Vznešenost zavazuje
Share

Akce k oslavě Roku Harrachů

Nejen Krkonoše budou žít rokem Harrachů! Tito šlechtici hráli významnou roli v našich dějinách jako vysocí představitelé státu a církve, i jako skvělí hospodáři, pokrokoví správci svých panství a mecenáši umění. 

Při této příležitosti se v průběhu roku chystá mnoho akcí, na kterých se můžete seznámit s historií rodu, jeho významem i odkazem. Podívejte se na jejich přehled a vyberte si.

Akce k Roku Harrachů

Harrachové - Vznešenost zavazuje

Přesvědčte se o tom na jedné z přednášek, setkejte se se zástupci rodu, připomeňte si dobu, ve které žili i stopy, které v našem regionu zanechali. Mnoho akcí je teprve ve fázi příprav, budeme je pro vás průběžně monitorovat a doplňovat.  

BŘEZEN

Přednáška: Jan Nepomuk hrabě Harrach: Turistika a lyžování

9. 3. 2023, 16:00, Městská knihovna Špindlerův Mlýn, přednáší PaeDr. Jan Luštinec

Přednáškový cyklus Osobnosti Harrachů

28. 3. - 23. 5. 2023, Erbovní sál Jilemnice

  • 28. 3. Pod císařským praporem: Kariéra Otty Bedřicha hraběte Harracha v době třicetileté války
  • 26. 4. Navzdory osudu: Vzsetupy a pády rodu Harrachů v 17. století
  • 9. 5. František Arnošt hrabě Harrach: Aristokrat, stavebník, podnikatel a cestovatel v kontextu dějin 19. století
  • 23. 5. Poslední Harrachové u nás

DUBEN

Slavnostní zahájení sezony projektu Po stopách šlechtických rodů

1. 4. 2023 Hrádek u Nechanic

V rámci akce, která oficiálně otevře veřejnosti Rok Harrachů proběhne křest nové publikace o rodu Harrachů s autogramiádou autorů. Otevřena bude také zámecká kavárna a historická kuchyně. Užít si můžete prohlídky základní trasy s velikonoční výzdobou za asistence kostýmovaných kustodů, nahlédnout do obnovovaných hostinských pokojů, v případě příznivých klimatických podmínek se budou konat také prohlídky věže.

Více o Hrádku

Krkonošský křest knihy Harrachové 

14. 4. 2023, Erbovní sál Jilemnice

Novou knihu představí trojice autorů Jan Luštinec, Petr Nosek a Adam Rejha.

Info o akci

Komponovaný pořad Ctnost a vznešenost zavazují

15. 4. 2023, Harrachovská hrobka a kostel sv. Mikuláše Horní Branná

Spojení příběhů rodu Harrachů a odkazu tohoto rodu spolu se skladbami pro pěvecký sbor. Vystoupí Tří generační sbor – Bohemia chór FP TUL, sbor Aura Rosa Univerzity třetího věku TUL, sbor při ZŠ Světlá pod Ještědem.

KVĚTEN

Komponovaný pořad Ctnost a vznešenost zavazují

13. 5. 2023 kostel sv. Michaela Rokytnice nad Jizerou

Spojení příběhů rodu Harrachů a odkazu tohoto rodu spolu se skladbami pro pěvecký sbor. Slovem provází PaeDr. Jan Luštinec. Vystoupí Tří generační sbor – Bohemia chór FP TUL, sbor Aura Rosa Univerzity třetího věku TUL, sbor při ZŠ Světlá pod Ještědem.

Výstava Ve znamení tří pštrosích per

květen - listopad 2023, Krkonošské muzeum Jilemnice

Výstava u příležitosti projektu Harrachové – vznešenost zavazuje se zaměří na rod Harrachů a jejich vztah a působení v Krkonoších.

