Labská stezka
Mapa
Share

Labská stezka

Na kole z Krkonoš podél Labe k Severnímu moři

Řeka Labe je jedním z velkých pokladů, které se zrodily na území Krkonoš. Jako stříbrná a životodárná nit se vine horskými oblastmi i nížinou. Připojte se k tomuto veletoku na jeho pouti a nechte ho být vaším průvodcem při projížďkách českou i německou krajinou.    

Na kole po břehu řeky

Neobyčejné cykloturistické putování na Labské stezce podél Labe patří k nejpůvabnějším a nejrozmanitějším dálkovým cyklotrasám v Evropě. Zdatnější cykloturisté mohou absolvovat náročnější trasy vedoucí po veřejných komunikacích od města k městu, kterými Labe protéká.

Labská stezka nenudí

Značená dálková cyklotrasa, nesoucí označení 2 - Labská stezka, se klikatí v celkové délce cca 1300 km podél jedné z nejkrásnějších evropských řek. Provede vás téměř od pramene Labe přes Benecko v Krkonoších do Podkrkonoší, přes krajské metropole, České středohoří do Českého i Saského Švýcarska, na česko-německé hranice, odtud pokračuje napříč středním Německem, aby svoji pouť zakončila v přístavu Cuxhaven, kde se Labe vlévá do Severního moře. 

Povrch je dobře sjízdný 

V posledních letech byly budovány kilometry trasy v bezpečném režimu cyklostezky, kam mají přístup pouze nemotorová vozidla. Díky rovinatému profilu a zázemí služeb je stezka vhodná i pro rodiny s dětmi. 

Labská stezka v Krkonoších

Ať už u pramene končíte nebo začínáte, vynechat ho určitě nemůžete. V Krkonoších vede cyklotrasa 2 přes Hostinné do Vrchlabí. Tady je značení ukončeno v Herlíkovicích u dolní stanice sedačkové lanovky na Žalý. Během letní sezony vás lanovka i s kolem vyveze k rozhledně Žalý, odkud můžete po cyklotrase K10 pokračovat na Benecko a následně po trase K13 na Třídomí. Odtud sjedete po trase K11 do Špindlerova Mlýna. Ze Špindlerova Mlýna můžete vyjet sedačkovou lanovkou na Medvědín. Po trase K13A se z Medvědína napojíte na Masarykovu silnici (K13) a pokračujete přes Vrbatovu boudu k Labské boudě. Dál už to na kole nepůjde, a tak ho tu uschovejte a k symbolickému prameni Labe dojděte pěšky. 

Úvodní fotografie: Obecně prospěšná společnost Partnerství, www.labska-stezka.cz

Průběh trasy

 1.

Pramen Labe

Labe začíná svou 1154 km dlouhou pouť na Labské louce, necelý kilometr jihozápadně od hory Violík, na katastru města Špindlerův Mlýn.
Pramen Labe
 2.

Labská bouda

Hotel se nachází v první zóně Krkonošského národního parku v nadmořské výšce 1340 m na Labské louce, necelý kilometr od pramene Labe. Vaše kolo si tu uschovejte a k prameni dojděte pěšky.

 3.

Benecko

Benecko se rozkládá z větší části na území Krkonošského národního parku ve výšce okolo 800 m n.m. Nadmořská výška je zárukou čistého vzduchu a navíc vysokého počtu slunečných dní.

 4.

Vrchlabí

„Město na Labi“ i „Brána do Krkonoš“, to vše je Vrchlabí.

 5.

Hostinné

Podkrkonošské městečko Hostinné je díky své poloze a výborné dostupnosti z větších měst či horských středisek ideálním místem pro vaši návštěvu a odpočinek. Jeho dominantou jsou dvě téměř pětimetrové sochy obrů umístěné na radniční věži, ke kterým se dodnes tradují pověsti.

Informace

GPX soubor