Kam s nimi
Share

Kam s nimi aneb jak zabavit děti nejen během lockdownu

Nebudeme si lhát, je to dřina. Děti potřebují kamarády, režim, pohyb, vybít tu nekonečnou energii... A v době, kdy jsme uvěznění hranicemi svých domovů, to jde často velmi těžko zařídit. Rádi bychom vám pomohli, poslali vás do přírody, na výlet, ale i to je složité. Krkonoše jsou teď nedobrovolně uzavřeny všem nejen dětským návštěvníkům. I tak jsme pro vás připravili pár tipů na doma i na ven, které snad v rámci vašich možností budete moct využít. Přejeme pevné nervy a hodně sil!

Když jste z Krakonošova

Pokud máte kopečky za humny, máte vcelku vyhráno. Na hřebenech ještě vládne zima, sníh se drží i na sjezdovkách, lze vyrazit na boby, běžky nebo skialpy. V podhůří je to klidně i na kratší výlet na kole nebo in-linech, pokud zrovna hřeje sluníčko. 

Co s dětmi na procházce

 • Šipkovaná: Stačí křída nebo barevné stužky a 10 úkolů a procházka získá úplně jiný rozměr. Pokud máte možnost přípravy, nebo jít ve dvou, jeden jde napřed a připraví stanoviště. Víc není potřeba. Tipy na úkoly - zazpívat písničku a u toho dřepovat, pantomima - předvést zvíře, sestavit první písmeno svého jména z přírodnin okolo, zaskákat 10 panáků, k dalšímu stanovišti jít pozadu, opakovat nějaký jazykolam, zaskákat 10 žabáků. 
 • Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum: Hra našeho dětství, která kupodivu děti baví vcelku dlouho, je však třeba alespoň jednoho sourozence nebo zapojení rodičů :-)
 • Domeček pro skřítky: V lese nejlepší zábava. Postavte domeček skřítkům nebo těm nejmenším broučkům z přírodních materiálů, které najdete okolo. Pokud se dětem nechce stavět pro skřítky, ať si s sebou vezmou postavičku z lega, malého koníčka, vílu či jinou drobnou hračku a vyrobte něco pro ně! 
 • Piknik kdekoliv aneb s ranečkem do světa: Cesta za svačinkou vždycky ubíhá lépe. Pokud zrovna nemrzne a sluníčko hřeje, zabalte svačinky do ranečku, zavažte na klacek a vyrazte do světa. Nepromokavá deka s sebou. 
 • Prima hry jsou vymyšlené třeba na webu Jděte ven, nebo S dětmi v báglu

Co s dětmi doma a na zahradě

 • Pan čáp ztratil čepičku
 • Samá voda, přihořívá, hoří!
 • Hlava, ramena, kolena, palce
 • Opičí dráha: stačí okruh kolem kuchyňského pultíku, něco na přeskočení, dvě dětské stoličky přeběhnout s míčkem na lžíci, něco na podlezení, hod na cíl, kop na cíl, kotrmelec, plazení, slalom mezi kuželkami... 
 • Hledání pokladů (stačí třeba rozstříhaný obrázek schovat na různá místa zahrady či bytu)
 • Super tipy od zkušených maminek a tatínků najdete na S dětmi v báglu, Dva tátové

Další články

Světýlka přikrytá sněhovou peřinkou tlumeně září do tmy, sníh křupe pod nohama. Svěží horský vzduch ovoněný jehličím zbarví dětem tváře do růžova a vám před očima promítne pohádku o bílých Vánocích.
Poradíme, jaký areál je vhodný pro začínající lyžaře. Kterou stopu zvládne i malý běžkař. A jakými dalšími rodinnými zážitky dovolenou u nás vyladit k dokonalosti.
Vánoční dárky k radosti i užitku, jejichž koupí podpoříte místní výrobce a spolu s kterými darujete i kousek krkonošské tradice… To jsou regionální produkty, snoubící lásku a úctu k řemeslu i horám.