Na skialpech
Share

TOP 7 zimních zážitků v Krkonoších

Zimní Krkonoše jsou nejen lyžařským rájem. Pobavíte se tu i v případě, že lyžování ani běžkování neholdujete. Nebo když mu sice holdujete, ale chcete z Krkonoš zažít také něco jiného. 

A tak lyže klidně vyměňte za skialpy a snowboard za sněžnice. Místo na vyhřívanou lanovku se posaďte na vyhřívaná solná lehátka ve wellness centru a odpočněte si.  Auto nechte pro jednou v garáži a zapřáhněte psí spřežení, které vás proveze bílým rájem. Svezte se na bruslích pod nočním krkonošským nebem. A spočiňte v průvodu u jedinečného Krkonošského betlému. 

Užijte si Krkonoše na všechny způsoby, které vás dosud třeba ani nenapadly. 

Kluziště SkiMU

Bruslení pod širým nebem i pod střechou

Pokud jste na dovolenou do Krkonoš přibalili i lední brusle, dobře jste udělali. Nabídka je rozmanitá... Nové městské kluziště otevřeli minulou zimní sezonu ve Špindlu. Nejvýše položená lední plocha leží na Horní Malé Úpě vedle sjezdovky Pomezky. Kluziště je dokonce osvětlené, vyzkoušejte piruetu pod hvězdami. Jako ve vánoční pohádce si budete připadat v Hostinném - když mrzne, roste tu kluziště přímo na náměstí pod vánočním stromkem. 

Vše o bruslení v Krkonoších

Skialpinismus v Krkonoších

Skialpy

Zažijte cestu daleko za hranice sjezdovek a všedních dnů! Skialpinismus je možností, jak si užít hory na lyžích bez front u turniketů lanovek. Překonejte vlastní limity, nadýchejte se čerstvého vzduchu cestou nahoru, pročistěte si hlavu jízdou dolů, nechte starosti pod kopcem. Na základě spolupráce Správy KRNAP s Horskou službou a Českou asociací horských vůdců je v Krkonoších zpřístupněno osm skialpinistických tras. Užijte si je, ale buďte opatrní na sebe a ohleduplní k přírodě!

 

 

Černohorská sáňkařská cesta

Noční jízda na sáňkařské dráze

Prožijte dobrodružný zimní večer na Černohorské sáňkařské cestě. Ponořte se do tmy a ticha a užijte si adrenalinovou jízdu. Žádná osvětlená dráha, ale čelovky a zkušený průvodce budou vašimi parťáky na 3,5 km dlouhé cestě. 

TIP - Večerní jízdu je třeba rezervovat a také zaplatit, cena je 450 Kč/osoba. Rezervujte nejlépe do 15. hodiny vybraného dne. Během dne je dráha v provozu od 9 do 16 hodin a její využití je zdarma. 

Krásně se svezete také na Sáňkařské dráze Špindlerův Mlýn. A když je sněhu dost, tak na každé mezi, kopci i kopečku. Poradíme, kam vyrazit s vlastními boby nebo sáněmi. 

Kam na boby a saně

Krkonošemi na sněžnicích

Po hřebenech na sněžnicích

Vybavte se sněžnicemi a projděte se po zasněžené pláni stejně elegantně jako rys. Ani v zimě není třeba se turistiky vzdávat, na sněžnicích budete navíc rychlejší než běžný chodec. Jen je třeba zvyknout si na delší krok. Sněžnice si můžete dnes již běžně zapůjčit v půjčovnách lyžařského vybavení. Pak už stačí jen vybrat jednu z doporučených tras. Pokud jste na sněžnicích ještě nestáli a váháte, kudy kam se vydat, vyzkoušejte organizované výlety. Tuto možnost nabízí např. půjčovna Snow Wolves ve Špindlerově Mlýně nebo Adventure Company v Harrachově. 

Prosíme, berte ale při pohybu na horách ohled na upravené běžkařské stopy a neničte je!

Doporučené trasy

Mushing

Mushing - jízda se psím spřežením

Poznejte nadšení ze společné práce člověka a psa! Svezte se na saních tažených psím spřežením na vrcholky zasněžených Krkonoš. Jízdu zvládne každý, kdo se umí teple obléknout a nebojí se tlupy chlupatých kamarádů. Využití saňových psů bývalo v horských oblastech jedinou možností přepravy. Dnes je mushing sportem i zábavou a možná vás tahle k přírodě šetrná jízda nadchne víc než třeba ta na sněžném skútru. 

Kde a s kým mushing vyzkoušet 

 

Silent Spa Grund Resort

Království ticha a klidu v SILENT Spa

Grund Resort v Mladých Bukách pro vás na tuto sezonu připravil nádhernou novinku - otevřel novou část wellness centra, která je určena skutečné relaxaci všemi smysly. Ponořte se do ticha a hřejivé pohody.

Na vaše zkřehlé tělo čeká solná jeskyně, bylinková soft sauna nebo Kneippův chodník. Osvěžení zajistí ochlazovací zóna na terase. Také už se vidíte na vyhřívaných solných lehátkách u bio krbu? 

Vstup je povolen pouze pro starší 14-ti let. Pro rodiny s menšími dětmi je určena stávající část wellness centra s bazénem a vířivkou. 

Wellness a lázně v Krkonoších

Krkonošský pohádkový betlém

Krkonošský pohádkový betlém

Takový betlém jste ještě neviděli! V roubené chaloupce se Ančeti a Kubovi narodila dvojčátka - Jeníček s Mařenkou. U jesliček bdí Trautenberk i Hajnej a pozdravit jezulátka přišli dobří lidé z celých Krkonoš. Na všechny dohlíží Krakonoš, především na ta nemluvňata, protože jsou nadějí, že do hor vyrostou další pracovití a poctiví havrlanti.   

Dřevěný vyřezávaný betlém vytvořil řezbář Pavel Tryzna. Jen tak, pro radost sobě i druhým, na oslavu lásky, přátelství, pracovitosti a poctivosti. Přijďte se potěšit krásou lidské práce, přírodními materiály, ze kterých betlém vznikl, a poklidnou atmosférou betlému. 

Betlémy všeho druhu si prohlédněte také v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Výstava Půjdem spolu do Betléma potrvá až do 30. 1. 2022. 

 

Další články

Útulna Atuln
Nabízejí úkryt poutníkům po krkonošských hřebenech. Umožní bezpečně spočinout v horské krajině, jejíž počasí je vrtkavé a zaskočit může nejednoho z nás.
Podzimní dovolená s dětmi
Poradíme vám, jak naplnit 3 dny skvělými rodinnými zážitky, poznáním i odpočinkem. Možná, že o některých z míst jste ještě neslyšeli. Tím spíš stojí za objevení.
Podzimní provoz lanových drah v Krkonoších
Užijte si barvy podzimu na vrcholcích Krkonoš! Do nejvyšších partií se můžete nechat přiblížit lanovkou. Které a jak jsou v provozu i v nyní? Dozvíte se z našeho přehledu.