Zažij skialpy v Krkonoších
Share

Kam na skialpy v Krkonoších

Krkonoše jsou skialpinistickou jedničkou v Čechách. Vydejte se po jejich hřebenových trasách, vychutnejte dlouhé sjezdy do údolí. Tradiční horské boudy nabídnou útočiště na chvíli nebo i na celou noc. Bezpečné zázemí vám umožní naplánovat i vícedenní přechody.

Pozor - Krkonoše jsou ale také pohořím s vysokohorským rázem, jehož klima je zrádné a podmínky náročné. Dodržujte pravidla Správy Krkonošského národního parku i pravidla bezpečného pohybu po zimních horách. 

Vychutnejte si pocit svobody pohybu v objetí poklidné horské přírody i adrenalin při jízdě ze svahů krkonošských velikánů.

Nezapomínejte ale na vlastní bezpečnost ani ochranu přírody kolem vás!

Skialpinistické trasy v Krkonoších

Skialpinistické trasy v Krkonoších

V Krkonoších je pro vás vytipováno 8 skialpových tras, které pak můžete libovolně kombinovat s dalšími značenými trasami a cestami. Samotné skialpinistické trasy nejsou v terénu značené, doporučujeme proto stáhnout si do telefonu či GPS zařízení průběh tras v GPX formátu (k dispozici u každé trasy zde na webu).

Jelikož se u nás pohybujete na území národního parku, držte se tras, které jeho Správa vybrala tak, abyste svým pohybem po nich neuškodili odpočívající zimní přírodě. 

Orientace na trasách může být za určitých klimatických podmínek obtížná, některé úseky jsou nebezpečné, mohou namrzat. Opatrnost a připravenost je na místě!

Chci si vybrat skialpovou trasu

Labská bouda

Horské boudy nabídnou útočiště

Horské boudy ke krkonošské krajině neodmyslitelně patří. V zimních měsících nabízí teplou náruč, útočiště v nepřízni počasí, odpočinek i občerstvení. Zastavte se na jedné z nich - na horkou polévku, teplý grog, kávu nebo pořádný oběd, který doplní síly na další cestu. 

Chcete zažít krkonošský západ slunce nebo svítání? Naplánovat vícedenní túru? Ubytujte se na hřebenech! Nepohybujte se po nich zbytečně během noci, krkonošská příroda potřebuje odpočinek. 

Vybrané boudy najdete pod odkazem níže, další objevíte snadno - stačí přejet prstem nebo kurzorem myši po zimní trase na mapě. 

Krkonošské boudy

Skialpinistické trasy v Krkonoších

Jak se vybavit do horského terénu

Nepodceňujte hory, jejich proměnlivé počasí nebo lavinové nebezpečí. Buďte připraveni a vybaveni! Podívejte se na jednoduchá doporučení, která vám mohou s přípravou na cestu pomoci. 

  • Náhlé zhoršení viditelnosti může velmi ztížit orientace v horském terénu. Mějte vždy s sebou kvalitní mapu nejlépe v měřítku 1:25 000, mapový rastr, buzolu a GPS zařízení s nahranou trasou.
  • Sledujte stupeň lavinového nebezpečí na stránkách Horské služby. Mějte základní vybavení - lavinovou sondu, lopatu, ideálně i lavinový vak. 
  • Pohyb ve strmém a navíc třeba zledovatělém terénu vyžaduje nejen zkušenosti, ale také horolezecké vybavení - mačky, cepín, lano. 
  • Nevyrážejte sami! Skialpinismus není sportem pro jednotlivce, v rámci vašeho bezpečí doporučujeme pohyb ve skupinách alespoň 3 lidí. 
  • Nezapomeňte nabitý mobilní telefon s aplikací Záchranka. Ale pozor, ne všude je signál! Mějte proto také s sebou lékárničku, čelovku a bivakovací vak. 

Buďte ohleduplní!

Chraňte nejen sebe, ale také cennou přírodu, ve které se pohybujete. Nezapomeňte, že se pohybujete po území národního parku, nevstupujte mimo značené trasy a cesty. 

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136