Lehké opevnění v Krkonoších
Mapa
Share

Lehké opevnění v Krkonoších (1937-1938)

Trutnov

Počátkem roku 1936 přispěl tlak vlády k unáhlenému zahájení výstavby těžkého opevnění při severní hranici státu. Bylo třeba jednat rychle, protože 2. světová válka byla za dveřmi. Nejprve se budovalo lehké opevnění, objekty vzoru 36 na Trutnovsku, které však kvůli nedostatku zkušeností a nekvalitnímu projektu bylo neúspěšné. Snaha po nápravě byla blesková. Po celou zimu 1936-1937 probíhaly intenzivní projekční a přípravné práce, jejichž výsledkem byl lehký objekt vzor 37, lidově označovaný řopík (podle Ředitelství opevňovacích prací). Jedná se o železobetonové kulometné hnízdo (stěny a stropy silné v rozmezí 50 - 120 cm) s převahou bočních paleb, vedených většinou ze dvou střílen vpravo a vlevo. Objekty jsou v terénu uspořádány do linií, v nichž se sousedící pevnůstky kulometnými palbami vzájemně kryjí. Vytvářejí tak obranné postavení většinou o dvou sledech, z čela chráněné systémem protipěchotních, případně protitankových překážek. Lehkých základních objektů bylo pět základních typů, A až E, přičemž nejčastěji se stavěl typ A (dvě střílny umožňující oboustranné boční palby). Podle typu pevnůstek tvořilo posádku 2 - 7 mužů. Toto lehké opevnění mělo nepřítele po určitou dobu zastavit, či alespoň zdržet a zabránit tak strategickému překvapení. Jak by opevnění fungovalo v případě útoku se odborníci jen domnívají, jelikož tato situace kvůli Mnichovské dohodě nikdy nenastala. Plánované opevnění se mělo táhnout celými Krkonošemi a dokončeno mělo být v roce 1939. Jako první se stavební práce v Krkonoších rozběhly na západě (Novosvětský průsmyk) a východě (Libavské sedlo). Na konci září 1938 byla tato část bojeschopná, nicméně celá linie se nikdy nedostavěla.

Dnes lze navštívit naučnou stezku "Opevnění Trutnovsko" po čs. opevnění mezi pevností Stachelberg a obcí Libec u Trutnova. Další lehké opevnění "Na pomezí" se nachází u Kořenova.

Informace

Lokalita
Adresa
Trutnov
GPS
50.6029203N, 15.9529197E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.