Perličky z Poniklé
Share

Dárky s duší Krkonoš

Vánoční dárky k radosti i užitku, jejichž koupí podpoříte místní a spolu s kterými darujete i kousek krkonošské tradice… To jsou certifikované originální produkty, snoubící lásku a úctu k řemeslu i horám.

Nebo raději darujete duševní potravu? Pak nepřehlédněte nové publikace místních autorů, které přinášejí řadu vzpomínek těm, co s horami spojili svůj život. A rozšíří obzory nám, kteří se o Krkonoších ještě máme mnohé co učit. 

Nové publikace

K počtení na dlouhé zimní večery

Jan Luštinec, věhlasný historik a jedinečný vypravěč, vás prostřednictvím dvou nových publikací pozve do kraje neodmyslitelně spojeného s řekou Jizerou. Kniha „Toulky pojizerskou minulostí“ vypráví příběhy obcí na řece ležících. Publikace „LOKÁLKA“ vás proveze po jedinečné trati Pojizerský Pacifik a přiblíží historii této železnice, která se klikatí údolím řeky z Martinic do Rokytnice.

Autorka Danka Šárková vás v knize „Krkonoše, seznamte se“ vrátí v čase a prostřednictvím fotografií a příběhů ukáže drsný i krásný život na horách v dobách dávno minulých. 

Komiksy jsou mezi dětmi oblíbeným uměleckým médiem. Ty starší tak potěší „Příběhy z Krkonoš“, do nichž Jiří Louda přepsal a Tomáš Chlud do komiksů zpracoval nejvýznamnější události krkonošské historie. 
 

Babiččiny sirupy

Regionální produkty

Říká se, že hory naučily jejich obyvatele pracovitosti, houževnatosti, trpělivosti a kreativitě. A přesně takové jsou jejich výrobky. Pokud tedy sáhnete po dárku, který je opatřen certifikátem Krkonoše – originální produkt®, nemůžete udělat chybu. 

Odkaz tradičních krkonošských řemesel

Příběh perličkových ozdob píše firma Rautis v Poniklé. Originální, ručně vyráběná ozdoba, ozvláštní každý stromek a radost z ní se bude odrážet nejen v dětských očích. Paní Martina Poliaková provozuje Dům pod jasanem, kde zároveň zpracovává ovčí vlnu na historických i nových ručních stavech v drobné hřejivé dárky i dekorace. Doslova roztomilé, ručně šité a malované zástěrky, chňapky, taštičky a mnoho dalšího vyrábí dílna HAMA v Lánově. To jsou dárky, které zahřejí tělo i duši. 

Dobroty pro krásný adventní čas

Ja-mík od babičky Jarušky vám osladí život, zrovna tak tradiční Krkonošské bobky cukrárny Grand Lada, vyrobené na vlas přesně podle původní, sto let staré receptury. Chutné a navíc zdravé jsou Babiččiny sirupy – nechte si poradit přímo od paní Suškové, který pomůže právě na ty vaše neduhy. Horká medovina zahřeje i po dlouhé procházce, zvlášť ta Krkonošská od firma Apikor z Rudníku. Na silvestrovské jednohubky zkuste klobásy z Biofarmy Pod Hájkem a na chlebíčky jejich bio maso. S přáteli a rodinou se sejděte nad šálkem dobré kávy od trutnovské pražírny Volkafe a zobněte si k ní mezi cukrovím i jejich pralinky. 

Šperky, které jinde nekoupíte

Z mědi a drahých kovů tvaruje Daniela Roudná spirálky a sestavuje do nejrůznějších typů šperků. Určitě je nepřehlédnete na adventních trzích. A stejně nepřehlédnutelné budou i na jejich nositelkách. Vinuté perle nejrůznějších barev a velikostí vyrábí Hana Šebková ve Špindlerově Mlýně a Dana Augustová na Malé Úpě. Perličky zvané „vinutky“ poté skládají do náramků, náhrdelníků nebo náušnic. 

Značku Krkonoše – originální produkt® uděluje Místní akční skupina Krkonoše, z.s.

Regionální produkty - Apikor

Kde jsou krkonošské výrobky a produkty k dostání?

Mnoho z uvedených publikací a produktů nabízejí krkonošská informační centra. Další lze objednávat i online, odkazy jsou v textu. Některé výrobce jistě potkáte na adventních trzích v krkonošských městech a obcích. 

Nevybrali jste z našich tipů?

Podívejte se na oficiální stránky Krkonoše - originální produkt, kde najdete další certifikované výrobky a zážitky.  
 

Další články

Objevte spolu s námi podhorské cesty a cestičky, na kterých si užijete klid, bublání potůčků a šumění lesa. Kontrasty, které kouzlí jarní příroda na horách, nabízejí zase úplně jiné výhledy na jejich hřebeny.
Víte, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Poznejte je!
Pokud jste si pro první jízdu vašich dětí vybrali Krkonoše, máme velkou radost. Poradíme, do jakého areálu s nimi vyrazit, aby byl kopec pro ně tak akorát, sjezdovka dost široká, lyžařská škola připravená pomoci, zkrátka aby to byla láska k lyžím na první svezení.