Vyhlídka Krakonoš - Kozí hřbety
Share

7 nejkrásnějších výhledů v Krkonoších

Sluníčko kouzlí slábnoucími paprsky teplé barvy a protíná hory i podhůří podzimem. Než padnou mlhy, vydejte se za výhledy do poklidné krajiny.

Vybrali jsme pro vás ty nejkrásnější, které Krkonoše nabízejí

Shlédněte do údolí, přehlédněte s obdivem a pokorou vrcholy na obzoru, a pak se vydejte na putování směrem, kterým vás srdce potáhne nejvíce. 

Vyhlídkové místo nad Malou Úpou

1. Vyhlídkové místo nad Malou Úpou

Na vrcholu vleku U Kostela v Horní Malé Úpě se určitě rozhlédněte v každé roční době. Z Pomezního hřebene přehlédnete většinu Malé Úpy i její nejsevernější část – Pomezní boudy. Ty leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem. Z Pomezních bud se po žluté a poté červeně značené cestě dostanete náročnější 7 kilometrovou procházkou až na Sněžku. Vidět je také krásný horský kostelík sv. Petra a Pavla, který je nejvýše položeným kostelem v České republice. Výhledu dominuje Sněžka a Svorová hora, za nimi vykukuje hora Studniční.

Zobrazit na mapě

Výhled do Modrého dolu

2. Od Výrovky do Modrého dolu

Od Výrovky se nabízejí krásné výhledy dvěma směry – západní ke Špindlerovu Mlýnu, nebo východní do Modrého dolu. Ať už zvolíte jakýkoliv, nebudete litovat. My jsme vybrali pohled na Modrý důl - 2,5 kilometru dlouhé údolí, které si uchovává své nezaměnitelné kouzlo. Je to místo častých lavin a sníh se zde místy drží až do začátku léta. V létě je cesta v jeho horní části v rámci ochrany přírody uzavřena. Nádherný výhled je vlevo ohraničen Růžovou horou, vpravo Černou horou, uprostřed vidíme Pěnkavčí vrch a Rýchory.

Zobrazit na mapě

Vyhlídka Krakonoš

3. Vyhlídka Krakonoš

Úchvatný pohled na hřeben Kozích hřbetů nabízí vyhlídka Krakonoš na červeně značené Staré Bucharově cestě od Luční boudy do Špindlerova Mlýna. Po vrcholcích Kozích hřbetů dříve vedla cesta, dnes už se tudy projít nedá – a to hlavně z bezpečnostních důvodů. Na Kozí hřbety plynule navazuje Železný vrch, který dominuje Špindlerovu Mlýnu. Za ním je vidět vrchol lanové dráhy na Medvědín. Přehlédnete Labský důl, Sněžné jámy, Vysoké kolo, vidíte i nově vznikající Petrovu boudu. Ta původní vyhořela v roce 2011. Přímo za hranou Kozích hřbetů je za dobré viditelnosti možné spatřit siluetu Ještědu.

Zobrazit na mapě

Výhled od Mohyly Hanče a Vrbaty

4. Od Mohyly Hanče a Vrbaty

Vystoupejte ze Zlatého návrší k Mohyle Hanče a Vrbaty a vzdejte hold jednomu z nejsilnějších krkonošských příběhů. Odměnou vám bude jedinečný pohled do Labského dolu, na jehož hraně stojí tolik diskutovaná budova Labské boudy. Nad ní se tyčí nezaměnitelná špička Violíku, vpravo je vidět typická silueta budovy Wawel na vrcholu Sněžných jam. V té je od roku 1960 umístěn televizní a rozhlasový vysílač. Sněžné jámy jsou přírodní rezervací dvou ledovcových karů o hloubce 215 m s rozpukanými žulovými stěnami. Zhruba na půl cesty mezi Sněžnými jámami a Sněžkou můžete zahlédnout obrys nově budované Petrovy boudy.

Zobrazit na mapě

Výhled z rozhledny Žalý

5. Z rozhledny Žalý

Jedna z nejstarších kamenných rozhleden v Krkonoších se nachází na vrcholu Žalý v nadmořské výšce 1019 m. Dnešní 18 m vysokou čtyřbokou rozhlednu, která je již třetí rozhlednou na tomto místě, nechal v roce 1892 postavit Jan Nepomuk hrabě Harrach. Z vyhlídkové plošiny rozhledny ve výšce 16,5 m, na kterou vede 89 schodů, je neomezený kruhový výhled, označovaný za jeden z nejlepších v Čechách. Přehlédnete Krkonoše od Sněžných jam až do Malé Úpy. Za dobré viditelnosti uvidíte i siluety Ještědu, Kozákova, Orlických či Jizerských hor, někdy dokonce i vrcholky pražských věží. 

Zobrazit na mapě

Výhled na Kotel od Skalky

6. Od hotelu Skalka na Kotel

Hora Kotel se tyčí do výše 1435 m n.m. a je nejvyšším vrcholem západního českého hřbetu Krkonoš. S plochým temenem a výrazně asymetrickými svahy je považována za jednu z nejkrásnějších hor v Krkonoších. Velké a Malé Kotelní jámy, do nichž se svažuje jihovýchodní strana Kotle, jsou ledovcového původu s výskytem bohaté horské květeny. Vlevo vidíme Lysou horu, vysokou 1344 m n.m. Její vrchol je pokryt klečovým porostem s občasnými holinami, kde se rozprostírají smilkové loučky se vzácnou květenou – přístup sem je tedy zakázán.

Zobrazit na mapě

Výhled od sochy sv. Josefa nad Sklenařicemi

7. Od sochy sv. Josefa nad Sklenařicemi

Jeden z nejmalebnějších pohledů na západní Krkonoše se vám otevře u barokní plastiky sv. Josefa nad Sklenařicemi. Pohlédněte spolu s ní na kraj mezi Lysou horou, Kotlem a Sněžkou. Obec Sklenařice vznikla kolem nejstarší sklářské huti východních Čech. Zřejmě nejslavnějším rodákem je Věnceslav Metelka, písmák a učitelský pomocník, jehož zápisky inspirovaly K.V. Raise k napsání románu Zapadlí vlastenci.

Zobrazit na mapě

Kam za podzimními výlety? Nechte se inspirovat!

Čtěte také
Přivítejme jedno z nejkrásnějších období krkonošského roku. Teď je ten pravý čas vyrazit na túru do barevných údolí i na prázdné hřebeny. Vystoupejte z mlhy a nastavte tvář slábnoucím slunečním paprskům.