Východ slunce na Luční hoře
Share

Vyrazte za krkonošskými západy a východy slunce

Jedinečné přírodní divadlo má reprízu každý den, ale nikdy nás nepřestane fascinovat. V prvním dějství se nesmělé sluneční paprsky přehoupnou přes horizont, aby nabraly na síle a mohly svými teplými doteky probudit krkonošskou krajinu. V druhém dějství naopak slunce končí svou každodenní pouť a noří se do mlžného moře. Nebe i zem se zbarví do zlatavých odstínů, snad aby loučení s odcházejícím dnem nebylo smutným okamžikem... Jsou to chvíle až osudové. 

Pojďte je prožít na krkonošské kopce! Honza Řeháček alias @kopernikk pro vás vybral místa, kde si je vychutnáte naplno.   

Východ slunce pod Petrovou boudou

Na východ pod Petrovy boudy

Bez ohledu na roční období vám toto místo nabízí fascinující pohled na východ slunce v srdci Krkonoš. A jak dotáhnout zážitek k dokonalosti? Až si vychutnáte ranní svítání můžete zamířit na Petrovy boudy, které nabízejí příjemnou a voňavou útulnu. Dopřejte si šálek kávy, teplý čaj nebo kus lahodného koláče.

Kudy tam

Místo, kde si můžete vychutnat nádherný východ slunce z kamenů pod Petrovou boudou, je snadno dostupné z parkoviště u Špindlerovy boudy. Jen je třeba být opatrný a respektovat klidovou zónu národního parku, jejíž hranice jednoduše najdete na mapy.cz. Nechce se vám vstávat tak brzy a ztrácet čas cestou vzhůru? Využijte zázemí Erlebachovy boudy a pod horskou oblohou se už probuďte. 

Zobrazit na mapě
 

Na západ na Ptačí kameny

Na západ na Ptačí kameny

Ptačí kámen je jedno z mých nejoblíbenějších míst, kam se rád vydávám na pozorování západu slunce, a to od jara až do podzimu. Na konci léta a začátku podzimu je zde možné zažít úchvatné zlaté hodinky, kdy slunce postupně zahaluje svými paprsky Labský důl a následně pomalu klesá za dominující siluetou Vysokého kola. Toto překrásné přírodní divadlo je zážitek, který si nenechte ujít.

Kudy tam

Co takhle nocleh na Martinovce? Tradiční bouda na úžasném místě, odkud se ráno můžete rozběhnout po hřebenech, nebo třeba Labským dolem do Špindlerova Mlýna. 

Zobrazit na mapě

Východ na Kozích hřbetech

Na východ i západ na Kozí hřbety

Místo, které je mi nesmírně blízké, přímo osudové, a značně ovlivnilo počátky mé fotografické kariéry - Kozí hřbety a jejich úpatí. Tato lokace dokáže ohromit v jakémkoliv ročním období, ale na podzim, kdy se často vynoří pod horami tajemné krkonošské moře, je pohled na ni opravdu dechberoucí. Vrchol Krakonoše není nutné cílové místo na východ slunce, ale naopak západ slunce z něj s výhledem na střední Krkonoše je jedinečný zážitek. Pro naprosté ponoření do barevné symfonie východu slunce, podzimu a závoje mlhy bohatě postačí jakékoliv místo na cestě k vrcholu. Tento fakt dává možnost si tuto podívanou vychutnat v klidu a samotě.

Kudy tam

Ze Špindlerova Mlýna je to až na vyhlídku Krakonoš 5,5 km po červené. Podobně daleko je to i z chaty Výrovka, pokud se rozhodnete pro nocleh na hřebenech. 

Zobrazit na mapě

Východ slunce na Harrachově skále

Na východ na Harrachovu skálu

Harrachova skála je nepřekonatelným místem pro zážitek východu slunce během podzimních a zimních měsíců. Své kouzlo zde odhalíte bez velké námahy, jelikož toto místo je snadno dosažitelné z Horních Míseček či ze Špindlerova Mlýna. Pokud jste na stopě autentické podzimní inverze, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít právě Harrachovu skálu.

Kudy tam

Nejsnazší cesta je z Horních Míseček, kde je možné využít velké parkoviště. 

Zobrazit na mapě

Na východ k Pančavskému vodopádu

Na východ k Pančavskému vodopádu

Ráno na Pančavě bez davů turistů a s východem slunce jen pro sebe? Ano, je to možné! Vše, co je k tomu potřeba, je trochu plánování - vstávat mimo hlavní turistickou sezónu a ideálně se ubytovat v nedaleké Labské boudě. Jsem si jistý, že díky tomuto strategickému kroku budete stát sotva dvacet minut po probuzení uprostřed dechberoucí scenérie, kdy sluneční paprsky oblaží Pančavský vodopád. Představte si ten úchvatný pohled na první ranní světlo - to je zážitek, který vám zaručeně vyrazí dech!

Kudy tam

Využijte noclehu na ikonické Labské boudě. Můžete si vybrat, jestli s plným pohodlím v krásných pokojích s výhledem do Labského dolu nebo ve spacákovně. K Pančavskému vodopádu je to pak pouhý kilometr. 

Zobrazit na mapě

 

Proč to s cestami na východ a západ slunce nepřehánět

Výrazný pohyb turistů odpočívající horskou přírodou může ohrozit její regeneraci a biorytmus krkonošské fauny. S návštěvníky se přeci musela potýkat celý den! Zážitek z východu či západu slunce si odepírat nemusíte, neměl by se ale stát pravidelnou a masovou záležitostí. A chovejte se stejně ohleduplně, jako kdybyste vkročili někomu v nočních hodinách do ložnice. 

Čtěte také
Krkonoše jsou jediné české hory s vysokohorským rázem. Klima na jejich hřebenech má vzhledem k tak vysoké nadmořské výšce svá specifika a rizika.

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136