Kaple sv. Vavřince na Sněžce
Mapa
Share

Kaple sv. Vavřince na Sněžce

Pec pod Sněžkou

Kaple sv. Vavřince je nejstarší stavbou, která na vrcholu nejvyšší české hory vznikla. Každoročně 10. srpna se koná svatovavřinecká pouť, kdy se na vrcholu Sněžky scházejí čeští a polští duchovní, horalé a poutníci, aby se zúčastnili mše.

Kaple měří 14 metrů a svým tvarem připomíná rotundu s čtverhrannou apsidou. V 17. století ji nechal postavit slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch. Provoz kaple byl ukončen r. 1810 v souvislosti s rušením klášterů v Prusku (Pruském Slezsku) - kdy kaple přišla o patronát a péči cisterciáků ze Slezských Teplic. Teplický obchodník Karl Siebenhaar ji proměnil v ubytovnu, která fungovala v letech 1816 - 1850, kaple byla znovu vysvěcena r. 1854. Interiér tvoří oltář a nástěnné malby. V současnosti se jedná o nejvýše položenou barokní památku v Čechách a nejvýše položený provozovaný sakrální objekt.

Informace

Adresa
542 21 Pec pod Sněžkou
GPS
50.7360297N, 15.7397664E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.