ČERVEN

Slavnosti hrabat Harrachů a muzejní noc

17. 6. 2023, Martinice v Krkonoších - Jilemnice - Horní Branná

Prožijte rodinný den v té nejlepší společnosti! Využijte jedinečnou možnost setkat se s postavou hraběte Jana, jeho chotí a dětmi. Hraběcí elegance a glanc vás povznesou na vlnu romantiky a nostalgie. Svezte se spolu se šlechtici speciálním parním vlakem z Martinic do Jilemnice, seznamte se se spolky, které hrabě založil či podporoval, s tradičními řemesly, která vzkvétala za jeho působení. Na Masarykově náměstí bude připraven kulturní program a dobové trhy. Nechte se od hraběte provést jeho komnatami na jilemnickém zámku, budou zde v rámci muzejní noci probíhat i večerní kostýmované prohlídky. 

Otevřena bude také rodinná hrobka rodu Harrachů v Horní Branné. Komentované prohlídky začínají ve 14, 15 a 16 hodin. Vzdejte hraběti hold v místě jeho posledního odpočinku.

Speciální parní souprava bude na trati Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou jezdit od pátku 16. do neděle 18. 6. 2023.

Více o Slavnosti

ČERVENEC

Víkend hrabat Harrachů ve sklárně

7. - 9. 7. 2023 Sklárna a minipivovar Novosad & Syn Harrachov

Po celý víkend budou probíhat rozšířené prohlídky s průvodcem do ruční výroby skla a historické brusírny. Otevřena bude i tvořivá dílna pro malé i velké v budově muzea skla.

Pivní slavnosti v Harrachově

15. - 16. 7. 2023, Harrachov

Jubilejní 20. pivní slavnosti u Sklárny Novosad&Syn v Harrachově se budou nést v duchu Harrachů. Jak by ne, sklárna je s tímto rodem spjata od počátku a vděčí mu za největší rozkvět. Bližší informace přineseme v průběhu roku. 

Více o sklárně

Slavnost u Harrachovských rybníčků

30. 7. 2023 Harrachov, 14:00

Stezka s pohádkovými postavami, soutěže pro děti s odměnou. Chybět nebude také grilování ryb s doprovodnou hudbou.

ZÁŘÍ

Přednáškový cyklus Harrachovská sídla mimo region Krkonoš

12. 9. - 9. 11. 2023, Erbovní sál Jilemnice

  • 12. 9. Zámek Hrádek u Nechanic a Harrachové
  • 26. 9. Zámek Janovice u Rýmařova a Harrachové
  • 17. 10. Zámek Velké Meziříčí a Harrachové
  • 31. 10. Zámek Kunín a Harrachové
  • 9. 11. Hospodářské dvory Harrachů
Čtěte také
Těžko v našich dějinách hledat slavnější šlechtický rod tak významně spjatý s Krkonošemi. Jak se tato rodina zasloužila o rozvoj Krkonoš? Jaké dědictví a hodnoty si díky nim připomínáme? A proč je rok 2023 vyhlášen jako Rok Harrachů?

Další akce u sousedů

Kompletní přehled všech chystaných akcí v Krkonoších i mimo region naleznete na stránkách Národního památkového ústavu, který Rok Harrachů vyhlásil. 

Do projektu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové - vznešenost zavazuje je zapojen kromě Hrádku u Nechanic také Hospital Kuks, Zámek Konopiště, Zámek Sychrov a mnoho dalších míst. 

Chci objevit další místa a akce

Další články

Objevte spolu s námi podhorské cesty a cestičky, na kterých si užijete klid, bublání potůčků a šumění lesa. Kontrasty, které kouzlí jarní příroda na horách, nabízejí zase úplně jiné výhledy na jejich hřebeny.
Víte, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Poznejte je!
Pokud jste si pro první jízdu vašich dětí vybrali Krkonoše, máme velkou radost. Poradíme, do jakého areálu s nimi vyrazit, aby byl kopec pro ně tak akorát, sjezdovka dost široká, lyžařská škola připravená pomoci, zkrátka aby to byla láska k lyžím na první svezení.