Výhled od sochy sv. Josefa
Share

7 nejkrásnějších podzimních výhledů v Krkonoších

Sluníčko probarvilo krkonošskou krajinu a máme tady jako v pohádce. Přijeďte se potěšit pohledem na hory a údolí oblečené do podzimu! Vybrali jsme pro vás ty nejkrásnější výhledy, které Krkonoše nabízejí. 

I v říjnu můžete využít (především o víkendech) některé z lanovek a vydat se za dobrodružstvím.

A kam dál na výlet? Kde se ubytovat na víkend? I s tím vám poradíme, podívejte se na článek Barevná podzimní dovolená v Krkonoších.  

Výhled z Elišky

1. Výhled z rozhledny Eliška

Rozhledna z roku 2014 se nachází v nadmořské výšce 632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg – největší pevnosti československého pohraničního opevnění z let 1937–1938. Její výška dosahuje 24,5 metru, vyhlídkové plošiny se nacházejí 9,4 metru a 20,8 metru nad terénem. Nabízí výhled na Vraní, Jestřebí, Orlické hory a do Krkonošského podhůří, ale i k polským sousedům do oblasti Lubawky a Kamienné Góry a do západní části Kladska do oblasti Hejšoviny (Szczelince). Z rozhledny je také dobře vidět průběh trutnovské linie pohraničního opevnění.

Zobrazit na mapy.cz

Vyhlídkové místo Lasocki Grzbiet

2. Vyhlídkové místo nad Malou Úpou

Na vrcholu vleku U Kostela v Horní Malé Úpě se určitě rozhlédněte v každé roční době. Z Pomezního hřebene přehlédnete většinu Malé Úpy i její nejsevernější část – Pomezní boudy. Ty leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem. Z Pomezních bud se po žluté a poté červeně značené cestě dostanete náročnější 7 kilometrovou procházkou až na Sněžku. Vidět je také krásný horský kostelík sv. Petra a Pavla, který je nejvýše položeným kostelem v České republice. Výhledu dominuje Sněžka a Svorová hora, za nimi vykukuje hora Studniční.

Zobrazit na mapy.cz

Výhled do Modrého dolu

3. Výhled od Výrovky do Modrého dolu

Od Výrovky se nabízejí krásné výhledy dvěma směry – západní ke Špindlerovu Mlýnu, nebo východní do Modrého dolu. Ať už zvolíte jakýkoliv, nebudete litovat. My jsme vybrali pohled na Modrý důl - 2,5 kilometru dlouhé údolí, které si uchovává své nezaměnitelné kouzlo. Je to místo častých lavin a sníh se zde místy drží až do začátku léta. V létě je cesta v jeho horní části v rámci ochrany přírody uzavřena. Nádherný výhled je vlevo ohraničen Růžovou horou, vpravo Černou horou, uprostřed vidíme Pěnkavčí vrch a Rýchory.

Zobrazit na mapy.cz

Vyhlídka Krakonoš

4. Vyhlídka Krakonoš

Úchvatný pohled na hřeben Kozích hřbetů nabízí vyhlídka Krakonoš na červeně značené Staré Bucharově cestě od Luční boudy do Špindlerova Mlýna. Po vrcholcích Kozích hřbetů dříve vedla cesta, dnes už se tudy projít nedá – a to hlavně z bezpečnostních důvodů. Na Kozí hřbety plynule navazuje Železný vrch, který dominuje Špindlerovu Mlýnu. Za ním je vidět vrchol lanové dráhy na Medvědín. Přehlédnete Labský důl, Sněžné jámy, Vysoké kolo, vidíte i nově vznikající Petrovu boudu. Ta původní vyhořela v roce 2011. Přímo za hranou Kozích hřbetů je za dobré viditelnosti možné spatřit siluetu Ještědu.

Zobrazit na mapy.cz

Výhled od Mohyly Hanče a Vrbaty

5. Výhled od Mohyly Hanče a Vrbaty

Vystoupejte ze Zlatého návrší k Mohyle Hanče a Vrbaty a vzdejte hold jednomu z nejsilnějších krkonošských příběhů. Odměnou vám bude jedinečný pohled do Labského dolu, na jehož hraně stojí tolik diskutovaná budova Labské boudy. Nad ní se tyčí nezaměnitelná špička Violíku, vpravo je vidět typická silueta budovy Wawel na vrcholu Sněžných jam. V té je od roku 1960 umístěn televizní a rozhlasový vysílač. Sněžné jámy jsou přírodní rezervací dvou ledovcových karů o hloubce 215 m s rozpukanými žulovými stěnami. Zhruba na půl cesty mezi Sněžnými jámami a Sněžkou můžete zahlédnout obrys nově budované Petrovy boudy.

Zobrazit na mapy.cz

Výhled na Kotel od Skalky

6. Výhled od hotelu Skalka na Kotel

Hora Kotel se tyčí do výše 1435 m n.m. a je nejvyšším vrcholem západního českého hřbetu Krkonoš. S plochým temenem a výrazně asymetrickými svahy je považována za jednu z nejkrásnějších hor v Krkonoších. Velké a Malé Kotelní jámy, do nichž se svažuje jihovýchodní strana Kotle, jsou ledovcového původu s výskytem bohaté horské květeny. Vlevo vidíme Lysou horu, vysokou 1344 m n.m. Její vrchol je pokryt klečovým porostem s občasnými holinami, kde se rozprostírají smilkové loučky se vzácnou květenou – přístup sem je tedy zakázán.

Zobrazit na mapy.cz

Výhled od sochy sv. Josefa nad Sklenařicemi

7. Výhled od sochy sv. Josefa nad Sklenařicemi

Jeden z nejmalebnějších pohledů na západní Krkonoše se vám otevře u barokní plastiky sv. Josefa nad Sklenařicemi. Pohlédněte spolu s ní na kraj mezi Lysou horou, Kotlem a Sněžkou. Obec Sklenařice vznikla kolem nejstarší sklářské huti východních Čech. Zřejmě nejslavnějším rodákem je Věnceslav Metelka, písmák a učitelský pomocník, jehož zápisky inspirovaly K.V. Raise k napsání románu Zapadlí vlastenci.

Zobrazit na mapy.cz

Další články

Nostalgické jízdy na trati Pojizerský Pacifik
Pojeďte si spolu s námi užít dobrodružnou jízdu na trati Pojizerský Pacifik! Svezte se historickými vlaky za pohádkovým rodinným programem a soutěžte o pobyt na Labské boudě.
Naše Krkonoše Podcast
Pusťte si Krkonoše do ucha! Poznejte jejich přírodní, historické i kulturní dědictví prostřednictvím zajímavých hostů, kteří by za naše hory dýchali.
Pohoda u vody
V horkých letních dnech se zahřejete i u nás na horách. Po túře nebo v rámci odpočinku a relaxace mezi výlety jistě přijde vhod možnost osvěžit se na jednom z koupališť.