Secesní kolonáda Janské Lázně
Mapa
Share

Secesní lázeňská kolonáda

Janské Lázně

Jednou z hlavních zajímavostí lázeňské architektury Janských Lázní, jako každých správných léčebných lázní, je secesní lázeňská kolonáda navržená vídeňským architektem Brangem. Stavba této stylové dominanty náměstí, kterou tvoří ocelová konstrukce na hlubokých pilotech, se odehrála v roce 1904 pod taktovkou Johanna Blascheka z Trutnova. Pozemek byl získán zavezením hlubokého údolí Janského potoka a jeho vody svedl projektant Otto Fiedler do podzemního "tunelu".

Janské Lázně byly vybudovány na místě termálního pramene, který byl podle záznamů objeven v 11. století. První využití pramene k léčebným koupelím je doloženo už ve 14. století. V roce 1451 místo navštívil papežský legát Aeneus Silvius, pozdější papež Pius II. Veřejně dostupné lázně založil Jan Adolf Schwarzenberg v roce 1675.

Janské Lázně jsou zaměřeny převážně na nemoci pohybového ústrojí, specializují se na léčbu následků obrny, ale nejsou pouze lázeňským střediskem. Jsou také střediskem sportovním a rekreačním. Právě lázeňská kolonáda je jedním z míst odpočinku. V sále kolonády se konají pravidelné páteční taneční večery, Jarní a Adventní tvořivé trhy, pohádky pro děti a různé koncerty.

Informace

Lokalita
Adresa
Náměstí svobody 272
542 25 Janské Lázně
GPS
50.6304100N, 15.7815772E
Zimní dovolená v Krkonoších je srdcovka
Zimní dovolená v Krkonoších je srdcovka

Krkonoše jsou hory zimních zážitků na lyžích nebo bez nich. Jak si užít bílou pohádku a co všechno během dovolené můžete vidět a prožít?