Perličky z Poniklé
Share

Dárky s duší Krkonoš

Vánoční dárky k radosti i užitku, jejichž koupí podpoříte místní a spolu s kterými darujete i kousek krkonošské tradice… To jsou certifikované originální produkty, snoubící lásku a úctu k řemeslu i horám.

Nebo raději darujete duševní potravu? Pak nepřehlédněte nové publikace místních autorů, které přinášejí řadu vzpomínek těm, co s horami spojili svůj život. A rozšíří obzory nám, kteří se o Krkonoších ještě máme mnohé co učit. 

Nové publikace

K počtení na dlouhé zimní večery

Jan Luštinec, věhlasný historik a jedinečný vypravěč, vás prostřednictvím dvou nových publikací pozve do kraje neodmyslitelně spojeného s řekou Jizerou. Kniha „Toulky pojizerskou minulostí“ vypráví příběhy obcí na řece ležících. Publikace „LOKÁLKA“ vás proveze po jedinečné trati Pojizerský Pacifik a přiblíží historii této železnice, která se klikatí údolím řeky z Martinic do Rokytnice.

Autorka Danka Šárková vás v knize „Krkonoše, seznamte se“ vrátí v čase a prostřednictvím fotografií a příběhů ukáže drsný i krásný život na horách v dobách dávno minulých. 

Komiksy jsou mezi dětmi oblíbeným uměleckým médiem. Ty starší tak potěší „Příběhy z Krkonoš“, do nichž Jiří Louda přepsal a Tomáš Chlud do komiksů zpracoval nejvýznamnější události krkonošské historie. 
 

Babiččiny sirupy

Regionální produkty

Říká se, že hory naučily jejich obyvatele pracovitosti, houževnatosti, trpělivosti a kreativitě. A přesně takové jsou jejich výrobky. Pokud tedy sáhnete po dárku, který je opatřen certifikátem Krkonoše – originální produkt®, nemůžete udělat chybu. 

Odkaz tradičních krkonošských řemesel

Příběh perličkových ozdob píše firma Rautis v Poniklé. Originální, ručně vyráběná ozdoba, ozvláštní každý stromek a radost z ní se bude odrážet nejen v dětských očích. Paní Martina Poliaková provozuje Dům pod jasanem, kde zároveň zpracovává ovčí vlnu na historických i nových ručních stavech v drobné hřejivé dárky i dekorace. Doslova roztomilé, ručně šité a malované zástěrky, chňapky, taštičky a mnoho dalšího vyrábí dílna HAMA v Lánově. To jsou dárky, které zahřejí tělo i duši. 

Dobroty pro krásný adventní čas

Ja-mík od babičky Jarušky vám osladí život, zrovna tak tradiční Krkonošské bobky cukrárny Grand Lada, vyrobené na vlas přesně podle původní, sto let staré receptury. Chutné a navíc zdravé jsou Babiččiny sirupy – nechte si poradit přímo od paní Suškové, který pomůže právě na ty vaše neduhy. Horká medovina zahřeje i po dlouhé procházce, zvlášť ta Krkonošská od firma Apikor z Rudníku. Na silvestrovské jednohubky zkuste klobásy z Biofarmy Pod Hájkem a na chlebíčky jejich bio maso. S přáteli a rodinou se sejděte nad šálkem dobré kávy od trutnovské pražírny Volkafe a zobněte si k ní mezi cukrovím i jejich pralinky. 

Šperky, které jinde nekoupíte

Z mědi a drahých kovů tvaruje Daniela Roudná spirálky a sestavuje do nejrůznějších typů šperků. Určitě je nepřehlédnete na adventních trzích. A stejně nepřehlédnutelné budou i na jejich nositelkách. Vinuté perle nejrůznějších barev a velikostí vyrábí Hana Šebková ve Špindlerově Mlýně a Dana Augustová na Malé Úpě. Perličky zvané „vinutky“ poté skládají do náramků, náhrdelníků nebo náušnic. 

Značku Krkonoše – originální produkt® uděluje Místní akční skupina Krkonoše, z.s.

Regionální produkty - Apikor

Kde jsou krkonošské výrobky a produkty k dostání?

Mnoho z uvedených publikací a produktů nabízejí krkonošská informační centra. Další lze objednávat i online, odkazy jsou v textu. Některé výrobce jistě potkáte na adventních trzích v krkonošských městech a obcích. 

Nevybrali jste z našich tipů?

Podívejte se na oficiální stránky Krkonoše - originální produkt, kde najdete další certifikované výrobky a zážitky.  
 

Další články

Konec prázdnin neznamená konec dobrodružství! Horké dny odcházejí, čerstvý vzduch vybízí k pohybu. Podzimní prodloužené víkendy pojeďte s dětmi prožít do Krkonoš!
Jedinečné přírodní divadlo má reprízu každý den, ale nikdy nás nepřestane fascinovat. Pojďte se podívat, jak se krkonošská krajina probouzí, nebo naopak prožijte zlaté hodinky při slunce západu.
Babí léto přeje výletům. Vyvezte se některou z lanovek a rozběhněte se po podzimem zbarvených krkonošských hřebenech.