Most ve Sklenářovicích
Share

Bledulky, poslové jara

Něžné bílé kvítky bledulí a sněženek jsou znamením, že zima je na ústupu a vládu nad krajinou si brzy převezme jaro. Letos zima předala své žezlo bez boje a nečekaně brzy. Stále z posledních sil vládne na krkonošských hřebenech. V podhorských lesích v okolí potůčků a říček si však svou cestu promrzlou půdou razí první kvítky.

Nahoře bílý sníh, dole bílé koberce bledulí. I to jsou jarní Krkonoše. Pojďte na procházku!

Bledulky v Javorníku

Bledule jarní

Bledule jarní je druh jednoděložné rostliny z čeledi amarylkovitých. Roste spíše v údolích, kde se drží vlhkost - v podmáčených lužních lesích nebo na loukách. Nejlépe se jí tedy v Krkonoších daří za jarního tání. Obvykle to bývá na přelomu března a dubna, letos na přelomu února a března.

Nezapomeňte, že bledule jarní patří podle zákona o ochraně přírody a krajiny mezi zvláště chráněné druhy rostlin. Buďte během procházek mezi bílými koberci ohleduplní a opatrní.  

Most ve Sklenářovicích

Kam za bledulkami?

Doporučujeme procházku do Sklenářovického údolí. Žlutá turistická trasa vás z Mladých Buků provede lesem až ke starému kamennému mostu přes Zlatý potok. Ten je připomínkou dnes již zaniklé obce Sklenářovice. V jarním období je doslova obrostlý bílými koberci bledulek. Spočiňte na chvíli v poklidné atmosféře lesa obklopeni bílými posli jara, nového začátku, nového života.

Zpět do Mladých Buků se můžete vrátit stejnou cestou, nebo si procházku protáhnout do Svobody nad Úpou po cyklostezce vedoucí Antonínovým údolím. 

Trasa je dlouhá 5 km, pokud zvolíte delší variantu, do Svobody nad Úpou je to necelých 9 km.

Kratší trasa

Delší varianta

Čtěte také
Objevte spolu s námi podhorské cesty a cestičky, na kterých si užijete klid, bublání potůčků a šumění lesa. Kontrasty, které kouzlí jarní příroda na horách, nabízejí zase úplně jiné výhledy na jejich hřebeny.

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136

 

Další články

Pojďte s dětmi do Pohádkových Krkonoš! Navštivte zajímavá místa, sbírejte razítka a užijte si skvělé rodinné výlety v jedinečné přírodě nejvyšších českých hor.
Krkonošské cyklobusy od 25. 5. opět v provozu! 9 linek křižuje naše hory od západu po východ. Pomohou s dopravou na vrcholy, umožní vychutnat božské výhledy a užít si sjezd zpět do údolí.
Podcast Naše Krkonoše pro vás připravujeme již třetí sezonu. Během té doby vzniklo 21 rozhovorů s osobnostmi, které prožívají v Krkonoších své životní příběhy.