Zažij skialpy ve Špindlu
Share

Zažij skialpy v Krkonoších

Zažijte cestu daleko za hranice sjezdovek a všedních dnů! Skialpinismus je možností, jak si užít hory na lyžích bez front u turniketů lanovek. Překonejte vlastní limity, nadýchejte se čerstvého vzduchu cestou nahoru, pročistěte si hlavu jízdou dolů, nechte starosti pod kopcem.

Informace

Vyberte si jednu z připravených tras

V Krkonoších je pro vás vytipováno 8 skialpových tras, které pak můžete libovolně kombinovat s dalšími značenými trasami a cestami. Skialpinistické trasy nejsou v terénu značené, doporučujeme proto stáhnout si do telefonu či GPS zařízení průběh tras v GPX formátu (k dispozici u každé trasy zde na webu). Orientace na trasách může být za určitých klimatických podmínek obtížná, některé úseky nebezpečné. Opatrnost a připravenost je na místě!

Skialpinistické trasy v Krkonoších

Zažij skialpy

Zažij skialpy ve Špindlu

Začněte skialpovou sezonu ve Špindlu! Letos v prosinci totiž spatří světlo světa nový sportovní projekt z dílny Petr Čech Sport s názvem Zažij skialpy. Jeho cílem je podpořit vzrůstající oblibu skialpinismu, ale zároveň také přinést osvětu týkající se bezpečného pohybu lidí ve volné přírodě nebo po sjezdovkách. Většina nehod spojených se skialpinisty se přihodila zejména kvůli zanedbání základních pravidel. Pojďme tomu společně předcházet! Pohyb v horách je krásná věc, ale je důležité vědět, jak se správně chovat. 

Během zimní sezony se v rámci projektu uskuteční 3 akce pro všechny, kteří si chtějí užít čerstvý horský vzduch. Jsou připraveny prověřené trasy i přednášky Horské služby. 

17. - 18. 12. 2021 Špindlerův Mlýn - Medvědín

Páteční noční prolog s čelovkami po sjezdovce nahoru na Medvědín si nemůžete nechat ujít! Stejně tak přednášky Horské služby v restauraci Pod Medvědínem. Sobotní trasa povede k horským boudám na úbočí Mužských a Dívčích kamenů. Pouze 10 km trasu s krásnými výhledy zvládne každý. 

12. 2. 2021 Plešivec

12. 3. 2021 Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Poslední zastávka nabídne propojení se seriálem Stopa pro život a její akcí Krkonošská 70. Trasa povede přes hřebeny Krkonoš, její přesnou podobu brzy zveřejníme. Pokud s vámi vaše drahá polovička nebo kamarád či kamarádka nechce na skialpy, může si zazávodit na běžkách, nebo opačně. Účastnící budou moci využít veškerého zázemí včetně vyhřívaného stanu.

Další info a registrace

SkialpujFEST Pec pod Sněžkou

SkialpujFEST Pec pod Sněžkou

18. - 20. března 2022 bude Pec patřit skialpinistům. Zúčastněte se celodenních workshopů pod vedením horských vůdců. Poslechněte si přednášky v autentickém prostředí horských chat. Nebo se postavte na start veřejného závodu Noc tuleních pásů. 

Noc tuleních pásů

V rámci festivalového programu proběhne největší skialpový závod v Česku: Noc Tuleních pásů. Na startu samozřejmě nebudou chybět ani festivaloví hosté. 

Pokud se chcete závodu zúčastnit, nejlepší cestou je nákup tzv. superticketu, který v sobě zahrnuje jak vstupné na festival, tak startovní číslo pro samotný závod. Pro další informace sledujte oficiální stránky závodu a sociální sítě.

Chci superticket

Přednášky

Odpolední a večerní program festivalu je věnován odborným přednáškám. Ve velkém sále hotelu Horizont, ale i v menších prostorech celé Pece pod Sněžkou se můžete těšit na prezentace Aleny Zárybnické, zástupců KRNAPu, horské služby, Marka Biskupiče a dalších. 

Workshopy

Po celý pátek a sobotu jsou pro vás v rámci festivalového programu připraveny workshopy vedené našimi nejrespektovanějšími odborníky: Martin Bikupič, Peter Burda, Ondřej Novák, Martin Honzík a mnoho dalších vás v praktických kurzech přímo na sněhu zasvětí do problematiky lavinové záchrany, naučí lyžovat v náročném terénu nebo vytvarují skelet skialpových bot. 

Vzdělávání

Mezi nabídku workshopů je zařazena trojice speciálních vzdělávacích bloků, na kterých se pod vedením horských vůdců budou jejich účastníci věnovat jedné ze základních skialpových problematik. Celodenní kurzy letos zaměřujeme na základy skialpinismu a lavinovou výuku pro začátečníky i pokročilé. 

SkialpujFEST

Dbejte na své bezpečí, buďte vybavení

Nepodceňujte hory, jejich proměnlivé počasí nebo lavinové nebezpečí. Buďte připraveni a vybaveni!

  • Náhlé zhoršení viditelnosti může velmi ztížit orientace v horském terénu. Mějte vždy s sebou kvalitní mapu nejlépe v měřítku 1:25 000, mapový rastr, buzolu a GPS zařízení s nahranou trasou.
  • Sledujte stupeň lavinového nebezpečí na stránkách horské služby. Mějte základní vybavení - lavinovou sondu, lopatu, ideálně i lavinový vak. 
  • Pohyb ve strmém a navíc třeba zledovatělém terénu vyžaduje nejen zkušenosti, ale také horolezecké vybavení - mačky, cepín, lano. 
  • Nevyrážejte sami! Skialpinismus není sportem pro jednotlivce, v rámci vašeho bezpečí doporučujeme pohyb ve skupinách alespoň 3 lidí. 
  • Nezapomeňte nabitý mobilní telefon s aplikací Záchranka. Ale pozor, ne všude je signál! Mějte proto také s sebou lékárničku, čelovku a bivakovací vak. 

Potřebujete půjčit vybavení? V Krkonoších není problém!

Pokud si chcete skialpy vyzkoušet a ne hned pořizovat, můžete si veškeré vybavení zapůjčit. Půjčovny fungují například v rámci Skiareálu Špindlerův Mlýn nebo SkiResortu ČERNÁ HORA - PEC.  

Buďte ohleduplní!

Chraňte nejen sebe, ale také cennou přírodu, ve které se pohybujete. Nezapomeňte, že se pohybujete po území národního parku, nevstupujte mimo značené trasy a cesty. 

Další články

SkiResort ČERNÁ HORA - PEC
Čekání je u konce! První sjezdovky v Česku jsou připraveny jako každý rok v Krkonoších. Program na víkend je tedy jasný - lyžovačka pro radost a jedna z krkonošských adventních akcí pro navození vánoční atmosféry. Kde jinde se naladit na zimní notu, než u nás na horách.
Advent a vánoční svátky v Krkonoších
Světýlka přikrytá sněhovou peřinkou tlumeně září do tmy, sníh křupe pod nohama, svěží horský vzduch ovoněný jehličím pročistí vaši mysl. Takový je předvánoční čas v Krkonoších.
Perličky z Poniklé
Vánoční dárky k radosti i užitku, jejichž koupí podpoříte místní a spolu s nimi darujete i kousek krkonošské tradice… To jsou regionální produkty, snoubící lásku a úctu k řemeslu i horám.