chalet – Labska chalet – Sources of the River Labe

Where to stay over night

Wellness hotel Skalka, Benecko - Vrbatova bouda Chalet - Labská bouda Chalet
 

 1.

Pramen Labe

Labe začíná svou 1154 km dlouhou pouť na Labské louce, necelý kilometr jihozápadně od hory Violík, na katastru města Špindlerův Mlýn.
Pramen Labe
 2.

Jilemnice

Jilemnice, to je město s tradicí, zázemím pro turisty a především jedno z mála měst našich nejvyšších hor, které si dodnes dokázalo zachovat svou historickou tvář. K návštěvě vás zve jilemnické náměstí s historickou budovou radnice, Krkonošské muzeum, které najdete nedaleko náměstí v zámku hraběcího rodu Harrachů, Zvědavá ulička, kostel sv. Vavřince a mnoho dalších zákoutí malebné Jilemnice. Nejen město, ale i okolí láká k návštěvě.

 3.

Benecko

Benecko se rozkládá z větší části na území Krkonošského národního parku ve výšce okolo 800 m n.m. Nadmořská výška je zárukou čistého vzduchu a navíc vysokého počtu slunečných dní. Poloha přímo na vrcholku zaručuje nádherné výhledy i snadné nástupy na horské túry, ať už pěšky či na kole.

 4.

Labská bouda

Labská bouda je oblíbenou zastávkou turistů mířících například k prameni Labe, na Sněžné jámy, Labský vodopád, Pančavský vodopád nebo Zlaté návrší. Nachází se v první zóně Krkonošského národního parku. Historie tohoto místa sahá až do roku 1830, kdy zde údajně podnikavá žena prodávala kolemjdoucím kozí výrobky a kořalku a měla zde malou budku z kamení, kůry a roští.
Na Labské boudě si můžete odpočinout, ohřát se, občerstvit a nabažit úžasných výhledů. Ochutnat můžete například tradiční český guláš, borůvkové knedlíky, čerstvé pečivo a borůvkové koláče z domácí pekárny. Nechybí široká nabídka nápojů.

 5.

Vrbatova bouda

Je téměř jasné, že své jméno tato bouda získala po slavném Sokolovi Václavu Vrbatovi, který roku 1913 umrzl ve sněhové vánici poblíž nynější boudy. S výstavbou boudy se začalo v druhé polovině 50.let. Primárním důvodem vzniku bylo, aby chata sloužila jako místo pro Horskou službu západních Krkonoš. Dále měla chata poskytovat drobné občerstvení pro turisty. Bouda dnes poskytuje drobné občerstvení. Z této boudy se však můžete vydat na několik zajímavých míst v okolí. Příkladem může být pramen Labe, Pančavský vodopád a mohyla Hanče a Vrbaty.

Information

Location
GPX soubor
format gpx (100.78 KB)
Holidays with children in the Krkonose Mountains
Holidays with children in the Krkonose Mountains

Fill your family time in the Krkonose Mountains with movement in nature, exploration, fun and fairy-tale adventures. We've chosen the best places for you, planned routes, prepared an adventurous stamp hunt and know where to hide in bad weather.

Hiking destinations and nearby trails