Památník Generála Gablenze
Mapa
Share

Památník Generála Gablenze

Trutnov

Gablenzův monument připomíná jednu z bitev prusko-rakouské války, která se tu odehrála 27. června 1866. Byl vystavěn zároveň jako rozhledna, na kterou vede jeho vnitřkem točité schodiště a odkud je široký rozhled do okolí. Památník s rozhlednou na vrchu Šibeníku je přístupný o víkendech od května do září.

V bitvě u Trutnova 27. června 1866 zvítězili pod vedením generála Ludvíka Gablenze vojáci rakouského X. armádního sboru. Šlo tehdy o jediné rakouské vítězství ve válce roku 1866 na severním bojišti. K poctě tohoto vojevůdce a na památku slavného vítězství proběhlo dva roky po bitvě u Trutnova na návrší Šibeníku slavnostní odhalení sedmnáctimetrového litinového pomníku ve tvaru obelisku. Na pomníku jsou uvedena jména všech padlých rakouských důstojníků a počty padlých vojáků z jednotlivých útvarů. Vítězství u Trutnova bylo draze zaplaceno: rakouské ztráty téměř 5000 vojáků byly čtyřnásobné oproti pruským. Generál Gablenz z vlastní vůle ukončil svůj život v Curychu v lednu roku 1874. Následně byly jeho tělesné ostatky převezeny z curyšského hřbitova do Trutnova a uloženy v kryptě památníku. S nimi byl přivezen i původní náhrobek.

Informace

Lokalita
Adresa
541 01 Trutnov
GPS
50.5558858N, 15.9060964E
Zimní dovolená v Krkonoších je srdcovka
Zimní dovolená v Krkonoších je srdcovka

Krkonoše jsou hory zimních zážitků na lyžích nebo bez nich. Jak si užít bílou pohádku a co všechno během dovolené můžete vidět a prožít?